سود ۱۲ میلیارد تومانی پرورش ماهی خاویاری

پرورش ماهی خاویاری | ماهیان خاویاری را فسیلهای زنده جهان می نامند که همراه با تکامل فیلوژنی تا به امروز باز مانده اند . از منظر تعدد گونه ها به ۲۷ گونه و زیر گونه در جهان تقسیم می شوند که از این تعداد ۵ گونه در دریای خزر زندگی می کنند، دریایی که خود به تنهایی ۹۳ درصد ذخایر ماهیان خاویاری جهان را در خود جای داده است.

پرورش ماهی خاویاری

همچنین ۵ گونه از ماهیان خاویاری ممتاز جهان نیز در این دریا میزیند که به ترتیب کیفیت عبارتند از «فیل ماهی» -«قره برون یا ماهی خاویاری ایران »- «ماهی خاویاری گلد(چالباش) یا روس»- «ماهی شیپ »-« ماهی ازون برون».

فیل ماهی بزرگترین ماهی آبهای داخلی است که از نقطه نظر کیفیت خاویار رتبه اول را به خود اختصاص داده است نام دیگر آن بلوگا است و نمونه هایی از آنها با وزنی در حدود۱۴۰۰کیلوگرم و سنی بیش از ۱۰۰ سال صید شده است.

هر ۲ یا ۳ سال یک بار تخم ریزی می کند و بین ۱۴ و ۱۷ سالگی بالغ می شود و به واسطه بهترین خاویار، رتبه گرانترین ماهی و خاویار جهان را دارا ست . از قامتی معادل یک و نیم متر تا بیش از چهار متر بر خوردار است ، رکورد صید آن در ایران ۶۲۰ کیلوگرم بوده است.

مراحل اخذ مجوز  پرورش ماهیان خاویاری

برای گرفتن مجوز باید از هفت خوان رستم گذشت. ابتدا باید به اداره نظام مهندسی استان مراجعه کرد و در صورت بلامانع بودن محل مورد نظر و پس از استعلام گرفتن از اداره منابع طبیعی، محیط زیست، دام پزشکی، اداره آب، امور اراضی، اداره برق و دارائی حداقل ۶ ماه الی یک سال طول می کشد تا مجوز اخد شود.

مدارک مورد نیاز جهت صدور پروانه های آبزی پروری :

مدارک شخصی، مدارک شرکت، پر کردن فرم های مختلف، اظهارنامه کارشناسی، نتایج آزمایش آب و خاک، فرم تعهد کارمند نبودن است در مراحل بعدی و برای صدور پروانه تاسیس هم باید تقاضای صدور پروانه تاسیس، مدارک مورد نیاز صدور پروانه تاسیس، رونوشت موافقت اصولی، گواهی سازمان محیط زیست، گواهی عدم ممنوعیت تبدیل اراضی، قرارداد یا مجوز برداشت آب، قرارداد بهره‌برداری از آب، گواهی اداره کل دامپزشکی، طرح اجرائی، نقشه‌های اجرائی، تعهد نامه رعایت موارد قانونی، اسناد مالکیت مورد قبول را ارائه بدهید.

بازار کار پرورش ماهی خاویاری

معمولاً پرورش دهندگان ماهی به صورت مستقل کار می کنند و عمدتا از درآمد آن راضی هستند. شروع به کار و طراحی یک مزرعه تولید ماهی اصولی را می طلبد که رعایت آنها منجر به دستیابی حداکثری تولید می شود؛ مواردی از جمله:
• جانمایی دقیق و صحیح محل احداث پروژه
• استفاده از طراحی استخرهای پرورش به شیوه مدار بسته
• استفاده از آب برگشتی تا حداکثر ممکن
• استفاده از حداقل مصرف انرژی
• طراحی بر اساس ماژولهای جداگانه (به دلیل امکان احداث چند مرحله ای ،مدیریت آسانتر ،عدم تسری بیماری احتمالی به تمام مزرعه و …)
• هوادهی قبل از ورود آب به استخر
• جلوگیری از ریز شده مواد جامد معلق در استخرها
• جداسازی آب غلیظ و رقیق در خروجی هر استخر
• استفاده از فیلتراسیون چند مرحله ای (هیدرولیکی – فیزیکی – بیولوژیکی _ شیمیایی )
• نزدیکی مزرعه پرورش ماهی به بازارهای مصرف
• استفاده از آب چاه و دوری از آلودگیهای و استرس های رودخانه ای

سرمایه لازم برای ورود به صنعت پرورش ماهی خاویاری

حوضچه های پرورش ماهی خاویاری را می توان درمقیاس کوچک ساخت اما چندان توجیه اقتصادی ندارد ، ابتدا باید ماهی مورد نظر را شناسایی کرده و بسته به گرم آبی بودن یا سرآبی بودن، مزرعه را طراحی کرد.

برای پرورش ماهی خاویاری و به دست آوردن محصول نهایی یعنی خاویار تقریباً ۱۰ سال باید صبر کرد البته به نوع ماهی خاویاری بستگی دارد مثلا فیل ماهی پس از۱۰ سال خاویار برای فروش می دهد.

برای این کار اگر مولد _ماهی خاویاری ماده _ داشته باشیم از همان ابتدا می توانیم تکثیر را انجام دهیم در غیر این صورت شیلات مولد ها را تبدیل به لارو می کند و بعد از ۳ تا ۴ ماه نگهداری آنها را به بازار عرضه می کند و پرورش دهندگان می توانند از شیلات آنها را خریداری کنند.

هر ماهی خاویاری حدوداً ۱۰ تا ۱۵ گرمی معادل ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان به پرورش دهندگان فروخته می شود این نوع از ماهیان در سن ۴ تا ۵ سالگی تعیین جنسیت می شوند و می توان نرهای آنها را به فروش رساند و ماده ها را برای تکثیر و همچنین خاویار آن به مدت ۱۰ سال نگهداری کرد.
ماهیان خاویاری در سال اول یک کیلوگرم وزن می گیرند و از سال دوم به بعد به صورت تساعدی وزن آنها بالا می رود و در سن ۳ تا ۴ سالگی به ۲۵ تا ۳۰کیلو هم می رسند و می توان آنها را به فروش رساند که قیمت آن در بازار امروز کیلویی بین ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است.

پرورش این نوع ماهیان خاویاری در صورتی که به مرحله خاویاری برسد و همچنین مجوز صادرات هم داشته باشند سود دهی بسیار زیادی دارد.

سرمایه ای که برای احداث یک مزرعه پرورش ماهی خاویاری نیاز است حدوداً ۵/۱ میلیارد تومان است که شامل خرید زمین، ساخت انبار، ساخت استخر، خرید بچه ماهی و… می شود. البته بیشترین هزینه صرف خرید زمین و گرفتن مجوز می شود. اگر یک مزرعه ای با ۱ هکتار زمین داشته باشیم می توانیم ۵۰ تا ۱۰۰ تن ماهی را در آن پرورش دهیم.

موسی الرضا بائی تولید کننده ماهی خاویاری در گرگان در پاسخ به سوال خبرنگار پول نیوز مبنی بر اینکه با چه میزان سرمایه می توان کار پرورش ماهی خاویاری را شروع کرد و برگشت سرمایه چقدر زمان می برد؟ گفت: با توجه به مطالعاتی که شیلات در این خصوص انجام داده است گفته می شود که در هر یک متر مکعب آب می توان ۱۰ تا ۱۵ کیلو گرم ماهی از آن استخراج کرد اما من به صورت تجربی توانسته ام از هر یک متر مکعب ۵۰ کیلوگرم ماهی خاویاری استخراج کنم؛ همچنین با هر سرمایه ۱۰۰ میلیون تومانی می توانم ۳ تن ماهی برداشت کنم.

سود پرورش ماهی خاویار

خواب سرمایه در پرورش این نوع ماهی بسیار زیاد است. اما زمانی که به نتیجه برسد سود بسیار بالایی دارد . ماهیان دیگری مثل کپور، آمور و … از زمان تکثیر تا رسیدن به بازار ۲ سال زمان نیاز دارند و قیمت آنها کیلویی ۸ تا ۱۵ هزار تومان است ولی گوشت ماهیان خاویاری هر کیلویی بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان و خود خاویار آن بین ۶ تا ۷ میلیون تومان ارزش دارد.
ماهیان خاویار تا زمانی که به سن بهره داری از تخم برسند 10 سال زمان لازم دارند اما در عرض این دو سال شروع پرورش ماهی می تواند با فروش گوشت ماهی نر درآمد زایی کنیم.

 

پرورش ماهی خاویاری

نوع نر این ماهیان را می توان از ۳ سالگی به بعد وارد چرخه فروش کرد اما ماده ها را باید برای گرفتن خاویار نگهداری کرد. ماهیانی که به مرحله خاویار می رسند گاهاً تا ۵۰ کیلو و یا بیشتر هم وزن دارند که ۳۰ درصد آن را خاویار تشکیل می دهد.

بطور مثال اگر ما ۱۰۰ عدد ماهی خاویاری داشته باشیم که مجموع وزن آن به ۱۰۰۰ کیلو برسد ، یک تن ، فقط گوشت ماهی خواهیم داشت که حداقل قیمت آن هر کیلویی۵۰ هزار تومان است یعنی معادل ۵۰ میلیون تومان فقط از فروش گوشت آن نصیب پرورش دهنده می شود.

تعدادی از این ماهی ها پس از ۱۰ سال به خاویار دهی می رسند و همانطور که گفته شد بین ۲۰ تا ۳۰ درصد وزن ماهی خاویار استخراج می شود؛ به طور مثال اگر ۱۰ تن ماهی داشته باشیم که ۲۰ درصد وزن آن را خاویار تشکیل دهد حدود ۲ تن خاویار داریم که هر کیلو خاویار بین ۶ تا ۷ میلیون تومان به فروش می رسد که چیزی حدود ۱۲ میلیارد تومان می شود.

در مورد اشتغال زایی در این شغل هم بسته به نوع فعالیت می توان از چند نفر تا ۵۰ نفر را شاغل کرد که دریافتی این افراد از کار در حوضچه های پرورش ماهی بین ۹۰۰ تا یک میلیون و نیم است.

پرورش ماهی خاویاری در منزل

چند شهروند در شمال کشور با طرحی مبتکرانه در حیاط منزلشان اقدام به پرورش ماهی خاویاری، قزل آلا و کپور کرده‌اند. این طرح علاوه بر بازدهی و درآمدزایی مناسب، برای افراد زیادی نیز ایجاد شغل کرده است و از محل درامد آن ، به اقتصاد این خانوارها کمک می شود .

پرورش ماهی خاویاری در منزل و حیاط خانه ، با استفاده از استخرهای آماده ، انجام می شود .هر استخر اماده 30 متر مکعب گنجایش داشته که در 100 متر مربع می توان 6 استخر ، دایر کرد که در مجموع 4 تن ماهی پرورش داد.

پرورش ماهی خاویاری / پول نیوز

‫9 دیدگاه ها

  1. همانطور که در انتهای مطلب توضیح داده شده ، دوره برداشت ، ۱۰ ساله است . هر سال ۱۲ میلیارد ، که میشود ۱۲۰ میلیارد در ۱۰ سال .

 1. لطف کنید اگر اطلاعات بروز تر دارید ارایه کنید این اطلاعات کپی سایر سایت ها میباشد

  1. بطور کلی مطالب سایتها بخشی ، جمع آوری ، بخشی ترجمه از منابع خارجی، و بخشی تولید شده است . مجله روزنو ، روزانه حداقل یک الی دو مطلب ،به روز و ترجمه شده از منابع معتبر ، منتشر میکند و در این مورد نیز ، چنانچه به مطلبی تازه و متناسب با فضای کسب و کار در ایران ، برخورد کنیم قطعا نسبت به ترجمه و انتشار آن اقدام می کنیم .
   با توجه به شرایط ایران ، از نظر آب و هوا ، جغرافیای منطقه ، تکنولوژی ، قوانین و… بسیاری از مطالب ، در حوزه کسب و کار که بروز منتشر میشوند، برای ایران صادق نیست و متناسب با تحقیقات همان منطقه یا کشور است .
   موفق باشید .

 2. با سلام
  من هم با نظر آقا محمد عزیز موافقم ، در انتهای مطلبی که اشاره کردید نوشته بعد از ۱۰ سال ماهی ها خاویار دار میشوند پس پایان ۱۰ سال ۲۰۰۰ کیلو خاویار داریم نه از پایان سال اول که بخواییم ۲۰۰۰ کیلو رو ضرب در ۱۰ بکنیم در نتیجه ۱۲ میلیلارد درستهولی در کل اینجا ایران هست و ما هم فقط میتونیم حساب کتاب کار رو انجام بدیم و نمیتونیم دنبال این کار بریم چون نه حمایتی هست و نه تشویقی تا میخواییم بریم دنبال یه حرفه اینقدر سد میسازن سر راهمون که هم انگیزه و هم شور و شوق کار رو ازت میگیرین

 3. سلام
  خواستم بدونم تلفات هم دارد
  و اینکه اگه بدون مجوز بخواهیم شروع بکار کنیم ( در ابعاد کوچکتر) شیلات به ما خاویار ده تا پانزده گرمی میده؟

  1. وقتی با موجود زنده سروکار دارید قطعا بیماری و تلفات هم وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر به شیلات شهر یا استان محل سکونتان مراجعه کنید .
   پیروز باشید .

 4. سلام در مناطق گرم و خشک هم امکان تولید هست یانه اگر بله چجور جایی مخواد واگر نه چرا متشکرم

  1. با سلام . در برخی نقاط گرم و خشک ،پرورش ماهیانی مثل قزل آلا وجود دارد . اطلاعات دقیق در این مورد را میتوانید از اداره شیلات شهر محل سکونت بپرسید . در ادارات شیلات اطلاعات کاملی درباره انواع ماهیان و مناطق مساعد و سایر شرایط لازم به متقاضیان می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا