روستای برغان کجاست؟ (گزارش تصویری از روستای زیبای برغان)

روستای برغان یکی از جاذبه های گردشگری کشور است که دارای باغ های زیبا و طبیعت بی نظیری می باشد. .
این روستا در تمام فصول زیبایی های خاص خود را داشته اما در فصل های بهار و تابستان گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. روستای برغان یکی از روستاهای استان البرز بوده که در شهرستان ساوجبلاغ و در دره ای زیبا قرار دارد.
زندگی افراد بومی این منطقه بافت روستایی خود را حفظ نموده و افراد در این روستا به دامداری ، باغداری ، زراعت و کشاورزی مشغول می باشند. علاوه بر این مشاغل ، برخی از افراد این روستا نیز در صنایع دستی فعالیت دارند.
برای رفتن به این روستا باید از مسیر کردان کرج عبور کرد و از آنجایی که کردان نیز بسیار سرسبز و زیبا می باشد ، این مسیر گردشگران زیادی را به خود جذب نموده است.

بهترین زمان برای رفتن به برغان

بهترین زمان برای سفر و بازدید از روستای برغان از اوایل بهار تا آخر پاییز می باشد، اما به دلیل اینکه این روستا دارای آبشارهای زیبایی است که در فصل زمستان دچار یخ زدگی می شوند ، سفر به این روستا در زمستان برای کسانی که عاشق ماجراجویی هستند مناسب است.
از کناره های این روستا رودخانه پر آب و خروشانی که سرچشمه آن ها سلسله کوه‌های البرز مرکزی می‌باشند ، اما مربوط به رودهای شاهرود و سنج است گذر می کند . روستای برغان بین این دو رود واقع شده است.
سبزی و طراوت روستای برغان مربوط به همین رودخانه می باشد. برغان دارای درخت‌های تنومند و سرسبزی است که عمر آنها به بیش از هزار سال می‌رسد.

وجود بازارچه ، خانه هایی با سبک معماری قدیم و خانه های روستایی بر زیبایی این منطقه افزوده و افراد زیادی را به خود جذب نموده است.
زندگی افراد بومی این منطقه بافت روستایی خود را حفظ نموده و افراد در این روستا به دامداری ، باغداری ، زراعت و کشاورزی مشغول می باشند. علاوه بر این مشاغل ، برخی از افراد این روستا نیز در صنایع دستی فعالیت دارند.

محصولات و سوغات برغان

محصولاتی که در باغ های روستای برغان به طور عمده وجود دارد شامل میوه هایی مانند گیلاس ، گردو ، آلو ، توت و آلبالو می باشد.

آلوی برغان

از آنجا که آلوهای برغان بسیار خوشمزه و با کیفیت می باشند ، خشک شده این آلوها در قالب آلو برغانی در سراسر کشور توزیع شده و از سوغاتی های پرطرفدار روستای برغان می باشد.

محصولات لبنی

به دلیل اینکه برخی از افراد این روستا به دامداری نیز مشغول می باشد ، محصولات لبنی این روستا نیز معروف بوده و از کیفیت زیادی برخوردار است.

عسل

عسل یکی دیگر از محصولات روستای برغان به دلیل فعالیت داشتن برخی از ساکنان این منطقه در پرورش زنبور عسل می باشد.

بستنی گله برغان

یکی از فرآورده های بسیار خوشمزه برغان بستنی گله برغان می باشد که برای تهیه آن شیر تازه گوسفند یا گاو را گرفته و نیم ساعت می جوشانند.
شیر جوشیده را کنار گذاشته تا بخوبی سرد شود ، پس از سرد شدن آن را درون ظرفی آهنی ریخته و به آن شکر و هل اضافه می‌کنند، سپس ظرف آهنی را درون ظرف چوبی که قبلا با آب خیس شده و به اصطلاح چوب آن ور آمده است قرار می‌دهند.
سپس ظرف فلزی را درون یخ گذاشته و بین ظرف فلزی و چوبی را نیز پر از یخ می کنند و می‌چرخانند. سپس نمک را به آن اضافه کرده و دوباره چرخش را ادامه می‌دهند .در انتها مواد بستنی را به هم میزنند تا کاملا سفت شود. پیشنهاد می کنیم در صورت رفتن به روستای برغان حتما این بستنی را امتحان کنید.

جاذبه های تاریخی و گردشگری برغان

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا ، جاذبه تاریخی و گردشگری زیاد این منطقه نیز طرفداران خاص خود را به دنبال داشته و آنها را به وجد می آورد.

از جمله جاهای دیدنی روستای برغان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

حسینیه برغان

در روستای برغان حسینیه ای وجود دارد که مربوط به دوران صفوی می باشد و در سال ۱۳۸۲ هجری شمسی به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است.
این حسینیه که با نام حسینیه اعظم برغان معروف است ، دارای هزار و دویست متر مربع مساحت بوده و هر ساله در ایام محرم فضای معنوی برای مشتاقان و عزاداران حسینی در این حسینیه برپا است.

پل تاریخی برغان

بر روی رودخانه برغان پل تاریخی وجود دارد که مربوط به دوران صفویه بوده و دارای اهمیت زیادی از نظر معماری و باستان شناسی می باشد که این پل نیز در دهه ۸۰ هجری شمسی فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
ارزش های معنوی و تاریخی این پل از نظر کارشناسان و باستان‌شناسان بسیار زیاد می باشد.

تپه کش کلا

در شمال روستای برغان تپه ای به نام تپه کش کلا واقع شده است.
نام کش کلا به معنی قلعه تغییر یافته و خشک می باشد. در این تپه تکه هایی زیادی سفال که مربوط به دوران ایلخانی و قاجاریه می باشد ، وجود دارد.

بازار برغان

یکی از با قدمت ترین بازارهای موجود در استان البرز ، بازار برغان است که در آن جا محصولات کشاورزی ، دامداری و غیره عرضه می‌شود.
این بازار در زمان های قدیم حدوداً ۱۵۰ مغازه داشته است که از جمله این مغازه ها می توان به رنگرزی ، عطاری ، نانوایی ، شیرینی پزی ، قهوه خانه و غیره اشاره نمود.
از جمله محصولاتی که در این بازار زیاد داد و ستد می شد گیوه بود که از موی بز تولید می‌شد.
قسمت جلوی این گیوه ها هنگامی که در معرض آب قرار می گرفت کاملا به سمت بالا خم می شد و برای آن که دوباره به حالت اولش بازگردد باید یک شبانه روز در زیر یک سنگی به وزن ۳ کیلوگرم قرار می‌ گرفت.

آتشگاه

یکی از زیباترین روستاهای نزدیک به برغان آتشگاه است . در گذشته آتشگاه محل زندگی زرتشتیان بوده و در همان زمان به آتش کوه یا آتشکده معروف بوده است.
جدا از محل زندگی زرتشتی‌ها در این منطقه آثار تاریخی به جا مانده از دوران اشکانیان و ساسانیان نیز به چشم می‌خورد.
اما امروزه به دلیل امکانات که در این منطقه ایجاد شده است و آب و هوای مناسب و ییلاقی آن ، محلی برای اتراق گردشگران در فصل‌های گرم سال شده است .
آتشگاه در بیست کیلومتری شمال غربی کرج واقع شده است و اگر بخواهید از گوهردشت کرج به آتشگاه بروید این مسیر نزدیک تر شده و آتشگاه با گوهردشت ۱۰ کیلومتر فاصله دارد.

روستای سرهه

هنگام رفتن به روستای برغان و زمانی که از کردان عبور می کنید یک جاده فرعی وجود دارد که بسیار مارپیچ و باریک است .
در این جاده بخاطر باریک و مارپیچی بودن امکان کنار هم قرار گرفتن دو ماشین وجود ندارد ، اما در صورتی که به این جاده وارد شوید روستای سرهه را می بینید که در کناره های این روستا درختچه های کوچک و زیبای سماق قرار دارد.

آدرس دقیق برغان کجاست ؟

روستای برغان یکی از جاذبه های گردشگری استان البرز می باشد که برای رفتن به آن دو مسیر وجود دارد: یک جاده آتشگاه است که از سمت گوهردشت کرج می توان وارد این جاده شده و به سمت روستای برغان حرکت نمود.
مسیر دوم اتوبان کرج قزوین است که پس از پیچیدن به فرعی کردان می توان به سمت برغان ادامه مسیر داد.

در ادامه تصاویری از روستای برغان ببینید .

روستای برغان کجاست؟
طبیعت روستا
روستای برغان کجاست؟
فالوده و بستنی
روستای برغان کجاست؟
بافت مسکونی روستا
بازار برغان
بازار روستا
روستای برغان کجاست؟
دیدنی های روستای برغان
روستای برغان کجاست؟
برغان تا تهران

روستای برغان کجاست؟عکس: مهدی بیگی

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا