9 راهکار برای افزایش طول عمر و ماندگاری رنگ مو

ماندگاری رنگ مو بعد از رنگ کردن موها ، مهمترین مساله در مورد موهای رنگ شده است . ۸۰ درصد از زنان، موهای خود را به طور مرتب رنگ می کنند، اما از ساختار موهای خود به منظور تثبیت رنگ مو، به طور منظم مراقبت نمی کند. به همین دلیل، موهای رنگ شده آنها درخشش خود را از دست داده و خشک و شکننده می شود. موهای رنگ شده باید به شدت مراقبت شوند تا رنگ و درخشش آن ها تا زمانی که ممکن است، حفظ شود.
رنگ کردن موها برای خانم ها یکی از راههای افزایش زیبایی ، و ایجاد تفاوت و البته پوشاندن تارهای سفید است اما متأسفانه به دلیل نگهداری نامناسب ، رنگ مو ، عمر بلندی ندارد و در مدت زمان کوتاهی مات و کدر می شود و یا از بین می رود. در این مطلب از مجله روزنو ، برای حفظ دوام و شادابی مو و رنگ مو ، راهکارهای زیر را پیشنهاد می کنیم :

روش های حفظ و افزایش ماندگاری رنگ مو

۱- استفاده از های لایت ها :

ساده ترین و ابتدایی ترین کار این است که بجای رنگ مو از های لایت کردن استفاده کنید. های لایتها، بجای پوشاندن کل موها، به آنها شکل و فرم طبیعی تری می دهد . به همین علت، ریشه موها کمتر خود را نشان می دهند. استفاده از های لایتها به شکل لایه لایه در موها هم زمان کمی می برد و هم به علت حفظ ظاهر طبیعی موها ، دیرتر نیاز به تمدید، برای پوشش بیشتر دارد.

۲ – شستشوی موها :

برای پایدار نگه داشتن و افزایش ماندگاری رنگ مو ، هنگام شامپو کردن باید کاملاً درست رفتار کنید. بعد از رنگ کردن موها برای تثبیت کردن رنگ مو ، بمدت ۳ روز از شستن با شامپو جلوگیری کرده و فقط با نرم کننده می شوییم . علت این است که پوشش خارجی مو در حالت عادی مانند فلس های ماهی یا پولک ، روی هم قرار گرفته اند و در صورت تماس با مواد شیمیایی ، این پولکها مانند دریچه باز قرار می گیرند و در صورت تماس رنگ یا دکلره داخل ساختمان مو نفوذ کرده، بنابراین پولکهای مو ، که بعد از تماس با مواد شیمیایی باز شده اند مدت ۴ شبانه روز طول می کشد تا به حالت اول خود بازگردند. ولی چنانچه موها با یک شامپو اسیدی شسته شوند این کار سریعتر انجام می شود. یادتان باشد که هر چه کمتر موها را بشویید، رنگ مو مدت بیشتری ثابت می ماند.
چربی های مو ضامن حفظ رنگ روی آنها هستند و شستشوی مداوم آنها را پاک می کند.
برای حفاظت بیشتر از صافی و لَختی موها و همچنین مرطوب کنندگی اضافی، هفته ای یک بار از یک ترمیم کننده مراقبتی مو استفاده کنید.
از شستن هر روزه موهای تان اجتناب کنید، زیرا باعث تضعیف موها و ریزش آنها شده و همچنین درخشش و براقیت مو را از بین می برد.
سرم های مو، حاوی روغن آرگان، زیتون، آووکادو و ویتامین های A ،E و C هستند، که پس از شستشو به طور مستقیم به مو ها اعمال می شوند، و نیازی به شستشوی مجدد ندارند.
سرم ها، موها را از آسیب‌های رنگ حفظ نموده و آن ها را ترمیم می کنند و باعث تثبیت رنگ مو شده و کشش هر رشته از مو را برطرف می کنند.

روشهای ماندگاری رنگ مو
روشهای ماندگاری رنگ مو

۳ – محافظت در برابر نور آفتاب :

محافظت در برابر اشعه های UV را تنها محدود به پوست نکنید. اشعه های UV می توانند رنگ موها را مات کرده و از سطح مو رنگ را بزدایند. اگر موهایتان بیش از حد زیر نور آفتاب بماند حالت ماتی و کدری پیدا کرده که بخشی از آن با کاهش عمر رنگ موها و از دست رفتن شفافیت اولیه همراه است.

۴ – تاثیر حرارت بر موها

دستگاههایی که پایه کاریشان داغ کردن موها می باشد ، باعث می شوند که رنگ مو ثبات و تاثیر خود را از دست داده و کدر شوند . تاثیر منفی حرارت بر رنگهای بور و زرد مایل به قرمز بیشتر خواهد بود.
برای خشک کردن موها بهتر است از حوله استفاده کنید. و کاربرد سشوار داغ، بابلیس و سایر وسایل این چنینی را به حداقل برسانید.
استفاده از صاف کننده های مو مانند اتوی مو یا سشوار به خاطر سیستم حفاظت حرارتی، می توانند درخشش و رنگ موها را از بین ببرد.

حتما بخوانید | بهترین روش خانگی برای داشتن مژه های ضخیم و بلند

۵ – کاندیشنر مناسب

زمانیکه صحبت از ثبات و پایداری بیشتر رنگ موها در میان است کاندیشنر یا همان نرم کردن صحیح موها اهمیت خود را نشان می دهد. از نرم کننده ها یا کاندیشنرهای مخصوص موهای رنگ شده استفاده کنید و به جای ماساژ دادن با کف دستتان آن را روی موها به آرامی بمالید. کاندیشنرهای قبل از حمام و بعد از حمام وجود دارند که می توانید استفاده نمائید.
استفاده از نرم کننده ها، باعث صاف کردن موها شده، و پوشش شاخی مو را بهبود می بخشند و باعث قوی تر شدن مو نیز، می شوند.
همچنین رنگ مو مهر و موم شده و مو، براق و درخشان تر می شود. یک حوله گرم، که بعد از اعمال درمان، بر روی مو قرار می گیرد، می تواند اثر مراقبتی را افزایش دهد. درمان فشرده ترمیم کننده در مقابل از دست دادن رنگ، باعث محافظت از مو می شود.

۶ – رطوبت لازم و کافی

استفاده کمتر از سشوار، وسایل آرایشی گرم کننده و روشهایی که رطوبت موها را از بین می برد و می گیرد. در کنار این کار مصرف بیشتر آب آشامیدنی و استفاده از محصولات مناسب، نمدار نگه داشتن مو بعد از حمام، همگی شکلی از مراقبت با روش جدید و فرمولاسیون ایجاد رطوبت هستند ، یا ساده تر بگوییم ، استفاده از مرطوب کننده ها می تواند شادابی موها را حفظ کرده و مانع خشکی موها شود و زمان طول عمر موها و رنگ موها را افزایش دهد.

۷ – از محصولات تاریخ مصرف گذشته استفاده نکنید

به مرور زمان ترکیبات موجود در محصولات ، خواص و اثر گذاری خود را از دست داده ، تجزیه شده و تاثیر اولیه خود را ازدست می دهند. قبل از استفاده از رنگ مو ، مطمئن شوید تاریخ مصرف آن نگذشته باشد . به طور معمول و عادی ، نرم کننده ها ،کاندیشنرها و شامپوها ، حدود ۳ سال تاریخ مصرف دارند . در حالیکه در محصولات آرایشی این میزان مقداری بیشتر است. ترکیباتی که مواد ارگانیک و طبیعی دارند دارای مواد نگهدارنده بسیار کمتری هستند به همین جهت عمر مفیدشان هم کمتر خواهد بود.

۸ – لکه گیری موها

اگر به موهای خود نگاه کردید و متوجه شدید ریشه های موها ، پدیدار شده، بجای رنگ کردن مجدد کل موها. با کمک قلم و کمی رنگ دلخواهتان و یا رنگ موهای قبلی، این ریشه ها را پوشش دهید . درست مانند غلط گیری کردن با لاک، تمام ریشه های مو را بپوشانید.

9 – مراقبت از موهای رنگ شده قرمز، روشن، بور یا مشکی پرکلاغی

رنگ قرمز، روشن، بور یا مشکی پرکلاغی، بعد از رنگ آمیزی نیاز به مراقبت ویژه دارند. زیرا، سطح بیرونی مو، به خصوص کوتیکول و لایه چربی می تواند آسیب ببینند. پس از رنگ کردن، باید موها توسط محصولات مراقبت کننده از مو، مورد حمایت قرار گیرند.
استفاده از شامپوهای محافظتی با مواد مراقبت دهنده مو، ضروری است تا رنگ مو و ساختار مو پس از رنگ کردن، حفظ شوند. مناسب ترین فرمولاسیون، استفاده از شامپو های مخصوص موهای رنگ شده و شامپوهای تغذیه کننده مو و شستشو با نرم کننده ها، می باشد که کمک می کند تا لایه شاخی، را بسته نگه دارد تا رنگدانه های رنگی در موها باقی بمانند.

نکات تکمیلی درباره ماندگاری رنگ مو

– پس از رنگ کردن مو، آن را با سشوار یا اتوی مو خیلی گرم نکنید، زیرا، مو را سوزانده و درخشش مو، را از بین می برند.
– اجازه دهید موهایتان تا حد امکان در معرض هوا خشک شوند، زیرا استفاده از وسایل های حرارتی باعث آسیب دیدن موها می شود.
– موهای خود را با حوله خشک نکنید، زیرا باعث زبر و خشن شدن مو می شود. حوله را بر روی مو گذاشته، و به آرامی فشار دهید.
– موهای خود را از نور خورشید محافظت کنید، زیرا رنگدانه های مو به سرعت سفید می شوند. موهای خود را با اسپری های مخصوص UV و کلاه از نور خورشیدی حفاظت کنید.
– در هنگام شنا، مو ها می توانند در معرض آب نمک یا کلر آسیب دیده، و رنگ مو نیز تغییر کند. استفاده از یک کلاه شنا، در هنگام رفتن به استخر، به حفاظت از موها کمک خواهد کرد.
– برای مراقبت های حرفه ای از موهای خود در خانه، می توانید از شامپوهای حاوی روغن آرگان استفاده کنید این مجموعه شامپوها، باعث تهویه مطبوع موها شده و به دلیل دارا بودن پروتئین گیاهی و ویتامین E و فرمول پیشرفته، و مواد طبیعی که روی موهای لخت یا فر عمل می‌کنند، مفید می باشند، و باعث تقویت رشته موها و هیدراته شدن آنها می شوند.

اختصاصی مجله روزنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا