نکات طلایی که هنگام خرید فرش خوب لازم است بدانید!

فرش خوب چیست ؟
چگونه یک فرش خوب انتخاب کنیم ؟
هنگام خرید فرش ، چه نکاتی را باید در نظر داشته باشیم ؟

اینها سئولات رایجی است که اغلب ما ، از خود پرسیده ایم . اهمیت انتخاب فرش خوب ، از آنجا ناشی می شود که با ورود به فرش فروشی با انبوهی از طرح و رنگ و قیمت های مختلف روبرو می شوید که کار انتخاب و خرید فرش را مشکل می کند .
مشکل ، زمانی بزرگتر می شود که افراد عادی ، اطلاعات فنی و تخصصی درباره نحوه تشخیص یک فرش خوب را ندارند و به آسانی در خرید و انتخاب دچار اشتباه می شوند .

فرش خوب ، چه فرشی است؟

برای رسیدن به پاسخ سئوالمان به یکی فروشندگان معتبر و قدیمی کرج مراجعه کردیم . آقای نایینی ، نمایندگی قالی زرتشت در استان البرز بوده و بیش از ۴۰ سال در زمینه انوع فرش ، فعالیت دارد و بافت و فروش فرش ، حرفه ای اجدادی ، در این خانواده محسوب می شود .
آقای نایینی به زبان ساده ، مهمترین نکات و نحوه انتخاب فرش خوب را برای ما شرح می دهد.

تفاوت فرش ۱۰۰۰ شانه اصل و غیر اصل از نظر کیفیت و قیمت

هنگام خرید فرش ، یکی از اصطلاحاتی که قطعا می شنوید تراکم فرش است . تراکم عرضی گره های بافته شده در یک فرش ماشینی را “شانه” آن فرش گویند . به عنوان مثال وقتی گفته می شود فرشی ۱۰۰۰ شانه است یعنی در یک متر عرض فرش ، ۱۰۰۰ گره وجود دارد . به عبارتی در هر سانتیمتر فرش ۱۰۰۰ شانه باید ۱۰ گره وجود داشته باشد و با شمارش گره ها ، میتوان به شانه فرش پی برد.

از طرفی ، علاوه بر فرشهای ماشینی موجود در بازار که با دستگاه های بروز و مدرن ، بافته می شوند ، در برخی موارد ، ممکن است ، با تغییرات در ماشین های بافت  ۷۰۰ شانه ، فرش ۱۰۰۰ شانه بافت که از نظر قیمت و کیفیت با فرش ۱۰۰۰ شانه واقعی ، تفاوت دارد .

درباره تفاوت فرش ۱۰۰۰ شانه اصل از نظر کیفیت و قیمت ، آقای نایینی ، کارشناس و نمایندگی با تجربه قالی زرتشت ، توضیحاتی داده است که بهتر است بشنوید .

 

راز تفاوت قیمت فرش های ماشینی مشابه

وقتی برای خرید فرش به بازار می روید علاوه بر نکاتی که درباره انتخاب فرش خوب باید بدانید ، مساله قیمت فرش نیز ابهام فراوان دارد . کافیست به چند مغازه و فروشگاه فرش مراجعه کنید ، خواهید دید فرش های ، با وجود آنکه مشخصات مشابهی دارند ، با قیمت های مختلفی فروخته می شود که گاهی این اختلاف تا چندصد هزار تومان می رسد .

موضوع زمانی عجیب می شود که می بینید دو فرش حتی طرح و رنگ مشابه دارند اما در مغازه های مختلف با قیمت های متفاوت ، فروخته می شود !

حال سئوال اینجاست که علت اختلاف قیمت فرش های ماشینی به ظاهر یکسان ، در چیست و چه رازی در آن نهفته است ؟

 

برای کسب اطلاع از فروشگاه و نمایشگاه قالی زرتشت در کرج می توانید به آدرس :
کرج ،خیابان مظاهری ، بین کوچه زکی خانی و صاحب نعمتی مراجعه نموده و یا با
تلفن های : ۳۲۲۱۰۳۱۱ – ۳۲۲۱۸۲۵۷ (۰۲۶) تماس حاصل نمایید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا