لکه های زرد دور چشم نشانه چیست و چگونه درمان می شوند؟

لکه های زرد دور چشم ، لکه های کلسترول و یا رسوبات چربی ، که معمولا در گوشه داخلی یا پلک بالایی است، میتواند اخطاری مبنی بر وجود وضعیتی غیر عادی در بدن باشد . یکی از علل اصلی لکه های زرد دور چشم ، سطح بالای لیپوپروتئین های کم چگالی ( (LDL یا کلسترول بد در بدن است که می تواند به علت عوامل ژنتیکی، دیابت، بیماری کبد و … باشد.
افرادی که کلسترول بالا، سیروز کبدی یا دیابت دارند درخطر بیشتری برای ابتلا به این مشکل هستند. این مساله بیشتر در میان افرادی که بین ۴۰ تا ۶۰ ساله هستند، رایج است. این مشکل سبب درد یا خارش نمی شود اما اگر این برآمدگی ها به اندازه کافی بزرگ شوند ، می توانند بینایی را مختل کنند. علاوه بر این، می تواند نشانه ای از بیماری انسداد رگهای قلب باشد.
کارشناسان معتقدند که تعداد زیادی از افرادی که دارای لکه های زرد دور چشم در گوشه داخلی یا فوقانی پلک چشم هستند با معضلاتی نیز سیگار کشیدن، چاقی ، فشار خون بالا ، دیابت و … درگیر هستند که مهمترین عوامل خطر برای بیماری عروق کرونر است.
پیدا کردن علت لکه های زرد دور چشم و درمان آن ، بسیار مهم است . به عنوان مثال، اگر علت آن کلسترول بالا در خون باشد، باید اقداماتی را برای کاهش سطح کلسترول خود انجام دهید.

لکه های زرد دور چشم نشانه چیست
لکه های زرد دور چشم نشانه چیست

 ۱۰ راه برتر برای از بین بردن  لکه های زرد دور چشم :

۱- سیر

بهترین و محبوب ترین درمان خانگی لکه های زرد دور چشم ، سیر است. آنزیم هایی که در سیر وجود دارند کمک می کنند که رسوبات کوچک و کم چگالی را مسطح کنند. سیر همچنین برای کاهش سطح کلسترول بالا مفید است .
اثرات کاهش کلسترول عصاره سیر، بخشی از پروسه مهار سنتز کلسترول کبدی توسط ترکیبات گوگرد محلول در آب است. عصاره سیر یک جایگزین خوب و موثر برای فشار خون دارویی و داروهای کاهش دهنده کلسترول است.

• یک یا چند پر سیر را له کنید و آن را در منطقه مبتلا ، با یک گاز پانسمان قرار دهید . برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بگذارید بماند، سپس آن را با آب گرم شستشو دهید. روزی یکبار برای به مدت چند روز این کار را تکرار کنید.
• به همین ترتیب یک قرص سیر را کاملا خرد کرده تا مانند پودر شود. مقدار کمی اب به ان اضافه کنید تا مانند خمیر شود و آن را در منطقه مبتلا، اعمال کنید. حدود ۱ ساعت قبل از شستشو بگذارید بماند. این کار را هر روز انجام دهید تا نتیجه دلخواه خود را بدست آورید.
• همچنین می توانید روزانه ۲ تا ۳ پر سیر خام را با معده خالی بخورید.
• اگر ترجیح می دهید یک مکمل سیر مصرف کنید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

توجه: از مصرف سیر روی پوست خود برای طولانی مدت پرهیز کنید. زیرا ممکن است پوست را بسوزاند. در صورت داشتن حساسیت به سیر، از آن استفاده نکنید.

۲- روغن کرچک

یکی دیگر از داروهای موثر برای درمان لکه های زرد دور چشم ، روغن کرچک است. اسید ریکینولیک در روغن کرچک باعث کاهش کلسترول می شود.
– یک توپ پنبه را با روغن کرچک آغشته کرده ، چشمان خود را ببندید و پنبه را در ناحیه ی اسیب دیده قرار دهید .۳ چند دقیقه ماساژ دهید و در صورت امکان، توپ پنبه را با باند و چسب ببندید و محکم کنید .بگذارید تمام طول شب بماند و صبح با اب گرم بشویید. هر روزه این درمان را تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

۳ – سرکه سیب

اگر کلسترول بالا دارید و دلیل اصلی رسوب کلسترول در نزدیکی چشمتان است، سرکه سیب تنها چیزی است که شما نیاز دارید. سرکه سیب به کاهش LDL یا سطح کلسترول بد در بدن کمک می کند. این مایع ، علاوه بر کاهش کلسترول و چربی ، همچنین به کبد در از بین بردن سموم از بدن کمک میکند.
• یک توپ پنبه ای را در سرکه سیب فرو برده و آن را خیس کنید سپس ان را به منطقه آسیب دیده اعمال کنید . برای نگه داشتن توپ پنبه در جای خود از باند و چسب استفاده کنید. بعد از ۲ ساعت، توپ پنبه را بردارید و منطقه را با آب گرم شستشو دهید. این عمل را چند بار در روز انجام دهید.
• همچنین، ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب و مقداری عسل را در یک لیوان آب گرم بریزید و دو بار در روز آن را بنوشید.

توجه: اگر پوست حساس دارید، سرکه سیب را با کمی آب قبل از استفاده رقیق کنید.

۴ – تخم شنبلیله

تخم شنبلیله نیز بر رسوبات کلسترول اثر گذاشته و انها را رفع می کند . عمدتا پایین آوردن کلسترول ناشی از خواص این دانه ها است.
• شبها ۲ قاشق چای خوری تخم شنبلیله را در یک لیوان آب بریزید و بگذارید تا صبح خیس بخورد . صبح این مخلوط اولین چیزی باشد که با معده ی خالی میخورید. روزانه تکرار کنید .
• همچنین، آبی را که در آن تخم شنبلیله به مدت یک شب در آن خیس خورده است را به منطقه آسیب دیده اعمال کنید و ان ناحیه را به آرامی با نوک انگشتان خود ماساژ دهید ، به طوری که آب به عمق پوست نفوذ کند. این عمل را روزانه تکرار کنید.

۵ – پیاز

پیاز ، یکی دیگر از درمان های موثر برای لکه های زرد دور چشم است که شما مطمئنا باید امتحان کنید. پیاز ، حاوی ترکیباتی است که کلسترول بد را مهار می کند. ماهیت اسیدی آن به مسطح شدن رسوبات روی پوست کمک می کند .
• به عصاره آب ۱ پیاز، کمی نمک اضافه کنید و چند ساعت آن را کنار بگذارید. قبل از رفتن به رختخواب، آن را در ناحیه آسیب دیده اعمال کنید و آرام آرام ماساژ دهید و بگذارید یک شب بماند صبح روز بعد، محل را با آب گرم شستشو دهید . این عمل راروزانه تکرار کنید .
• دو قاشق غذاخوری آب پیاز را با یک لیوان آب مخلوط کنید و روزانه بخورید.

۶ – پوست موز

یک روش طبیعی موثر در رفع لکه های زرد دور چشم و حل کردن رسوبات کلسترول اطراف چشم پوست موز است. پوست موز دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است و آنزیم ها در آن به طور طبیعی باعث تخریب رسوبات کم چگالی می شوند.
• یک قطعه کوچک از پوست موز رسیده را ببرید. با دقت بخشی از قسمت داخلی پوست موز را روی قسمتهایی که رسوب کلسترول وجود دارد بگذارید. با استفاده از باند یا چسب ، پوست موز را محکم کنید و بگذارید یک شب بماند. صبح روز بعد پوست موز را برداشته و محل را با آب بشویید. این کار را هر شب تا زمانی که رسوبات قابل مشاهده نباشند تکرار کنید.

۷ – گشنیز

با کمک گشنیز سطح کلسترول، LDL و تری گلیسیرید را کاهش پیدا میکند . تخم گشنیز دارای اثرات کاهش قند خون میباشد و در رفع لکه های زرد دور چشم موثر است .
• یک قاشق غذاخوری تخم گشنیز را در یک فنجان آب جوش بریزید. روی فنجان را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بپوشانید. دانه ها را از صافی رد کرده و آب باقی مانده را بنوشید. این عمل را ۲ تا ۳ بار در روز برای کاهش سطح کلسترول تکرار کنید.

۸- آب پرتقال

ویتامین C، فولات، ویتامینB9 و فلاونوئیدها در آب پرتقال باعث افزایش میزان لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDLیا کلسترول خوب و کاهش سطح LDL یا کلسترول بد میشود.
• سعی کنید روزانه ۲ تا ۳ لیوان آب پرتقال تازه بنوشید تا میزان کلسترول خود را کنترل کنید.
• متناوبا، شما می توانید روزانه چند پرتقال بخورید.

۹ – بادام

بادام دارای پتانسیل کاهش کلسترول LDL در بدن است. مصرف بادام باعث کاهش کلسترول LDL می شود. مواد مغذی موجود در بادام آنزیم هایی را که برای سنتز کلسترول و تولید اسید معده هستند تنظیم می کنند.
• مقداری شیر را با یک قاشق چای خوری پودر بادام اضافه کنید تا مثل خمیر شود .آن را به ناحیه ی آسیب دیده بزنید و اجازه دهید بماند تا خشک شود. سپس با انگشت مرطوب، به آرامی خمیر را پاک کنید .این کار را یک بار در روز تکرار کنید.
• همچنین شبها ۴ یا ۵ بادام را در آب را خیس کرده و در صبح بعنوان بخشی از صبحانه خود بخورید.

۱۰ – کاهش چربی و کلسترول در رژیم غذایی

برای جلوگیری از افزایش اندازه لکه های کلسترول اطراف چشم ها، لازم است از خوردن غذاهای پرچرب و کلسترول دار ، پرهیز کنید.
• مقدار غذاهای چرب یا سرخ شده را در رژیم غذایی خود کاهش دهید.
• اضافه کردن مقادیر متوسط روغن نارگیل به رژیم غذایی خود. به عنوان مثال، شما می توانید ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در قهوه صبحانه یا اسموتی خود اضافه کنید.
• اجتناب از مصرف بیش از حد کربوهیدرات ها و قندهای فرآوری شده.
• از مواد غذایی با کلسترول بد، مانند گوشت قرمز ، محصولات لبنی پر از چربی، زرده تخم مرغ و غذاهای فرآوری شده ، پرهیز کنید .
• خوردن دانه ها ، میوه های تازه و سبزیجات.
• از لبنیات کم چربی یا بدون چربی استفاده کنید.
• غذاهای غنی از فیبر، مانند لوبیا، باید بخشی از رژیم غذایی شما باشند.

راهنمایی های تکمیلی :

•  برای حفظ وزن مناسب تلاش کنید .
• ترک سیگار و الکل .
• برای بهبود جریان خون و تجزیه چربی های انباشته شده ۵ روز در هفته هر بار حداقل ۳۰ دقیقه، ورزش کنید.
• آزمایشات چربی و کلسترول را به طور منظم انجام دهید تا از سطح چربی و کلسترولتان با خبر باشید.
اختصاصی مجله روزنو – مترجم : جابری – بازنشر فقط با ذکر نام و لینک به منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا