در صورت گرفتار شدن در کابین آسانسور ،چه باید کرد؟

گرفتار شدن در کابین آسانسور ، مساله ای که حتما بارها شنیده اید و یا ممکن است تجربه کرده باشید . اگر چه ممکن ایت اتفاقی کم تکرار باشد ولی وقوع آن می توانند برای هر کسی پیش بیاد . خصوصا اینکه ، بخش عمده از شهروندان ، زندگی آپارتمانی دارند و هر روز از آسانسور استفاده می کنند . از طرفی گرفتار شدن در کابین آسانسور مساله کم اهمیتی نیست و گاهی به مرگ افراد محبوس شده منجر شده است ! در اینصورت لازم است بدانیم در صورت گرفتار شدن در کابین آسانسور چگونه باید خود را نجات داد ؟
برای یافتن پاسخ این سئوال به شرکت آسانسور هما فراز البرز ، از سازندگان باسابقه و مجرب آسانسور در کرج مراجعه کرده و سئوال خود را مطرح کردیم .

گرفتار شدن در کابین آسانسوردر صورت گرفتار شدن در کابین آسانسور چه اقدامی باید انجام داد؟

در صورت گرفتار شدن فردی داخل کابین آسانسور ، اقدامات اولیه به دو بخش تقسیم می شود . یکی اقدامات نفر گرفتار شده در کابین و دیگری اقدامات ساکنین مجتمع .
نفری که داخل کابین ، گرفتار شده باید ضمن حفظ خونسردی ، کلید زنگ خطر داخل آسانسور را بفشارد تا مدیر ساختمان و ساکنین ، از وقوع اتفاقی در آسانسور مطلع شوند .

بیرون از آسانسور ، مدیر ساختمان یا ساکنین آموزش دیده به ترتیب زیر عمل می کنند :

۱ – همه آسانسورها یک کلید دارند که با آن می توان درب آسانسور را باز کرد تا موقعیت کابین را مشخص کنند که در کدام طبقه ، متوقف شده است . سپس درب کشویی را با دست کشیده و درب بیرونی را دوباره قفل می کنند ( تا کسی بی اطلاع داخل آسانسور ، سقوط نکند )
۲ – در مرحله بعد باید به اتاقک کنترل آسانسور رفت . آسانسور یک جعبه برق اصلی صفر و یک دارد . با چرخاندن روی صفر کل برق آسانسور قطع می شود . حال یک اهرم که روی موتور است و اهرم ترمز نام دارد را به چپ یا راست می کشند و نگه دارند و فلکه ای که که کنار اهرم است را با دست بچرخانند . اغلب روی دیوار ، این مورد مشخص شده که به کدام جهت چرخانده شود . این فلکه به اندازه ای چرخانده می شود تا روی سیم بکسل و روی شاسی که موتور نصب شده شاخص طبقات را ببیند و رنگ زرد روی سیم بکسل را با شاخص طبقات یکی می کنند . حالا کابین درست مقابل درب خروجی آسانسور قرار دارد .
۳ حالا می توان با همان کلید ، درب آسانسور را باز کرده و فرد گرفتار شده در آسانسور نجات داد .
۴ – بهیچ وجه نباید آسانسور را دوباره روشن کرد و در همان حال باید نگه داشت تا شرکت سازنده یا سرویسکار مجاز آسانسور ، اقدام به بررسی دقیق و رفع مشکل نمایند .

شرکت های سازنده آسانسور چه اقداماتی برای آموزش و جلوگیری از بروز حادثه انجام می دهند ؟

ما در شرکت آسانسور هما فراز البرز ، وقتی قرارداد سرویس و نگهداری آسانسور می بندیم حداقل به ۳ نفر آموزش می دهیم حتی به خانم های ساکن در مجتمع، توضیحات و آموزش های لازم داده می شود تا در صورت وقوع حادثه لااقل یک نفر آموزش دیده در مجتمع ، حضور داشته باشد .
علاوه بر این در اتاقک کنترل آسانسور ، یک پلاک نصب می کنیم که این مراحل را روی آن شرح داده ایم و طبق آن ، می توان به ترتیب ، عملیات نجات را انجام داد .

چه موقع باید با آتش نشانی تماس گرفت ؟

با آموزش های داده شده ، در صورت وقوع حادثه ، نجات فرد گرفتار شده ، کار سختی نیست ولی چنانچه به هر دلیل پیش بینی نشده ای ، عملیات نجات درست انجام نشود در آن صورت می توان از نیروی زحمتکش آتش نشانی درخواست کمک کرد تا اقدامات لازم را انجام دهند ولی باز هم تا وقتی ، آسانسور توسط سرویسکار ، بررسی و رفع عیب نشده ، نباید آسانسور را روشن و مورد استفاده قرار داد.

شرکت آسانسور هما فراز البرز ، طراح و سازنده انواع آسانسور
تلفن : 36503312 – 026
همراه : ( فروش ) ۰۹۱۲۷۶۹۱۳۸۳ –  ۰۹۱۲۷۶۹۱۳۸۴( پشتیبانی )

اختصاصی مجله روزنو – بازنشر فقط با ذکر نام و لینک به منبع، مجاز است .

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا