گزارشی از یک کله پاچه خوری خوشمزه و بهداشتی در کرج !

کله پاچه بدون شک از پرطرفدارترین غذاهای سنتی ایرانه . اصلا باورم نمیشه کسی خوشش نیاد . علاقه ایرانیها به این خوشمزه چرب و چیلی اونقدر زیاده که از نزدیک طباخی که رد میشی خودبخود دست و پات شل میشه . خاصیت شل کنندگی عضلاتش بسیار بالاست .
این خوراکی خوشمزه در عین حال با چربی و کلسترول بالای خودش تا بحال ، افراد زیادی را به کام مرگ فرستاده . ولی چی میشه کرد ؟ نه کلسترول و نه مرگ ، زورش به شکم نمیرسه و ایرانی ها همچنان کشته مرده کله پاچه هستند .

اما کله پاچه که اونهمه تلفات داشته و اینهمه خاطرخواه ، روش طبخ و سرو ش از دوران باستان تا الان ، تغییر عمده ای نداشته . جالبه بدونید اولین آثار کله پاچه خوری ایرانیان در کاوش های باستانشناسی خراسان امروزی مربوط به ۴۰۰۰ سال پیشه ! یعنی ایرانی نسل در نسل کله پاچه خور بوده و این خوراکی سنتی با اقتدار تا الان ، پا به پای قورمه سبزی تاخته .

گزارش امروز ، درباره یک طباخی متفاوت در کرج  هست که حیفم اومد بی خبر باشید .

با اینکه خودمم عاشق کله پاچه و بناگوش و چشم و مغزم ، ولی چند سالیه زیاد به کله پزی ها نمیرم . عمده ترین دلیلی که باعث شد دوری از کله پاچه رو مثل استخون تو گلو تحمل کنم ، مساله بهداشتی بود .
اون دفعات آخری می دیدم طباخ ، با همون دستی که گوشت رو بشقاب برای مشتری میزاشت ، پول می گرفت ، با مشتری ها دست می داد ، احیانا دستی هم به سروصورت می کشید و یه دستمال کنار دیگ که واقعا تحملش برام سخت بود . اینطوری شد که یواش یواش قید کله پاچه رو زدم .

متاسفانه هنوز این فرهنگ جا نیفتاده که پول از آلوده ترین اشیاست و کسی که بصورت مستقیم با غذا ارتباط داره نباید همزمان نقش صندوقدار را داشته باشه .

این بود ، تا یکروز که از پشت شیشه دستکش های سفید طباخ توجهمو به خودش جلب کرد . رفتم داخل فهمیدم که اینجا ، اوضاع متفاوته و با دیدن صحنه آه از نهادم بلند شد چرا زودتر اینجا رو ندیدم !
طباخی آزادگان ، ۲۹ سال سابقه داره و ۱۲ سال هست که در ادرس فعلی ( میدان آزادگان ) مستقر و فعاله . وارد که شدم اولین نکته دستکش های سفید و تمیز طباخ بود و خیلی خوشم اومد . اقای رضایی که ۲۹ سال شغلش طباخیه میگه از یکسال پیش با دستکش ، کار میکنه و اینطوری مشتری ها راضی ترن .

داخل مغازه هم تمیز و مرتبه و مشتری ها بعد از خوردن غذاشون ، خودشون میرن کارت میکشن و یا دو نفر پرسنل طباخی با مشتری تسویه میکنن و خود اقای رضایی کارش عمدتا همون سرو غذاست و من ندیدم از کسی پول بگیره . آدم خنده رو خوش برخوردی هم هست .
در ادامه تصاویری از طباخی آزادگان می بینیم .

کله پاچه و طباخی
مشتریان در طباخی آزادگان
لذت خوردن کله پاچه
آقای رضا رضایی با ۲۹ سال سابقه طباخی
کله پاچه
کله پاچه در حال آماده شدن برای مشتری
کله پاچه بهداشتی
وقتی دلی از عزا در میاد

طباخی آزادگان کجاست ؟

برای رفتن به طباخی آزادگان ، کار بسیار راحته . با تاکسی و شخصی و پیاده برای میدان آزادگان کرج را همه میشناسن . همین بغل کنار ایستگاه تاکسی برغان تابلوی طباخی آزادگان را می بینید .کروکی شم هست که متوجه می شید کجاست .
کله پارچه کرج
برای رفتن به این طباخی ، یا قبل از ۱۱ صبح برید یا بعد از ۵ عصر . ظهرها باید فکر دیگه ای بکنید .

منبع : باعلم

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا