مهمترین بیماریهایی که با فیزیوتراپی درمان می شوند

فیزیوتراپی (به انگلیسی: Physiotherapy) شیوه‌ای از درمان بیماری‌ها و اختلالات عصبی – ماهیچه‌ای – اسکلتی با استفاده از تجهیزات مکانیکی، جریان‌های الکتریکی، مانورهای دستی، تمرینات ورزشی و عوامل فیزیکی دیگر است که هدف اصلی آن بهبود کیفیت زندگی افراد می باشد .

در این روش‌ها از ورزش، نور، پرتوهای فرابنفش و فروسرخ، گرما و جریان برق استفاده می‌شود. هدف از این  سری اقدامات ، پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توان‌بخشی، بالا بردن سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی افراد است.

برای آشنایی بیشتر با این رشته پزشکی ، فیزیوتراپیست پورقاسمی توضیحاتی ارائه داده اند .


دیسکوپاتی چیست ؟

دیسکوپاتی (Discopathy)شایع ترین بیماری سیستم عصبی است . دیسکوپاتی در واقع ، یک اصطلاح کلی برای تعریف بیماری های دیسک های بین مهره ها است . این عارضه در گردن و پایین تر از گردن شایع است .
مهمترین علائم آن ، درد و احساس فشار ، در نواحی مبتلا مثل گردن ، ستون فقرات و کمر است .

 


کامپرشن تراپی چیست ؟

کامپرشن تراپی یا ایرکامپرشن‌ یک سیستم درمانی پنوماتیک در فیزیوتراپی است که با فشار معین و برنامه‌ریزی شده باعث تحریک گردش خون و لنف در اندام‌ها می شود . این عمل در نهایت منجر به کاهش تورم، درد و افزایش سوخت‌و‌ساز شده و بیمار را در مسیر بهبود و درمان قرار می دهد .

امروزه در مرکز فیزیوتراپی ، فیزیوتراپیست ها از لیزر درمانی برای درمان صدمات حاد و مزمن بافت‌های نرم بدن استفاده می‌کنند . لیزر تراپی یا لیزردرمانی به معنای استفاده از امواج نوری متمرکز شده لیزر برای بهبود بیماری می‌باشد.

لیزر تراپی می تواند در بهبود و درمان بیماری های زیر موثر باشد :

خار پاشنه ، التهاب فاشایی کف پا ، آرنج تنیس بازان ، بیماری آرنج گلف بازان ، پارگی تاندون های روتاتور کاف ، التهاب غلاف سینوویوم ، آرتریت ، سائیدگی کشکک ، تاندون های اکستانسوری دست ، فتق یا پارگی دیسک کمر ، تاندونیت ها ، شکستگی ، سیاتیک (Sciatalgia) ، دردگردن ، کمر درد ، درد پشت ، پیچ خوردگی کپسول مفصلی ، التهاب عصب ، آسیب عصب ، ترمیم پس از جراحی ، سندرم تونل کارپ (CTS) پارگی رباط و…

تکارتراپی به درمان چه بیماریهایی کمک می کند؟

تکارتراپی از روش های درمانی جدید و موثر فیزیوتراپی است که برای درمان بسیاری عوارض و بیماری ها کاربرد دارد. جلسات درمانی تکارتراپی به تشخیص فیزیوتراپیست ممکن است چند جلسه طول بکشد اما اثرات آن از همان جلسه احساس می شود .

از مهمترین کاربردهای تکارتراپی می توان به این موارد اشاره کرد:

درمان شکستگی استخوان
درمان خشکی و سفتی مفاصل
دردهای مزمن و حاد ستون فقرات و کمر
اختلالات اسکلتی عضلانی
مشکلات متابولیسم سلولی
آسیب های موسوم به آرنج تنیس بازان
آسیب های موسوم زانوی دوندگان
پارگی تاندون ها و رباط ها
و….

 

مرکز فیزیوتراپی سجاد
آدرس : کرج – میدان شهدا ابتدای خ مظاهری روبروی قصرگل
تلفن : ۳۲۲۳۳۵۱۵– ۳۲۲۴۳۷۳۶ (۰۲۶)
کانال تلگرام : Sadjad_Physiotherapy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا