چگونه با سرمایه کم ،صاحب کار تولیدی پر درآمد شویم؟

در این مطلب می خوانید:
– چگونه با سرمایه کم صاحب شغل شوید
– فرصت های شغلی موجود برای مهارت آموزان و میزان درامد آن
– شرایط و نحوه آموزش و گرفتن گواهینامه معتبر با وام خوداشتغالی با سود ۴%

اشتغال جوانان ، بدون شک بزرگترین دغدغه خانواده و راهگشای بسیاری از مراحل  زندگی مثل ازدواج و تشکیل خانواده است . اشتغال در شغلی مناسب ، علاوه بر آرامش درونی در اجتماع نیز به فرد ، وجهه و احترام می بخشد . امروز قصد داریم شما را با نکاتی آشنا کنیم که در صورت عمل به آن ، میتوانید با سرمایه کم ،  صاحب شغلی مناسب و مستقل شوید .
کافیست به در و دیوار شهر دقت کنید تا در بین انواع آگهی ها ، استخدام راسته دوز ، نیاز به نازک دوز ، مانتو دوز و .. را ببینید . با یک جستجوی ساده در اینترنت نیز انبوهی از این قبیل آگهی را می بینید که همگی مربوط به کارگاهها و تولیدی هایی است که با کمبود نیروی ماهر و متخصص مواجهند . برای آشنایی با حرفه خیاطی امروز سراغ یکی از آموزشگاههای خیاطی زنانه و مردانه معتبر، رفته ایم تا از چگونگی راه اندازی کارگاه خیاطی و میزان سرمایه مورد نیاز آن مطلع شویم .

کسب و کاری پر سود با سرمایه کم :

آموزشگاه توتیا نوین به مدیریت آقای احمدی ، از سال ۸۹-۸۸ آغاز بکار کرده است .این آموزشگاه ابتدا فقط آموزشگاه خیاطی زنانه بود که در ادامه موفق به اخذ مجوز آموزش مردانه هم میشود و در حال حاضر تنها تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای کشور ،در دو شعبه ، به آموزش کارآموزان ، مشغول است . با آقای احمدی به گفتگو نشسته ایم .

برای افرادی که آموزش می بیننند چه فرصتهای شغلی وجود دارد ؟بازار کار این حرفه چگونه است ؟

فرصتهای شغلی متعددی برای این افراد وجود دارد . می توانند بطور مستقل ، شروع کنند ، یا استخدام شوند و با کارگاهها و تولیدی های لباس همکاری کنند. اگر خانم باشند ، در صورت داشتن سرمایه می توانند مزون دایر کنند . عده ای نیز بعد از تهیه وسایل مورد نیاز ، با گرفتن سفارشات از کارگاههای بزرگ ، در خانه اقدام به خیاطی و آماده کردن کارها می کنند که به آن مزدی دوزی گفته میشود و تقاضا برای آن همیشه وجود داردکه آگهی های آن را اغلب دیده اید . برخی در همین تولیدی های لباس استخدام می شوند و برای آقایان نیز بهمین شکل فرصتهای مختلفی وجود دارد .
مساله لباس و نیاز به خیاط ماهر ، اهمیتش از آنجا ناشی میشود که به قول بزرگی انسان شاید در خانه با نان و ماست ، سر کند ولی هنگام بیرون رفتن سعی می کند بهترین لباس را بپوشد . برای همین تقاضا برای انواع لباس در بازار همیشه وجود دارد.

سرمایه کم . توتبا نوین
چگونه میتوان با سرمایه کم ،صاحب کارگاهی پر درآمد شد؟

چند درصد از کارآموزان ، جذب بازار کار شده و می توانند صاحب شغل شوند ؟

در بحث اشتغال ، به جرات ادعا میکنم همه کارآموزان ، چه مردانه و چه زنانه صاحب شغل می شوند و تاکنون ، مهارت آموزی که بیکار مانده باشد نداشته ایم .مگر آنکه کسی به دلایل شخصی نخواسته است جذب بازار کار شود . نیاز به خیاط به دلیل مصرف و تولید بالای پوشاک ، همیشه وجود دارد و افرادی که بطور حرفه ای آموزش دیده اند بسرعت جذب بازار کار شده و یا می تواند با  سرمایه کم ، خودشان مستقلا شروع کنند.

چه مدت طول می کشد کارآموزان مهارتهای مورد نیاز را کسب کنند؟

مدت زمان آموزش بستگی به رشته مورد آموزش دارد . در آموزشگاه خیاطی توتیا نوین ، نازک دوزی زنانه ، لباس شب ، ضخیم دوز ، مانتو دوزی ، لباس بچگانه ، پیراهن مردانه ، کت و شلوار و… که حدودا ۲۸ رشته می شوند به خانم ها و آقایان آموزش داده می شود . ولی بطور کلی فرد میتواند طی دوره ای ۳ الی ۶ ماهه این مهارتها را فرا گرفته و بعد از آن بتواند بصورت مستقل به دوخت انواع لباس بپردازد.

کارآموزان ، در آموزشگاه خیاطی چگونه آموزش می بینند؟

برای آموزش، متدهای مختلفی مثل، متد گرلاوین ، متریک و مولر وجود دارد که  جدیدترین روش آموزش مولر است و ما به این روش آموزش می دهیم.زیرا نتیجه آن تن خور بسیار خوب لباس دوخته شده است .

چه افرادی می توانند در این دوره ها شرکت کنند ؟

شرکت در دوره ها شرایط خاصی ندارد . هر فردی که علاقمند باشد می تواند در این دوره ها شرکت کند . فقط کافی سواد خواندن و نوشتن داشته باشد. حتی سن افراد مهم نیست .

آبا با سرمایه کم می توان شروع کرد؟ راه اندازی کارگاه خیاطی چه میزان سرمایه نیاز دارد؟

این مورد نیز بستگی به هدف کارآموز دارد . برای شروع کار لازم نیست حتما کارگاه دایر کرد . حتی میتوان با سرمایه کم ، وسایل را نیز کارکرده و دست دوم خرید که اقتصادی تر است . چرخ خیاطی صنعتی کارکرده  ، زیگزال یا سردوز ، میز کار و اتو جمعا وسایلی است که نباز دارند و اگر نو خریداری شوند حدود ۳ میلیون و کارکرده حدود ۲ یا کمتر تمام می شود . به عبارتی با همین چند قلم کارگاه کاملی در منزل یا مغازه و محل مورد نظر دایر می شود که میتوانند فورا با کارهای مزدی دوز ، فعالیت خود را شروع کنند.

با توجه به سرمایه کم مورد نیاز ، درامد این افراد  چقدر است ؟

میزان درامد آنها بستگی به نوع فعالیتشان دارد . برخی که سرمایه ای در اختیار دارند ، اقدام به راه اندازی کارگاه یا تولیدی لباس میکنند و عده ای مزون می زنند . عده ای در تولیدی ها استخدام می شوند و یا می توانند در منزل خود ، کار کنند که درامدهایشان متفاوت است. در کمترین حالت ،برای خانمی که روزی ۴ الی ۵ ساعت در منزل فعالیت داشته باشد حدودا یک و نیم میلیون تومان می تواند درامد داشته باشد . مورد عینی آن خیاطهای مانتو دوز هستند که در کارگاه روزانه ۲۰ مانتو می دوزند . چنانچه فردی در منزل اقدام به دوخت روزانه ۴ مانتو نماید اجرت دوخت ۴ مانتو ، حدود ۴۸ هزارتومان شده ، که در ماه یک و نیم میلیون می شود . طبیعی است که با صرف زمان ، به اندازه یک شیفت کاری ، می توان درامدی بیش از ۲ میلیون و بالاتر ، در ماه داشت . برای افرادی که خودشان کارگاه تولیدی راه اندازی میکنند سطح درامد به مراتب بالاتر خواهد بود .

آیا افراد شاغل هم می توانند در کلاسهای خیاطی شرکت کنند؟

برنامه آموزش افراد را بگونه ای ترتیب داده ایم تا همه بتوانند با آن هماهنگ شوند . مثلا برای آقایان که ممکن است شاغل باشند این اموزشها را در ساعت پایانی کار روزانه یا ساعات اولیه کاری و یا پنجشنبه و جمعه قرار داده ایم . اموزشها ۳ جلسه در هفته است و حتی شهریه آن را نیز می توانند به اقساط پرداخت کنند . بنابراین مشکلی برای شرکت در کلاسها وجود ندارد .

آیا در پایان دوره مدرک یا گواهینامه ای به کارآموزان داده خواهد شد ؟

در پایان دوره ، کارآموزان در آزمونی که با حضور نمایندگان سازمان فنی و حرفه ای برگزار می شود شرکت می کنند که شامل تئوری و دوخت عملی یک لباس طبق ژورنالی است که نماینده سازمان فنی و حرفه ای نشان می دهد و کارآموز به حدی از مهارت رسیده است که با دیدن عکس، می تواند الگو ، برش و دوخت لباس را انجام دهد .
پس از قبولی ، سازمان فنی و حرفه ای به کارآموزان دیپلم فنی معتبر ارائه می کند که در همه جای دنیا اعتبار دارد . خوشبختانه سیستم آموزش ما نیز بگونه ای است که همه می توانند این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارند.

آیا راه حلی برای افرادی که سرمایه کافی برای خرید لوازم و ابزار اولیه را ندارند پیش بینی شده است ؟

افرادی که موفق به کسب دیپلم خیاطی از سازمان فنی حرفه ای میشوند ولی فاقد سرمایه کافی باشند می توانند با مراجعه به اداره صنعت و معدن از تسهیلات وام ۴% برخوردار شوند . در دوره گذشته ۱۵ نفر از افرادی که دوره را با موفقیت به پایان رسانده بودند نفری ۱۵ میلیون تومان وام دریافت کردند و توانستند کسب و کار خود را راه اندازی کنند.

توصیه شما به افراد بیکار و جویای کار چیست ؟

مشکل اصلی اشتغال جوانان ، نداشتن مهارت است . بسیاری از افراد را می بینیم که با داشتن مدارک دانشگاهی ، فاقد مهارت و تجربه کاری هستند و بازار کار امروز که بشدت به دنبال افراد متخصص است قادر به جذب این افراد نیست . افرادی که دوره های مهارت آموزی را می گذرانند ، دیگر کارگر ساده یا فردی بیکار و بدون مهارت نیستند ، بلکه صاحب تخصصی می شوند که در هر جای ایران می توانند بلافاصله مشغول بکار شده و صاحت شغل و درامد شوند .
در بین افرادی که بواسطه این آموزشها اکنون صاحب شغل هستند از فوق لیسانس مدیریت تا حسابداری و تکنسین هواپیما داشته ایم . نیاز امروز بازارکار ، تخصص و مهارت است که صرفا با تئوری آموزی میسر نمی شود . خدمت آن عزیزانی که هنوز در دوره مدرک گرایی هستند عرض می کنم  دوره مدرک گرایی ، جای خود را به تخصص گرایی داده است و برای داشتن شغل مناسب ، باید کسب مهارت کرد و داشتن مدرک به تنهایی کافی نیست .

برای ثبت نام و شرکت در دوره ها ، می توانید با شماره های ۰۹۳۷۰۵۰۵۷۸۷   و ۶۵۱۰۷۱۵۲(کد تهران ۰۲۱) آموزشگاه خیاطی توتیا نوین تماس حاصل فرمایید.

گزارش اختصاصی مجله روزنو – بازنشر با ذکر نام و لینک به منبع، مجاز است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا