علائم هشدار دهنده زمان تعویض تسمه تایم انواع خودرو

تسمه تایم یکی از اجزای خودرو است که حتماً نام آن را شنیده اید. تسمه تایم ، میل لنگ خودرو را به میل سوپاپ متصل میکند . کار تسمه تایم، تنظیم زمان صحیح باز و بسته شدن سوپاپ ها نسبت به موقعیت پیستون است . بنابراین چنانچه تسمه تایم بر اثر فرسودگی و عوامل ، نقش خود را به درستی ایفا کند عملکرد موتور نیز دچار اختلال میشود . پاره شدن تسمه تایم است می‌تواند آسیب جدی به موتور اتومبیل وارد کند. لذا لازم است در زمان مناسب نسبت به تعویض تسمه تایم اقدام کرد .
اما سوال اینجاست چه زمانی باید برای تعویض تسمه تایم اقدام کرد این مشکل زمانی جدی‌تر می‌شود که خودروی کارکرده و دست دوم خریده اید و خبر ندارید مالک قبلی تا چه میزان نسبت به خودرو و سرویس آن اهمیت می داده است.

تسمه تایم چیست؟
تسمه تایم چیست؟

هرچند تعمیرکاران خبره معمولاً این مورد را می توانند تشخیص دهند . از طرفی سازندگان خودرو ، مدت زمان مشخصی را برای “تعویض تسمه تایم” اعلام کرده اند و طبیعتاً در این زمانه لازم است به تعویض گردد.
تعویض تسمه تایم اگرچه ممکن است هزینه بالایی داشته باشد اما از آنجایی که مانع از آسیب رسیدن جدی به موتور خودرو و هزینه های سنگین بعدی می شود، بسیار حائز اهمیت است بنابراین در تعویض تسمه تایم دقت کافی را در نظر داشته باشید . در ادامه مطلب از مجله روزنو با زمان و علائم هشدار دهنده تعویض تسمه تایم می پردازیم .

زمان تعویض تسمه تایم :

زمان تعویض تسمه تایم برای هر خودرو از هر ۵۰ هزار کیلومتر تا کیلومترهای بالاتری چون یکصد هزار نیز متغیر است. به همین دلیل برای اطلاع از زمان تعویض آن باید کاتالوگ و راهنمای‌‌ همان خودرو را خواند یا از کارخانه سازنده و نمایندگی‌های معتبر آن سوال کرد.

در زیر تعدادی از زمان های مناسب برای تعویض تسمه را آورده ایم، البته لازم به ذکر است این اعداد بر حسب تجربه به دست آمده و ممکن است این عددها با کاتالوگ تفاوت داشته باشد.  اما این کیلومتر ها با توجه به شرایط آب و هوایی و ترافیکی شهر تهران کیلومتر مناسبی برای تعویض هستند.

• میتسوبیشی پاجرو 1992 – 2008 : 100000 کیلومتر
• میتسوبیشی گالانت 1992 – 1993 : 85000 کیلومتر
• میتسوبیشی لنسر 1990 – 1993 : 90000 کیلومتر
• هیوندای آوانته : 100000 کیلومتر
• هیوندای ورنا : 65000 کیلومتر
• کیا ریو : 65000 کیلومتر
• مزدا 323 : 70000 کیلومتر
• تویوتا کرولا 2005 – 2012 : 90000 کیلومتر
• فولکس واگن کدی : 85000 کیلومتر
• فولکس واگن گل : 85000 کیلومتر
• پژو 405 1.4 TU3 لیتری : 70000 کیلومتر
• پژو 405 : 60000 کیلومتر
• پراید : 100000 کیلومتر
• رنو مگان 2000 : 60000 کیلومتر
• رنو لوگان ( تندر ) : 40000 کیلومتر
• سیتروئن زانتیا :65000 کیلومتر

علائم هشدار زمان تعویض تسمه تایم :

1-  دور موتور بد عمل می کند.

اگر متوجه شدید هنگام رانندگی دور موتور به 2 تا 4 هزار دور رسیده، موتورتان تنظیم نیست و درست کار نمی کند، باید تسمه تایم را چک کنید. اگر شُل شده باشد، شروع به لغزش می کند و همین باعث می شود در حین شتاب گرفتن، دور موتور بالاتر برود. همچنین این می تواند نشانه از بین رفتن دندانه ها نیز باشد.

2- از بین رفتن دندانه ها

تسمه تایم های کارکرده تر در مدت زمان استفاده شان،  دچار فرسایش و خوردگی دندانه ها می شوند. در حالی که معمولا پیشنهاد می شود تسمه تایم هر 60 هزار مایل عوض شود، برخی وسائل نقلیه فرق می کنند و این عدد می تواند تا 110 هزار مایل هم باشد. همیشه به دفترچه راهنمای خودروی خود برای پی بردن به این عدد مراجعه کنید.

3. مشکلات استارت و حرکت

تسمه تایمینگ یکی از قطعات کاملا دقیق طراحی شده خودروی شماست. بنابراین همیشه باید در حال تنظیم باشد تا بتواند به ازای هر یک بار چرخیدن میل بادامک، دقیقا دو بار میل لنگ را بچرخاند. دریچه ها یا سوپاپ های ورود و خروج گاز با چرخش میل بادامک، باز و بسته می شوند.
این دریچه ها دقیقا متناسب با لحظه حرکت پیستون ها باز و بسته می شوند. بنابراین اگر زمان بندی این چرخه به هم بخورد، بقیه کارها نیز از تنظیم خارج می شوند. این امر می تواند منجر به مشکلاتی در استارت نیز بشود چون زمانبندی غیردقیق تک تک قطعات می تواند باعث شود خودرو درست استارت نخورد.

حتما بخوانید | شایع ترین عیوب کولر خودرو و روش رفع آن

4- مشکلات اگزوز

اگر اگزوز شما نسبت به همیشه، دود بیش از حدی تولید می کند، می تواند مربوط به مشکل تسمه تایم باشد. چون موتور باید تلاش بیشتری بکند تا قطعات خود را به حرکت وادارد و فشار بیشتری به آن وارد می شود. همین باعث می شود دود بیشتری از اگزوز خارج شود.

با یک تسمه تایم کهنه رانندگی نکنید

در صورت بریدن تسمه تایمینگ بلافاصله خودرو را خاموش کنید، به هیچ وجه استارت نزنید، خودرو را با جرثقیل به تعمیرگاه حمل کنید و هنگام خرید یا تعویض تسمه، از مرغوب‌ترین جنس استفاده کنید. کار تعویض را نیز فقط به تعمیرکاران مطمئن و آگاه بسپارید.
تعویض به موقع تسمه تایم مهم‌ترین سرویس خودرو است. اگر تسمه تایم خودرو کهنه نیز شده باشد در این صورت ریسک پاره شدن آن وجود دارد و اگر ناگهان پاره شود عواقب بدی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا