10 شرط برای رانندگی ایمن هنگام رانندگی در باران

رانندگی در باران کابوس رانندگان کم تجربه است.باران همانطور که با لطافت و زیبایی اش ، موجب طراوت طبیعت و شهر می شود ، در خیابان ها خصوصاً بارانهای فصلی ، می تواند برای رانندگان دردسر ساز باشد . از انجایی که در شروع فصل بارش ، سطح خیابان با انواع رسوبات و آلایندهای پوشیده شده است با بارش باران ، سطحی لیز و خطر ساز برای لاستیک های خودرو است .

نکاتی که هنگام رانندگی در باران باید رعایت کرد :

۱ – مهمترین اصل رانندگی ، تماس کافی چرخ ها با آسفالت یا کف خیابان است که با کمک اصطکاک ، موجب حرکت خودرو می شود. هنگام بارندگی به دلیل اندود شدن است با مواد آلاینده، اصطکاک کاهش می یابد . بنابراین با نزدیک شدن به فصل بارش از سلامت لاستیکها اطمینان حاصل کرده و عاج های آن را بررسی کنید . لاستیک صاف و فرسوده ، هنگام رانندگی در باران خطر افرین است .

آموزش رانندگی در باران
آموزش رانندگی در باران

۲ – منبع آب شیشه شور را کنترل کنید . مسیر لوله ها و همچنین عملکرد درست سیستم پاشش آب را چک کنید. گل هایی که توسط سایر خودروها به اطراف پخش می شود ، مانعی برای دیدن شما خصوصاً در جاده های مه آلود و بارانی است .

3- قبل از رانندگی در باران ، برف پاک کن های جلو و عقب را کنترل کنید و از عملکرد آنها مطمئن شوید.

4- به هنگام آب گرفتگی خیابان ، چاله ها و دست اندازها ، مخفی شده و بی احتیاطی در رانندگی، میتواند خسارت سنگینی به خودرو وارد کند.

5- با بارش باران و خیس شدن سطح جاده ، اصطکاک کاهش می یابد. بنابراین لازم است نسبت به روزهای عادی با سرعت پایین تری حرکت کنید.

6- چنانچه مجبور به ترمز شدید ، یکباره بر روی ترمز فشار ندهید . برای ترمز گرفتن در هوای بارانی چند بار بر روی پدال فشار وارد کرده و بصورت پلکانی ترمز را کامل کنید تا از لیز خوردن بر سطح جاده جلوگیری شود. البته خودروهایی که مجهز به ترمز abs هستند در این مورد امنیت بالاتری دارند.

7 – در هوای بارانی نسبت به روزهای عادی سعی کنید از سبقت گرفتن بپرهیزید.بارش علاوه بر کاهش اصطکاک و سخت تر کردن کنترل خودرو ، موجب محدود شدن دید می شود .

8- فاصله مطمئنه تا خودروی بعدی را رعایت کنید تا در صورت واکنش احتمالی خودرو جلوی شما فرصت مهار و کنترل داشته باشید .

9- از کاهش سرعت ناگهانی بپرهیزید. برای کاهش سرعت ، به طور آرام و متعادل سرعت خود را کم کنید تا از لیز خوردن خودرو جلوگیری شود . از ترمزهای سریع و ناگهانی بپرهیزید.

10 – معاینه فنی خودرو و رفع ایرادات موتوری و امکانات امنیتی و رفاهی آن ، را فراموش نکنید .

امیدواریم با رعایت نکات فوق ، رانندگی در باران ، لذتبخش و همراه با شور و نشاط باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا