راهنمای خرید بهترین روغن موتور اتومبیل

روغن موتور اتومبیل | استفاده از روغن موتور، برای دستیابی به طولانی ترین عمر مفید موتور اتومبیل حیاتی است. روغن موتور ، به اجزای داخلی موتور برای به حداقل رساندن سایش و پراکنده شدن گرما کمک میکند، تا از خوردگی و زنگ زدگی و ایجاد جرم جلوگیری شود.

برای خرید روغن موتور اتومبیل انتخاب های مختلفی وجود دارد :

روغن موتورهای آلی ، مصنوعی ، نیمه مصنوعی، انواع مارک ها و حتی وزن های مختلف میباشد.

چه نوع روغن موتوری بخریم؟

بگذارید این سوال را بلافاصله پاسخ دهیم : شما باید روغن موتوری را انتخاب کنید که دارای کتابچه راهنما می باشد.
به این معنی که این کتاب، به احتمال زیاد به شما خواهد گفت که وزن تابستانی و زمستانی روغن برای خرید چقدر است . همچنین ممکن است روغن مصنوعی یا آلی را توصیه کند.
بعضی از تولیدکنندگان، توصیه می‌کنند که از روغن های غلیظ تر در تابستان های بسیار گرم و از روغن های رقیق تر در سرما استفاده کنید.

بهترین روغن موتور اتومبیل
بهترین روغن موتور اتومبیل

برخی از صاحبان اتومبیل تمایل دارند ، هنگامی که اتومبیل دچار اختلال و سر و صدا شد، روغن را به غلیظ تغییر دهند. به خصوص هنگام تیک تیک صدای سوپاپ. زیرا روغن های غلیظ می توانند صدای موتور را کم کنند. اما اگر موتور خودرو شروع به تیک زدن کند، باید به جای پنهان کردن مشکل، آن را تعمیر کنید. این مسئله را قبل از به بار آوردن فاجعه باید حل نمود .
اطمینان حاصل کنید که روغن ماشین شما کم نیست سپس آن را برای تنظیم سوپاپ، به یک تعمیرکار حرفه ای نشان دهید.

بسیاری از علاقه مندان به خودرو و حرفه ای ها روی استفاده از روغن های مصنوعی، قسم می خورند و وعده می دهند که طول عمر روغن بیشتر بوده و باعث حفاظت بهتر موتور برای کم کردن هزینه می شوند .
روغن های آلی معمولا ارزان تر هستند اما سریعتر تجزیه شوند. اما روغن های مصنوعی به آرامی تجزیه شده و موتور اتومبیل را در شرایطی وسیع‌تر از شرایط روغنهای آلی محافظت می‌کنند.
این موضوع مهم است که اگر شما بیش از فواصل تعیین شده روغن موتور خودروی خود را تغییر دهید یا از ماشین خود در شرایط شدید آب و هوایی و یا با طناب کشیدن بار سنگین، استفاده کنید می توانید پول زیادی با مصرف روغنهای آلی صرفه جویی کنید.
اکثر قریب به اتفاق ماشین های مدرن هر ۵۰۰۰ مایل نیاز به تغییر روغن موتور دارند و فاصله توصیه شده اغلب بالاتر است. بسیاری از ماشین های مدرن، حتی عادت رانندگی خود را ردیابی می‌کنند و تغییرات روغن را بر اساس استفاده شما توصیه می کنند.

هنگامی که فیلتر روغن و روغن را تغییر می‌دهید، باید روغن قدیمی و فیلتر را انیز عوض کنید .
در روغن موتور ترکیبی از اعداد و حروف مانند 10W40 مشاهده می کنید که شاخص ویسکوزیته موتور است. W برای زمستان است و تعداد قبل نشانگر، گرانروی سرد روغن می باشند. شماره ای که بعد از W می آید گرانروی گرمای روغن موتور است. این شاخص بالاتر است بهتر است که روغن در دمای بالا، حفاظت بیشتری داشته باشد.

چه نوع روغن موتوری برای موتور اتومبیل من مناسب است؟

روغن در درجه اول به وسیله ی وزن اندازه گیری می شود عدد آن روی بطری نوشته شده است. این در شماره 5W-20 شماره اول به شما میگویند چسبندگی روغن در هنگام شروع سرما چطور است.
هر روغن موتورر دارای معایب و مزایایی می باشد، نوع روغن موتور مورد نیاز به طور عمده بستگی به نوع خودرو و نوع رانندگی شما دارد. اگر شما اغلب سفرهای مختلف در شهر و جاده انجام می‌دهید، روغن نیمه مصنوعی برای ماشین شما مناسب است. این روغن موتور نیمه سنتتیک شاخص ویسکوزیته 10W40 را حمل میکند.
این نوع روغن سرد شدن را آسان میکند، اما دارای فاصله تخلیه استاندارد است. به طور مثال اگر موتور دیزل است شما باید هر 10,000کیلومتر آن را تخلیه کنید.

اگر با توقف های متعدد و راه اندازی مجدد به موتور اتومبیل فشار وارد می کنید، روغن های مصنوعی با غلظت 5W30 یا 5W40 مناسب برای وسیله نقلیه شما است. اگر ماشین شما مجهز به یک موتور جدید باشد این نوع روغن نیز توصیه می‌شود.

علاوه بر این، اگر وسیله نقلیه با یک فیلتر دارای ذرات ریز مجهز شده است، استفاده از یک روغن مصنوعی در 5W30 ضروری است،مزایای روغن های مصنوعی این است، که آنها به اقتصاد سوخت کمک کرده و در فواصل طولانی ، یعنی تقریبا هر 20,000 هزار و30,000 کیلومتر تخلیه می‌شوند.
اگر وسیله نقلیه شما بیش از 12 سال قدمت دارد، روغن موتور معدنی که دارای شاخص ویسکوزیته 15W40 است، مناسب می باشد. این روغن غلیظ برای مدل های دیزلی بدون توربو مناسب است. همانطور که روغن کاملاً غلیظ است توصیه می‌شود فواصل تخلیه را نیز کاهش دهید.
Dealnews blog.vivacar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا