چگونه چاقوی سرامیکی تیز و با کیفیت را تشخیص دهیم؟

چاقوی سرامیکی | تصور کنید بدون پیشرفت تکنولوژی جدید، که به طور قابل توجه ای زندگی یک فرد را تسهیل کرده و آن را امن تر می کند، زندگی چقدر دشوار بود!
یکی از این نوآوری هایی که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم چاقوی سرامیکی است، که طرح اولیه این وسیله آشپزخانه در حدود ۳۲ سال پیش توسط یک شرکت ژاپنی ایجاد شد. این نوع چاقو ها از سرامیک زیرکونیوم ساخته شده اند که در ساخت الماس مصنوعی استفاده می شود و به لطف فرآیند ویژه پردازش مواد معدنی، بسیار قوی تیز و برنده هستند

چاقوی سرامیکی چگونه ساخته می شوند؟

در اصل، اکسید زیرکونیوم در شکل پودری است که تحت فشار و گرمای زیاد فشرده می شود و برای متراکم شدن در جرم جامد، از یک ملات استفاده می شود. استفاده از پودر نرم و متقارن، باعث می‌شود که کمتر لازم شود دوباره به ملات اضافه شود. در نتیجه، محتوای اکسید زیرکونیوم بالاترین کیفیت را در سرامیک دارد.

مزایای چاقوهای سرامیکی

-در مقایسه با سایر محصولات مشابه، این محصولات ، وزن نسبتا کمی دارند و برای کسانی که کار های آشپزی زیادی انجام میدهند، بسیار مناسب هستند.
– طول عمر این محصولات زیاد است، زیرا این چاقوها زنگ نمی زنند و یا اکسید نمی شوند و به خاطر قدرت زیاد زیرکونیوم سرامیک برای مدت زمان طولانی، چاقوها ظاهر اصلی خود را حفظ می کنند.
– با استفاده از این تجهیزات، شما به راحتی می توانید انواع مواد غذایی را برش دهید. گفته می شود که قدرت چاقوهای سرامیکی ۳۰ برابر، بیشتر از چاقوهای فولادی است.
-به جز استخوان یا سطوح سخت، برندگی و تیزی چاقو برای یک زمان بسیار طولانی است، و در دراز مدت ( 3 تا 5 سال )، قطعاً نیاز به تیز کردن چاقو نخواهید داشت.
– از آنجا که جنس چاقوها از فلز نیست، می‌توانید چاقو های خود را در تمام شب در آب بدون نگرانی از زنگ زدن نگهداری کنید.
– سرامیک بر خلاف تیغه های فولادی، طعم مواد غذایی را تغییر نمی دهند.
-این چاقوها کاملا بهداشتی میباشند، برای اثبات آن میتوان، به اینکه حتی در پزشکی برای ساخت پروتز از سرامیک ، استفاده می شود، اشاره نمود.

بهترین چاقوی سرامیکی برای آشپزخانه
بهترین چاقوی سرامیکی برای آشپزخانه

معایب چاقوهای سرامیکی

-این محصولات، قیمت نسبتاً بالایی دارند. با توجه به روند دشوار تولید چاقوهای سرامیکی به خاطر استخراج مواد معدنی و سخت شدن آنها هزینه چاقوها بسیار بالاتر از سایر موارد مشابه، می باشد.
– این چاقو ها نمی توانند مواد غذایی غذاهای خیلی سخت و یخ زده را ببرند .
– برای تیز کردن چنین محصولاتی، شما نیاز به خرید تجهیزات اضافه دارید. این فرآیند بسیار پیچیده است و شما نمی توانید تیغه را به راحتی از بین ببرید.
– برای حفظ یکپارچگی سطح چاقو، باید آن را با آب گرم بدون تفاوت دما بشویید .
– این چاقو ها را نمی توان در ماشین ظرفشویی شستشو داد، زیرا در صورت برخورد با بی دقتی ،تیغه ، از ترک یا تراشه پوشیده می شود.

آیا تیغه های سیاه یا سفید نیز از جنس سرامیک است؟

بله هر دو تیغه سرامیک هستند، رنگ سیاه نتیجه اضافه کردن کربن به توده تیغه و پخت اضافی در دمای بالاتر است، و هدف آن سخت‌تر کردن مواد می باشد.

چگونه چاقوی سرامیکی با کیفیت را تشخیص دهیم ؟

– چاقو را در دست گرفته و کمی تیغه آن را خم کنید. اگر تیغه خیلی سفت و سخت باشد می تواند بی دوام و شکننده باشد. تیغه انعطاف پذیر ، لزوماً مقاومت بیشتری نسبت به شوک ها خواهد داشت.
– نوک چاقوهای سرامیکی تیز نیست ، بلکه گرد ، اما تیز و برنده است و هیچ گونه خطر شکستگی ندارد.
– چاقوهای سرامیکی به آرامی کند می شوند، بنابراین لازم است که در طول زمان آنها را تغییر دهید و جایگزین کنید. همچنین، می توانید تیغه آن را با استفاده از یک سنگ یا یک تیزکن مناسب، تیز کنید.

نکاتی که در هنگام خرید چاقوهای سرامیکی باید به آن توجه نمود:

– طول و شکل چاقو بسته به اینکه آن را برای چه کاری ،انتخاب می کنید، متفاوت است. اگر نیاز به یک چاقوی همه کاره دارید، پس یک چاقو با طول متوسط تیغه انتخاب کنید و برای تمیز کردن و برش سبزیجات ، از چاقوهایی با تیغه های کوچک استفاده کنید.
– توجه داشته باشید، که صفحه تیغه هیچگونه آسیبی نداشته و چاقو کاملا تیز باشد.
– یکی دیگر از گزینه های جالب انتخاب رنگ پره است. تیغه های سیاه، سخت تر و بادوام تر می باشند اما قیمت آنها نیز گران تر خواهد بود.
– چاقو هایی را انتخاب کنید که دسته های آن راحت باشد و کف دست را اذیت نکنند. محبوب ترین دسته ها از جنس چوب می باشند.
Mirvkysa – blog.videlice

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا