معایب و مزایای استفاده از تلفن هوشمند برای کودکان

دادن تلفن هوشمند برای کودکان چیز عجیب و غریبی نیست؛ زیرا آن ها در زمان تکنولوژی متولد شده‌اند. بنا براین والدین، باید تصمیم بگیرند که آیا مناسب است که کودک از آن استفاده کند یا نه و جوانب مثبت و منفی آن را ارزیابی کنند.
تلفن های همراه، نقش مهمی در زندگی کودکان بازی می کنند. والدین، معلمان، روانشناسان، تکنولوژیست ها، تبلیغ کنندگان و شرکت های تولیدی نظرات مختلفی در مورد آن دارند و ما نیز در این مقاله از مجله روزنو ، مزایا و معایب تلفن هوشمند برای کودکان را بررسی نموده ایم، که شامل موارد زیر می باشد:

گوشی هوشمند چیست؟

یک گوشی هوشمند، به معنای واقعی کلمه یک تلفن هوشمند و یک تلفن همراه با اتصال عالی در وضعیت ذخیره داده ها و برنامه های کاربردی بیش از یک تلفن معمولی، می باشد و مانند یک کامپیوتر جیبی است.
در مورد استفاده نامناسب از گوشی‌های هوشمند، در دوران کودکی مطالب بسیاری گفته شده است، و از یک سن، به طور فزاینده‌ای پیش می آید. آیا دادن تلفن هوشمند به فرزندان ضرورت دارد؟ برای تصمیم گیری درست ما نیازمند تجزیه ای و تحلیل مزایا و معایب آن هستیم.

تلفن هوشمند برای کودکان
تلفن هوشمند برای کودکان

مزایای تلفن هوشمند برای کودکان :

۱. بخشی از واقعیت هستند.

ما در دوران عمیق تکنولوژی زندگی می کنیم، بنابراین اگر دسترسی به تلفن هوشمند را برای کودک ممنوع کنید، چگونه به او توضیح می‌دهید که می‌تواند صدمه ببیند و این وسیله به سلامتی او آسیب می رساند، در حالی که به او اجازه ی استفاده از کامپیوتر و تبلت را می دهید؟

۲. فرصتی برای یادگیری

پس از درس، استفاده از گوشی هوشمند که توسط معلمان پیشنهاد شده است، می تواند به کودک کمک کند تا اطلاعات مربوط به موضوع مربوط به کلاس را جستجو کنند. در حقیقت گوشی هوشمند، همانند یک ابزار آموزشی برای پیدا کردن اطلاعات جالب در مورد یک موضوع و تقویت توانایی انجام تحقیقات دقیق و نه سرقت ادبی، می باشد.

۳. ایمنی و تماس

والدین، می‌توانند از تلفن‌های همراه برای برقراری ارتباط با فرزندان خود استفاده کنند، تا بدانند که چگونه و در کجا هستند، و در موارد اضطراری مداخله کنند. بسیاری از تلفن های هوشمند، مجهز به سیستم GPS می باشند، که اجازه می دهد تا والدین دستگاه را ردیابی کرده و بدانند فرزندشان کجا است.

۴. احساس مسئولیت پذیری

اجازه به کودکان برای استفاده از گوشی‌های هوشمند می‌تواند آنها را نسبت به قبول مسئولیت آموزش دهد. مسئولیتی مانند مراقبت از دستگاه ایجاد زمان و شرایط استفاده از آن

۵. ابزارهای آموزشی

گوشی های هوشمند، می توانند به کودکان در استفاده از تقویم و دانستن وقایع تاریخی ایجاد شده، یادداشت های صوتی مفید و ذخیره شماره تلفن پدر، مادر، معلم و دوستان کمک کنند.

۶. گفتگو با دوستان

نگه داشتن ارتباط با دوستان، دلیل اصلی خواستن تلفن های همراه توسط کودکان است. تلفن های همراه، به آنها اجازه می دهد تا به راحتی با دوستان خود در شبکه های اجتماعی ارتباط برقرار کرده، و همچنین به کودکان احساس استقلال می دهد.

معایب تلفن های هوشمند برای کودکان :

۱. تحت تاثیر قرار گرفتن مهارت های دستی

یک کودک، باید یاد بگیرد چگونه مداد را در دست بگیرد، و قبل از یادگیری نحوه استفاده از تلفن هوشمند، بتواند با مداد بنویسد. گیره ای که با شاخص باز می‌شود، و انگشت شصت، یکی از ویژگی‌های اساسی توسعه روانشناختی کودک است و طبق برخی مطالعات، معرفی خیلی زود تبلت بدون محدودیت زمانی کودک را از این حرکت ساده اما بنیادی دور می کند.

۲. زبان نوشته شده تحت تاثیر قرار می گیرد.

کودکان از طریق چت و پیام های متنی در شبکه های اجتماعی تعامل دارند و واژه ها را کوتاه کرده، فقط با تصاویر ارتباط برقرار می کنند که می تواند مالکیت زبان نوشته شده را منفی کند.

۳. انزوای اجتماعی

استفاده مداوم از تلفن های هوشمند، همانند بازی های ویدیویی باعث انزوای اجتماعی می‌شود. کودک بازی می کند، حرکت می کند، در شبکه‌های اجتماعی تعامل می‌کند اما ارتباطی با انسانهایی که او را احاطه کرده اند، ندارد. توسعه مهارت های اجتماعی، بخش مهمی از رشد او می باشد.

۴. جنبش کمتر و چاقی بیشتر در دوران کودکی

استفاده نامناسب از گوشی‌های هوشمند، باعث می‌شود که کودک برای مدت زمان طولانی به صورت نشسته بر روی تخت خواب بماند. فقدان فعالیت جسمانی، دارای پیامدهای جدی در کیفیت زندگی پسران است.

۵. از دست دادن حریم شخصی

گوشی های هوشمند، دارای تمام ویژگی های موجود برای ضبط کردن زندگی روزمره است. کودکان می‌توانند عکس‌ها و فیلم‌ها را در هر شبکه اجتماعی به اشتراک بگذارند، و کیفیت زندگی برای رسیدن به یک لایک، پایین می آید. حریم خصوصی آنها، در معرض هر کسی قرار می‌گیرد که می‌تواند عواقب جدی را به همراه داشته باشد.

۶. قربانی آزار های سایبری

استفاده ناخواسته از گوشی های هوشمند، کودکان را به تهدیدات سایبری یا دیوانه وار معطوف میکند. کودک می‌تواند، به اشتباه یک عکس یا یک ویدیوی خصوصی را آپلود کرده و تبدیل به یک قربانی بزهکار شود، یا بر عکس می‌تواند محتوای خصوصی یک کودک دیگر را به اشتراک بگذارد، و خود عامل قربانی کودک دیگری شود.

والدین چه کاری باید انجام دهند؟

طیف وسیع معایب و مزایای استفاده از تلفن همراه، برای کودکان واقعاً گسترده است.والدین، در مورد استفاده کودکان از دستگاه و دسترسی به اینترنت باید مراقب باشند، که برای این منظور بسیاری از برنامه های کاربردی مفید وجود دارند. در عین حال، مهم است که آنها را در روند آموزش دیجیتالی همراهی کنید، مراقب باشید و حضور داشته باشید و بدانید فرزندانتان از چه محتوایی بازدید می کنند و چه محتوایی را به اشتراک می گذارد، زیرا هنگامی که گوشی های هوشمند، به درستی استفاده می شوند، یک ابزار فوق العاده هستند.
منبع – ترجمه اختصاصی مجله روزنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا