بهترین ترفندها برای گرفتن عکس های عالی با موبایل

برای اینکه یک عکاس خوب باشید ، به چیزی بیش از یک دوربین خوب نیاز دارید ، زیرا تکنیک ، نقشی اساسی در عکاسی ایفا می کند.این مسئله برای عکاسی با موبایل و گوشی های هوشمند نیز صادق است .
با چند تنظیم بدون نیاز به دانش بیشتر و برخی از برنامه های کاربردی می توانید از دوربین های گوشی های هوشمند خود بیشتر استفاده کنیدو عکس های زیبایی ثبت کنید.

نکات و ترفند هایی برای عکاسی با موبایل و گوشی های هوشمند اندرویدی :

1- بهینه سازی رزولوشن و کیفیت تصویر

قبل از اینکه بتوانید با دوربین گوشی هوشمند خود کار کنید ، به پیکربندی و تنظیمات آن نگاهی بیندازید.
اغلب تنظیمات کارخانه ، بهترین نیستند و لازم است خودتان آنها را در حالت بهینه و مناسب تنظیم کنید. همچنین توصیه می‌شود که سایز تصویر (مگاپیکسل) را تنظیم کنید تا حداکثر تصویر مورد نظر را بگیرید.
از آنجا که عکس های با رزولوشن بالا نیاز به فضای بیشتری نسبت به عکس های با رزولوشن پایین دارند ، همیشه باید یک کارت micro SD با ظرفیت مناسب داشته باشید.

عکاسی با موبایل
آموزش عکاسی با موبایل

2- تمیز کردن لنز

قبل از عکاسی بررسی کنید که لنز دوربین بدون خراش و اثر انگشت باشد . به احتمال زیاد گوشی شما بیشتر وقت در جیب شلوار یا ژاکت شما قرار می گیرند که در این مکان ها ممکن است لنز دارای گرد و غبار شود . توصیه میشود قبل از شروع به عکس گرفتن ، لنز دوربین گوشی هوشمند اندرویدی خود را تمیز کنید.
برای انجام این کار از پارچه میکروفیبری یا دستمال عینک استفاده کنید که در عینک فروشی ها فروخته می شود تا بتوانید لنز را بدون خراش انداختن تمیز کنید.
دستمال کاغذی نیز می تواند در موارد اضطراری مورد استفاده قرار گیرد ، هر چند دستمال های کاغذی موجب به جا ماندن پرز بر روی لنز می‌شوند.

3- تکنیک و تمرکز در عکاسی با موبایل

تنظیمات نوردهی مناسب را پیدا کنید. در عکس برداری سه فاکتور مهم وجود دارد که برای یک عکاسی اساسی باید مورد توجه قرار گیرند : دیافراگم، زمان نوردهی و مقدار ISO
این عوامل با هم، تعیین می کنند چه مقدار نور برای عکس کافیست ، چگونگی وضوح پس زمینه نمایش داده می شود و اینکه آیا یک حرکت مشخص یا سایه در عکس وجود دارد.
در اکثر گوشی‌های هوشمند ، دیافراگم را نمی توان تنظیم کرد زیرا مقدار ثابتی دارد . اما می‌توانیم با تنظیم حساسیت مناسب ISO و زمان نوردهی مناسب بازی کنیم.
در حالت اتوماتیک دوربین این کار را به طور خودکار انجام می دهد ، اغلب حالت دستی موجب ارائه نتایج بهتر و دقیق تر می شود.

4- زمان نوردهی

با استفاده از نوردهی طولانی مدت ، ابزاری برای بهبود روشنایی عکسهایتان زمانی که نور خوبی در دسترس نیست، در اختیار دارید . اگرچه این حالت باعث می شود که اجسام متحرک کمی تیره شوند.
این اثر را می‌توان برای اهداف هنری رود خانه ها و یا حالت شبانه یک شهر یا عکاسی از نور ماه یا شمع استفاده کرد.

5- تنظیم ایزو

منظور از ایزو ، میزان حساسیت نور سنسور است که هر چه بالاتر باشد حساسیت نیز بیشتر است.
به عنوان مثال با یک مقدار بالای ISO ، شما می توانید زمان نوردهی را کوتاه کنید و باعث واضح تر شدن تصاویر شوید. در محیط های تاریک شما اغلب نیاز به یک مقدار ISO بالا و یک زمان نوردهی طولانی دارید.
چرا همیشه عکس هایی با iso بالا گرفته نمی‌شود؟
پاسخ ساده است ، زیرا مقدار ISO بالا باعث ایجاد نویز بیشتر در تصویر می شود. برای اکثر موارد مقدار تا 200 برای ISO ایده آل است.

6- فوکوس دقیق

یک عکس خوب بستگی به عملکرد خوب دارد . فوکوس اتوماتیک برای گرفتن عکس بسیار مفید است اما دوربین در برخی موارد دقیقا نمیداند کجا باید فوکوس کند . لمس ساده با انگشت به اندازه کافی راه حل این مشکل است ، در روی صفحه بر نقطه ای را که می خواهید روی آن فوکوس کنید ضربه بزنید.
در حالت دستی ، در برنامه دوربین شما حتی می توانید به طور کامل به صورت دستی فوکوس کنید.

7- برای عکاسی با موبایل ، از هر دو دست استفاده کنید.

اگر می خواهید یک تصویر کاملاً روشن داشته باشید ، گرفتن عکس با یک دست کافی نیست. گوشی خود را با هر دو دست آرام و پایدار نگه دارید. سه پایه برای یک گوشی هوشمند ایده آل است تا بتواند آن را حفظ کند‌. اگر سه پایه در دسترس نیست ، سعی کنید از دست های خود کمک گرفته و آن را کاملاً ثابت نگه دارید. هرچه گوشی کمتر حرکت کند تصویر واضح تر خواهد شد.

8- کادر بندی در عکاسی با موبایل

قانون سوم یک کاربرد ساده از نسبت طلایی برای عکاسان است ، که شامل تقسیم تصویر با استفاده از دو خط افقی و دو خط عمودی می باشد به طوری که آن ها ۹ قاب از اندازه یکنواخت تولید کنند.
در بسیاری از تلفن ها لازم نیست که این شبکه را تصور کنید ، زیرا این ویژگی به طور پیش فرض در نظر گرفته شده است و کمک زیادی به گرفتن عکس می کند. دلیل و علت عکس باید در یکی از چهار تقاطع شبکه باشد یا در یک خط به صورت طولی قرار بگیرد تا به درستی در صحنه واقع شود .
برای مناظر بهتر است افق را با خط پایین تر هماهنگ کنید. استفاده از این قاعده ،باعث ایجاد عکس هایی با شکوه بسیار می شود.

کادر بندی در عکاسی با موبایل
قانون دو سوم در عکاسی
 حتما بخوانید > 10 ترفند ساده برای افزایش شارژ باتری گوشی های هوشمند 

9- عکاسی از بالا

اگر می خواهید سلفی بگیرید یا از دیگران عکس پرتره بگیرید ، هنگام گرفتن عکس ، گوشی هوشمند را کمی بالاتر بگیرید. این کار از نشان دادن اثرات آزار دهنده ای مانند خطوط ناخواسته صورت و غیره جلوگیری می کند. به عبارت بهتر از زوایای مختلف عکس بگیرید تا بهترین زاویه عکاسی از صورت را بدست اورید.

10- بهترین نور برای عکاسی با گوشی های هوشمند

هنگام برنامه ریزی برای گرفتن یک عکس ، باید زمان انجام آن را نیز در نظر بگیرید ، در ساعت های صبح و عصر اغلب شرایط نور بهتر از ظهر می باشد. بطور کلی تابش نور افقی بهتر از تابش بصورت عمودی از بالاست.

11- عکاسی پانوراما

اگر می‌خواهید از طبیعت و مناظر عکس بگیرید ، می توانید حالت پانوراما را انتخاب کنید .

12- توجه به زاویه تابش نور

نور برای عکاسی می‌تواند بهترین دوست شما باشد ، اما همچنین ممکن است بدترین دشمن شما بسته به محیطی که در آن عکاسی می کنید نیز ، شود.
داشتن نور خورشید به صورت مستقیم اغلب یک مشکل واقعی است ، مگر اینکه شما واقعا بخواهید عکس را روشن کنید تا بعدا با کنتراست در هنگام پردازش بازی کنید .
بنابراین بهتر است که در صورت امکان پشت خود را به نور کرده و عکس بگیرید . اگر نمی‌توانید از منبع نور جلو اجتناب کنید ، فعال کردن فلاش در بعضی موارد کمک می کند.
به یاد داشته باشید که از فلاش فقط در موارد ضروری استفاده کنید. زیرا عکس های خوبی را ارائه نمی دهد.

– فلاش

فلاش LED دوربین گوشی های هوشمند اندرویدی نورهای مناسبی را هنگامی که نور کافی وجود ندارد ، به عکس می دهند. اگرچه نتیجه در گوشی هوشمند به طور کلی کاملا ناامید کننده است و دلیل آن به نور غیر طبیعی و بیش از حد روشن بودن عکس است . همچنین پس زمینه نیز از این نور درخشان رنج می برد و سایه ها را در جزئیات زیاد می کند.
عکاسی با فلاش، اغلب باعث ایجاد سایه های قوی در خطوط می‌شود ، که تصویر طبیعی را خراب می‌کند. به عنوان یک اقدام عملی می توانید روی فلش را با فیلتری مناسب از کاغذ یا پارچه سفید بپوشانید تا میزان تابش نور ملایم تر شود.

تجره بهای عکاسی با موبایل را در انتهای همین مطلب به اشتراک بگذارید . ایا توانسته اید عکسی خیره کننده بگیرید ؟ چطور ؟
منبع – ترجمه اختصاصی مجله روزنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا