8 دلیل برای یادگیری موسیقی در کودکی

یادگیری موسیقی در کودکی و نواختن یکی از آلات آن، یکی از بهترین منابع برای تحریک مهارت های شناختی و اجتماعی در این دوران است. علاوه بر این ، ارتباط با موسیقی  کلید آزادسازی هیجانات نیز می باشد.
در حال حاضر مزایای نواختن آلات و یادگیری موسیقی در دوران کودکی شناخته شده است. اگرچه اکثر کودکان این کار را برای سرگرمی واز روی کنچکاوی انجام می دهند، اما انجام منظم این تمرینات تاثیرات قابل توجهی بر روند شناختی، اجتماعی و هنری آن ها می گذارد.
از آن جا که روند یادگیری آغاز می شود، مهارت های مهم ذهنی بر روی مغز اعمال می شوند و در نتیجه آن ظرفیت شنوایی تشدید شده و قدرت بیان نیز بهبود می یابد.
علاوه بر این ، تقویت این هنر :
– تشکیل شخصیت فردی را تسهیل می کند.
– اعتماد به نفس را نیز افزایش می دهد.
دلایل بیشتری بر یادگیری موسیقی و نواختن آلات آن در کودکی وجود دارد، که ممکن است بسیاری از پدر و مادرها آنها را ندانند . در این مقاله از روزنو قصد داریم مزایای ارتقاء این فعالیت را از سال های اول زندگی ، بررسی کنیم.

مزیت های یادگیری موسیقی در دوران کودکی

 

یادگیری موسیقی در کودکی
یادگیری موسیقی در کودکی

۱. رشد عواطف و احساسات

تماس با وسایل و آلات موسیقی و بازی یا نواختن آن ها به ارتقاء احساس رفاه عاطفی در کودکان کمک می کند.
کودکان با لذت بردن از موسیقی از طریق نواختن آلات آن، انرژی سرکوب شده، احساسات و هیجان خود را آزاد می کنند. موسیقی یکی از منابع اصلی بیان و ارتباطات می باشد.

۲. مهارت های شناختی را بهبود می بخشد

نواختن موسیقی در دوران کودکی اثرات مهمی در توسعه مغز و تقویت توانایی های شناختی کودک دارد. کودکانی که گیتار، درام، پیانو و یا هر دستگاه موسیقیایی ذیگری را می نوازند، تمرکز بیشتری داشته و توانایی بیشتری برای حل مشکلات را دارند.
به نوبه خود موسیقی فعالیت‌های نورون ها را تحریک کرده و کارایی آن ها را در انتقال سیگنال ها افزایش می دهد. به این ترتیب در طول زمان منجر به تفکر وسیع تر و سریع تر و حافظه بهتر می‌شود.
علاوه بر این ، به توسعه تفکر انتقادی و منطقی نیز کمک می کند و زمینه هایی از مغز را که مربوط به ریاضیات است، را تحریک می کند. این مسئله باعث می شود کودک راحت تر بتواند ریاضیات را درک کرده و مسائل مربوط به آن را حل کند.

۳. تقویت مهارت های زبان

ارتباط با موسیقی نقش مهمی در توسعه مهارت های زبان کودکان ایفا می کند. هر دو ابزار موسیقی و اشعار آهنگ ها می‌توانند به کودک کمک کنند تا واژگان خود را گسترش دهند و  از زبان استفاده صحیح داشته باشند.

۴. ارتقاء مهارت های اجتماعی سالم

افرادی که در کودکی نواختن یک ابزار موسیقی را آغاز می کنند ، امکانات بیشتری برای ارتباط برقرار کردن در محیط های اجتماعی خود دارند و از آن جا که عزت نفس و اعتماد به نفس کودک با موسیقی تقویت می‌شود، او در هنگام تماس با بزرگسالان و سایر کودکان احساس ترس کمتری می کند.
از سوی دیگر زمانی که به عنوان مثال او با دوستانش این استعداد را به اشتراک می گذارد، همکاری و مشارکت در بازی را نیز یاد می گیرد.
اگر کودکان به صورت گروهی بنوازند، جادوی موسیقی را کشف کرده و یاد می‌گیرند چگونه اختلافات را حل کرده و با یکدیگر همکاری کنند.

۵. ترویج خلاقیت

ابزارهای موسیقی یک منبع عالی برای تحریک خلاقیت و کنجکاوی در کودکان می‌باشند. هنگامی که آنها در فلوت، سنتور چوبی یا گیتار تمرین کرده و این هنر را در خود را تقویت می کنند، آن منطقه از مغز را که به نوآوری و خلق کردن در هر منطقه دیگر می انجامد، را تقویت می کنند.

۶. آموزش صبر و حوصله

الگوهای یادگیری موسیقی به تقویت توانایی صبر و شکیبایی در کودکان کمک می کند. همان طور که برخی از شما می دانید کودکان معمولاً این ارزش و هنر را به راحتی نمی فهمند، بنابراین هنگامی که آنها  به نواختن یک ابزار موسیقی می پردازند، یاد می‌گیرند که زمان لازم و کافی را برای یادگیری آن صرف کنند.
با این حال مهم است که آنها را راهنمایی و پشتیبانی کرده تا دچار مشکل نشوند. گاهی اوقات زمانی که کودکان کسی را نداشته باشند که به آنها بگویند که قادر  خواهند بود که موسیقی را یاد بگیرند اما برای انجام این کار باید وقت بگذارند ، ممکن است ناامید شده و دیگر آن را ادامه ندهند. بنابراین برای صبوری کردن باید او را تشویق نمود.

۷. رشد مهارت های فردی و کنترل حرکات

برای حفظ رشته های گیتار از پارگی یا هماهنگی هنگام نواختن پیانو یا درام نیاز به تمرین کافی و مناسب برای جلوگیری از این حرکت های ناخوشایند و فراگرفتن مهارت‌های عالی است.
بنابراین هنگام نواختن آلات موسیقی در دوران کودکی، کودکان برخی از مهارت های حرکتی خود را بهبود بخشیده و نحوه هماهنگ کردن اندام خود برای ایجاد موسیقی را کشف می‌کنند. علاوه بر این، آن ها می‌آموزند که چگونه عضلات و حرکات خود را کنترل کنند.

۸. آموزش مداوم

ارتباط با موسیقی و نواختن ابزار و آلات موسیقی، کودکان را به ارزش یادگیری مداوم سوق می دهد. همچنین ، هنگام مواجه شدن با امکانات بی پایان در محیط موسیقی ،ممکن است بخواهند که آواز خواندن را فراگرفته یا آهنگسازی آثار هنری خودشان را انجام دهند که تمام این ها به معنای یادگیری بیشتر در مورد محیط اطراف خود می باشد.
منبع : mejorconsalud

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا