آموزش عملی و آسان کاشت پیاز در گلدان !

امروزه کاشت محصولات ارگانیک ، به ویژه کاشت پیاز و سیر بیشتر در حال رشد و توسعه می باشد. کاشت پیاز در گلدان  نیز بسیار ساده است .
پیاز ، یکی از مواد غذایی مورد استفاده در آشپزی است که کمک می کند تا غذاها طعم خوبی پیدا کنند. پیاز معمولا در اکثر غذاها بکار می رود.
علاوه بر این ، پیاز خواص زیادی برای سلامتی دارد که جلوگیری از ترومبوز ، اثر دیورتیک و خواص آنتی اکسیدانی فقط چند مورد جزئی از آن ها می باشد.

پیاز ، همچنین به دلیل دارا بودن سطوح بالایی از مواد شیمیایی مفید گیاهی ، می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی کمک کند و بدن را در مقابل عفونت ها ، باکتری ها و به طور کلی بیماری ها مقاوم تر کند.
کروم ، یکی از اجزای فعال موجود در پیاز است ، که برای افراد مبتلا به دیابت بسیار مفید است و برای تنظیم قند خون استفاده شده و می‌تواند عوارض ناشی از آن را به حداقل برساند.
از جمله خواص دیگر پیاز ، می توان به کمک به سلامت قلب ، استخوان و بافت ها اشاره نمود ، همچنین به علت خواص ضد التهابی که دارد برای تسکین درد نیز توصیه می شود.

آموزش کاشت پیاز در گلدان
آموزش کاشت پیاز در گلدان

برای لذت بردن از کاشت پیاز در گلدان ، داشتن یک بالکن کوچک و گلدان کافی است .با گذشت زمان شما می توانید از مزایای زیاد این گیاه برای سلامتی خود و اطرافیانتان لذت ببرید.
شما باید در نظر داشته باشید که زمان برداشت پیاز از کاشت تا برداشت حدود چهار ماه است.
برای کاشت پیاز ، یک خاک غنی از مواد مغذی و کود طبیعی توصیه می شود.

همچنین توصیه می شود قبل از کاشت در گلدان و یا باغچه یک لایه خوب از کمپوست قرار داده و ۲۰ روز قبل از برداشت آبیاری را متوقف کنید.
محصولات ارگانیکی مانند پیاز به طور مکرر رشد می کنند و کاشت آنها بسیار ساده می باشد. مهم نیست که کدام گونه پیاز انتخاب شود . همه آن ها می توانند در یک گلدان رشد کنند و نتایج بسیار خوبی در عرض چهار ماه به بار آورند.

مراحل کاشت پیاز در گلدان :

برای کاشت پیاز در خانه ، دانه های پیاز یا گل پیاز مورد نیاز است. لازم به ذکر است که پیاز معمولاً در بهار ، اواخر تابستان و یا در اوایل پاییز کاشته می شود و برای کاشت آن گلدان باید ۳۰ سانتی متر طول و ۳۰ سانتی متر عرض داشته باشد .
در هر گلدان باید حداقل دو پیاز بگذارید ، یعنی شما می توانید چند دانه پیاز یا دو گل پیاز در گلدان قرار دهید و در نهایت توصیه می‌شود خاکی را انتخاب کنید که شل و سست بوده و مخلوط با کود طبیعی است. این کود برای رشد پیاز مفید می باشد.

آماده سازی

اولین کاری که باید انجام دهید این است که خاک گلدان ها را بخوبی بسازید .خاک مورد نیاز نباید خیلی خاکی یا شنی باشد . بهتر است آن را بحال خود بگذارید تا پیاز بتواند بدون فشار رشد کند. در صورتی که از بذر پیاز استفاده می کنید آن را در دو سانتی متری خاک فرو کنید. سپس مواد مغذی خاک که شامل کود طبیعی می‌شود را اضافه کنید.
نکته قابل توجه این است که همیشه ضروری است که گیاه را پس از کاشتن به مدت حداقل یک ماه در داخل خانه نگه دارید تا زمانی که قلمه گیاه رشد کرده و از خاک خارج شود.
هنگامی که گیاه از خاک خارج شد ، می توانید گلدان را به خارج از خانه یا تراس انتقال دهید. نور خورشید باید به صورت روزانه به گلدان ها تابیده شود ، به طوری که پیاز با قدرت و نیروی بیشتری رشد کند. آن ها همچنین باید در دمای گرم باقی بمانند. فراموش نکنید که هر روز آنها را کمی آب دهید. پس از چند ماه از زمانی که ساقه رنگ سبز را نشان دهد ، پیاز آماده برداشت است.
به منظور جلوگیری از آسیب رساندن برخی از آفات به پیاز ، بین آنها تربچه کاشته می شود ، که به محافظت از سبزیجات کمک می کند.

راهنمایی های دیگر برای کاشت پیاز در گلدان

• این گیاه بیشتر در مکان های آفتابی به خصوص در طول هفته هایی که گل پیاز تشکیل می شوند ، رشد می کند.
• در طول چرخه زندگی آن ، پیاز به جز مرحله رویشی ( قبل از تشکیل گل) نیاز به کمی آبیاری دارد و حدود ۲۰ روز قبل از برداشت بهتر است آبیاری را متوقف کنید.
• دمای ایده آل برای پیاز ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی گراد در مرحله رشد گل آن می باشد.
• این سبزی به خوبی با سایر محصولات کشاورزی مانند توت فرنگی، هویج خیار و گوجه‌فرنگی مرتبط است توصیه می شود ، پیاز را با حبوبات مرتبط نکنید.
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا