9 ترفند برای خرد کردن پیاز بدون اشک و سوزش چشم!

آیا می دانستید انجام کارهای ساده ای مانند داشتن یک کاسه آب در کنار تخته خرد کردن پیاز یا خیس کردن چاقو قبل از خرد کردن آن می تواند موجب کاهش جاری شدن اشک ها و جلوگیری از سوزش چشم با پیاز شود؟
پوست کندن و خرد کردن پیاز برای پخت و پز کاری عادی است که می تواند کاملا ناراحت کننده باشد ، زیرا باعث ایجاد اشک و خارش چشم ها می شود. گاهی اوقات تحریک خیلی زیاد است و وقتی کسی دیگر وارد آشپزخانه می شود فکر می کند که فرد دارای مشکل عاطفی است !
هنگام خرد کردن پیاز ماده‌ای به نام آلیسین تولید می‌شود که باعث می‌شود مولکولی به نام به سولفوکسید تیوپروپانال یا پروپاناتیل آزاد شود. این روغن اسانس سولفور است که به راحتی توسط بینی جذب شده و غشای مخاطی بینی را تحریک می کند و باعث ایجاد اشک و واکنش آلرژیک حتی اگر چشم ها در فاصله قابل‌ملاحظه‌ای از پیاز باشند ، می شود . خوشبختانه افراد مدت زیادی از این واکنش رنج نمی برند ، اما برخی ترفندهای ساده وجود دارد که انتشار این ترکیب فرار را مهار و یا کاهش می‌دهد.

سوزش چشم با پیاز
سوزش چشم با پیاز

راههای جلوگیری از سوزش چشم با پیاز

۱. قرار دادن پیاز در فریزر

یکی از ترفندهایی که باعث جلوگیری از ریزش اشک ها هنگام خرد کردن پیاز می‌شود ، این است که آن را در فریزر قرار دهید. این کار باید چند دقیقه قبل از خرد کردن پیاز انجام شود ، اگر چه ایده آل این است که حداقل یک ساعت قبل از خرد کردن آن را داخل فریزر بگذارید. این دما مانع از آزاد شدن آلیسین شده و یا مقدار ان را کاهش می دهد.

۲. روشن کردن شمع برای جلوگیری از سوزش چشم با پیاز !

یک کار ساده برای جلوگیری از تحریک چشم در هنگام خرد کردن پیاز قرار دادن یک شمع روشن در کنار تخته برش می باشد.
روشن کردن شمع به جذب مواد فرار تولید شده توسط پیاز کمک نموده و مانع از رسیدن آن ها به بینی و چشم ها می شود.

۳. استفاده از چاقوی تیز

بسیار مهم است که بدانید برای جلوگیری از ایجاد حداکثر ناراحتی هنگام خرد کردن پیاز لازم است از یک چاقوی با کیفیت و تیز استفاده کنید . این مسئله باعث می شود چاقو در هنگام برش دچار لغزش که باعث آزاد شدن ذرات فرار و ایجاد واکنش های آلرژیک و جاری شدن اشک می‌شوند، نشود.
همچنین می توانید چاقو را قبل از خرد کردن به مدت ۱۵ دقیقه داخل فریزر بگذارید ، سپس از این چاقوی سرد برای برش استفاده کنید.

 حتما بخوانید > راهنمای تصویری انواع چاقوی آشپزخانه و کاربرد آنها 

۴. استفاده از عینک محافظ

شاید استفاده از عینک هنگام خرد کردن پیاز کمی خنده دار به نظر برسد ،اما ترفند بسیار ساده ای برای جلوگیری از ناراحتی و قرمزی چشم ها می باشد.

۵. خیس کردن پیاز در آب گرم

می توانید پیاز را در آب گرم قرار دهید تا از ریزش اشک هایتان در هنگام خرد کردن آن جلوگیری کنید. برای این کار کافیست پیاز را به دو قطعه تقسیم کرده و آن را به مدت ۵ دقیقه قبل از خورد کردن درون آب گرم قرار دهید.

۶. استفاده از سرکه سیب

اگرچه با استفاده از این ترفند ، برای خرد کردن پیاز چشم ها دچار تحریک نمی شوند ، اما باید بدانید سرکه سیب می تواند عطر و طعم پیاز را تغییر دهد . در صورتی که با تغییر طعم پیاز مشکلی ندارید، یک تکه پنبه را در سرکه سیب فرو برده و آن را به آرامی روی لبه های چاقو بکشید.

۷. آب لیمو

ماهیت اسیدی آب لیمو می‌تواند یک عامل قوی برای خنثی کردن گازهایی باشد که پیاز هنگام خرد شدن آزاد می‌کند. برای استفاده از لیمو، باید قبل از خرد کردن پیاز تخته برش را به آب یک لیمو آغشته کنید. اطمینان حاصل کنید که آب لیمو سطح ظرف را به اندازه کافی پوشانده است.
همچنین می توانید پیاز را با آب یک لیمو آغشته کرده سپس آن را خرد کنید.

۸. آب

آب نیز می تواند یک نوع راه حل باشد. آب باعث می شود ترکیبات آزاد شده از پیاز هنگام خرد کردن از بین برود و مانع از رسیدن این ذرات به بینی و چشم می شود.
یک ظرف را با آب پر کرده و آن را در کنار تخته برش پیاز قرار دهید . فراموش نکنید ، باید چاقو و پیاز را قبل از خرد کردن ، خیس کنید.

۹. از دستگاه های خرد کن

خردکن ها یک دستگاه چند منظوره می‌باشند ، که می‌توانند پیاز را به قطعات ریز تبدیل کنند. این دستگاه ها گزینه عالی برای جلوگیری از ناراحتی های معمول ناشی از خرد کردن پیاز می باشند.
ترجمه اختصاصی مجله روزنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا