مهمترین دلایل داغ شدن گوشی موبایل و روش رفع آن

داغ شدن گوشی موبایل را همه تجربه کرده ایم . این کاملا طبیعی است که با گذشت زمان و یا بعد از استفاده، گوشی‌ هوشمند کمی گرم شوند. اما گرم شدن گوشی هوشمند ، غیر عادی و بیش از حد بالا باشد ، پیامدهای آن می تواند برای تلفن همراه فاجعه‌ بار باشد‌. در این صورت بعضی از برنامه ها ، مانند دوربین یا تنظیم روشنایی حتی ممکن است کار خود را متوقف کنند.
در این مقاله از مجله روزنو ، توضیح می دهیم علت داغ شدن گوشی موبایل چیست و چگونه می توان این مشکل را با برخی نکات و ترفندها حل نمود.
لازم است بدانید تمام گوشی‌های هوشمند در زمان های خاصی گرم می شوند. فرقی نمی کند گوشی شما سامسونگ باشد با هواوی یا اپل و .. دمای محیط و عملکرد داخلی گوشی ، میتواند موجب گرم شدن آن شود.
اما اگر گوشی بیش از حد گرم و داغ شود اونقدر که احساس می کنید گدازه ای در جیب جمل کی کنید ، باید به فکر رفع مشکل باشید .

علت داغ شدن گوشی موبایل
علت داغ شدن گوشی موبایل

 

دلایل داغ شدن گوشی موبایل و روش رفع آنها

مشکل در باتری

اگر پشت گوشی هوشمند شما گرم می شود ، ممکن است که مشکل از باتری گوشی باشد.
برای بررسی اینکه آیا این مشکل در ترمینال شما می باشد یا خیر، می توانید از کد #*#*4636#*#* برای به دست آوردن اطلاعات در مورد استفاده از تلفن همراه خود استفاده کنید.
هنگامی که در داخل این منو هستید به بخش اطلاعات بر روی باتری دسترسی پیدا کنید . در اینجا شما می توانید در میان “سایر موارد” درجه حرارت ترمینال خود را پیدا کنید. دمای طبیعی یک گوشی تلفن همراه در حالت استراحت باید حدود ۳۰ درجه سانتیگراد باشد. در صورتی که از برنامه های قدرتمند تر مانند بازی‌های ویدئویی استفاده کرده‌اید ، طبیعی است که این دما تا ۴۰ درجه سانتیگراد افزایش یابد.
این کد بر روی برخی مدل های گوشی های هوشمند سامسونگ یا ال جی کار می کند ، اما در همه گوشی‌های هوشمند قابل استفاده نیست. به عنوان مثال در گوشی های هواوی یا موتورولا این کد قابل استفاده نمی باشد.
در صورتی که این کد بر روی گوشی هوشمند شما کار نمی کند، می توانید یک نرم افزار مانند Ampere را دانلود کنید که اطلاعات مشابهی در مورد وضعیت باتری برای شما فراهم می کند.
بخش وضعیت باتری نیز به شما کمک خواهد کرد تا بدانید که آیا مشکلی در باتری وجود دارد یا نه. در صورتی که به شما چیزی غیر از خوب به عنوان مثال وضعیت نامعلوم نشان داد، تلفن را دوباره راه اندازی کنید و آن را دوباره بررسی کنید . اگر همچنان مشکل وجود داشته باشد نشان دهنده معیوب بودن باتری بوده و باید باتری جایگزین شود.

مشکل با شارژر

اگر داغ شدن گوشی به خصوص هنگامی که تلفن را شارژ می کنید اتفاق می افتد ، به احتمال زیاد مشکل از شارژری است که استفاده می‌کنید. درباره خطرات استفاده از شارژر های غیر استاندارد و تقلبی قبلا صحبت کردم که توصیه میشود بخوانید.
اگر از شارژری استفاده می کنید که توسط سازنده تایید نشده است و تقلبی است ، سعی کنید از یک شارژر اورجینال استفاده کنید و اگر مشکل ادامه پیدا کرد آن را بررسی کنید . در غیر این صورت از شارژرهای غیر استفاده نکنید.

مشکلات عملکردی

در صورتی که هیچ کدام از راه حل های فوق موثر نبودند و یا گوشی در مناطق دیگر مانند صفحه نمایش، گوشی و.. دارای درجه حرارت زیاد باشد ، ممکن است که تلفن به دلایل دیگر بیش از حد گرم شود. این دلایل عبارتند از:

• بازیهای ویدئویی

امروزه برخی از بازی های ویدئویی موجود در پلی استور دارای کیفیت بسیار بالایی هستند و
این ، بدان معناست که برای اجرای آنها نیاز به سخت افزارهای قویتر دارید . بنابراین در صورتی که سخت افزار گوشی هوشمند شما محدود باشد ، نه تنها تجربه بازی خیلی بدتر می شود بلکه احتمالاً عملکردهای گوشی را نیز مختل می‌کند.
قدرتمند ترین دستگاه ها نیز ممکن است پس از ساعت‌ها بازی گرم شوند. اما کافی نبودن قدرت پردازش گوشی برای اجرای برنامه های سنگین ، موجب گرم و داغ شدن گوشی هوشمند می شود.

• برنامه های کاربردی در پس زمینه

تعدادی از ویدجت های فعال و برنامه های کاربردی که در پس زمینه کار می کنند، می تواند موجب گرم شدن موبایل هوشمند شود .
تصاویر پس زمینه زنده ، ویدجت های زمانی مختلف ، زمان و تاریخ ، پخش کننده های رسانه ای و … هنگامی که همه این ها به صورت همزمان کار می کنند، پردازنده شما مجبور به کار بیش از حد می شود. در نتیجه دمای CPUافزایش می یابد.

• سخت افزار ضعیف و قدیمی

نوع پردازنده یا هر بخشی که در گوشی هوشمند شما که قدیمی و پرمصرف است می تواند باعث گرم شدن تلفن هوشمند و کاهش سرعت و کارایی آن شود .

برنامه های کاربردی برای کنترل دمای گوشی های هوشمند

در پلی استوریا گوگل پلی برنامه های مختلفی برای نظارت و بهینه سازی دمای گوشی‌های هوشمند طراحی شده است. توصیه می‌شود از نرم افزار CPU Monitor که نشان‌دهنده پروسه های مختلف که باعث گرم شدن تلفن همراه می شود، است استفاده نمایید که شبیه به منوی استفاده از باتری در تنظیمات اندروید با درجه حرارت می باشد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا