انواع ایزوگام | راهنمای انتخاب بهترین ایزوگام برای ساختمان

انواع ایزوگام از شناخته شدن ترین عایق هاست . از آنجایی که نفوذ آب به داخل خانه می تواند منجر به آسیب هایی مانند آلودگی به حشرات ، کپک ها وقارچی و در موارد بدتر خرابی ساختمان شود ، ضروری است که خانه های خود را ایزوگام کنید تا از نفوذ نم و رطوبت به دیوارها و ساختمان جلوگیری شود. ایزوگام کردن خانه قبل از ساخت و ساز ، از این مشکلات اجتناب خواهد کرد.

ایزوگام چیست؟

فرایندی است که در طی آن یک سطح با لایه ای مخصوص ، ضد آب یا مقاوم در برابر آب می شود. به طوری که حالت و خاصیت آن در برابر آب یا مقاومت در برابر ورود آب بدون تغییر باقی می ماند.
از ایزوگام می توان در محیط های مرطوب یا در عمق مشخصی از آب برای ضد آب کردن سطوح مختلف استفاده کرد. در واقع ایزوگام رویه ای از جنس الیاف های مختلف مصنوعی است که بر روی یک سطح به وسیله گرما چسبانده می شود ، تا سطح را در مقابل آب ، مقاوم نماید.

ایزوگام چیست
ایزوگام چیست

عمر ایزوگام حدود ۱۰ سال است و پس از این مدت دوباره باید عملیات ایزوگام کردن انجام شود.

موارد کاربرد انواع ایزوگام

ایزوگام را می توان در سقف منازل و ساختمان ها ، استخرهای آب کشاورزی ، پوشش لوله ها ، سقف سوله ها و به طور کلی بر روی تمامی سطوح می توان از ایزوگام استفاده کرد.

انواع ایزوگام

ایزوگام ها با توجه به لایه های تشکیل دهنده ، مواد سازنده و نوع روکش ایزوگام به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند که هر کدام برای خود شامل زیر مجموعه هایی می باشند.

ایزوگام ها توجه به لایه های شان به سه دسته تقسیم بندی می شود:

• ایزوگام یک لایه که از الیاف پلی استر و یا لایه اسپان باند تشکیل می شود و منعطف و محکم می باشد و در جاهایی که نیاز به انعطاف بیشتری می باشد مانند گنبد مسجد ها و یا سقف های شیب دار مورد استفاده قرار می گیرد.
• دسته دوم ایزوگام دولایه می‌باشد که از پلی استر و الیاف شیشه تشکیل شده است و دارای استحکام بیشتری نسبت به ایزوگام تک لایه می باشد .
این نوع ایزوگام منعطف نبوده و به دلیل استحکام بیشتری که نسبت به تک لایه دارد دوام بیشتر و عمر طولانی تری نیز دارد.
• نوع سوم، ایزوگام سه لایه می باشد که از سه لایه الیاف تشکیل شده و دارای جذب بالاتر و کیفیت بیشتری نسبت به دو دسته دیگر می باشد.
• ایزوگام هایی که بر اساس مواد سازنده آنها تقسیم بندی می شود نیز شامل دو دسته ایزوگام های پلیمری و ایزوگام های دمیده می‌ باشند.

ایزوگام های پلیمری

۶۰ تا ۷۰ درصد این نوع ایزوگام ها از قیر تشکیل شده است و برای تهیه آن چندین نوع محصول پتروشیمی و مواد نفتی را با هم مخلوط می کنند و آن را به صورت ایزوگام در می آورند.
علاوه بر محصولات پتروشیمی در این نوع ایزوگام ها ،از لایه های آلومینیومی ، تیشو و پلی استر نیز استفاده می شود تا لایه ای محکم برای جلوگیری از نفوذ آب ایجاد شود‌.

ایزوگام های دمیده

برای ساخت این نوع ایزوگام ها از قیر به عنوان ماده اصلی استفاده می شود. از آنجا که این نوع ایزوگام ها را با استفاده از دمیدن هوا به یک نفت کوره که به آن مازوت می گویند درست می کنند به آن ایزوگام دمیده می گویند.
این نوع ایزوگام ها از استحکام و دوام کمتری برخوردار می باشند ، از این رو از آن ها در اندودکاری ، باتری موتور و ساخت ورق های پوشش بام استفاده می شود.

انواع ایزوگام بر اساس روکش

انواع ایزوگام بر اساس روکش به کار رفته در آن ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند که شامل:
ایزوگام با روکش آلومینیومی ، ایزوگام بدون روکش آلومینیومی و ایزوگام با روکش سنگریزه ای

• ایزوگام با روکش آلومینیومی

روکش آلومینیومی این نوع ایزوگام ها باعث می شود تا از آن ها برای مکان هایی استفاده شوند که نور آفتاب در آنجا شدید است به عنوان مثال از این روکش ها در پشت بام‌های منازل استفاده می شود.

• ایزوگام بدون روکش آلومینیومی

این ایزوگام ها در زیر نور شدید آفتاب آسیب می بینند زیرا روکش مناسبی برای حفاظت ندارند. بنابراین برای عایق کاری کردن سرویس های بهداشتی و پی ساختمان ها و… استفاده می شوند.

• ایزوگام با روکش سنگریزه ای

روکش سنگریزه ای در ایزوگام ها به دلیل مواد تزیینی که در آن ها بکار رفته ، جنبه تزیینی و زیبایی داشته و باعث زیبایی کار می‌شود. بنابراین از این روکش‌ها در پشت بام منازل استفاده می شود.

انواع ایزوگام
انواع ایزوگام

مراحل ایزوگام کردن

• اولین گام در ایزو گام کردن سقف ، تمیز کردن سطح می باشد.
از آن جا که تمام موفقیت چسبیدن مایع بر روی سطح به چسبندگی عالی بستگی دارد به همین دلیل تمیزکردن مناسب به همان اندازه اهمیت دارد که جنس ایزوگام اهمیت دارد.
بنابراین قبل از آغاز کار باید از خشک بودن سطح اطمینان حاصل شود.

• به طور معمول شستشو با فشار آب زیاد برای تمیز کردن لایه سطحی مناسب می باشد که این فرایند باعث از بین رفتن لایه های روی سطح می شود.
پس از تمیزکاری، بتونه کاری و قیراندود کردن به منظور جلوگیری از روغن ریزی قیر از سقف انجام می گیرد.
با توجه به آن که کار باید با سرعت عمل بیشتری انجام شود. پیمانکاران معمولاً از مشعل های هوا یا آتش برای خشک کردن سریع سطح استفاده می کنند.

• مرحله سوم به جزئیات از قبیل گوشه های داخلی و خارجی دور لوله ها و غیره می پردازد تا به خوبی ایزوگام شوند.

مزایای ایزوگام

– ساخت و ساز را تقویت می کند.

طول عمر ساختمان را با محدود کردن راه هایی که رطوبت می تواند از طریق سقف، دیوارها یا کف نفوذ کند ، را افزایش می دهد. در صورتی که این مناطق به خوبی از نفوذ آب محافظت شوند ، آسیب‌هایی مانند زنگ زدگی ، فاسدشدن ، خوردگی و خرابی ساختمان را تهدید نمی کند.

– مانع از رشد عوامل آلرژی زا در ساختمان می شود

جلوگیری از رشد قارچ و کپک در بتن توسط ایزوگام نه تنها برای اطمینان از یکپارچگی سازه بلکه برای جلوگیری از مشکلات بهداشتی مهم است. ایجاد رطوبت در سقف و دیواره ها باعث رشد قارچ یا کپک می شود این میکروارگانیسم ها می توانند مسائل بهداشتی جدی مانند آلرژی ، آسم و سیستم ایمنی ضعیف ایجاد کنند.

– پایین آوردن هزینه نگهداری ساختمان

ایزوگام هزینه نگهداری ساختمان را کاهش می دهد ، و یک راه حل ارزان قیمت برای صرفه جویی در تعمیرات گران ساختمان است. هنگامی که ساختمان خود را از آسیب های آب محافظت می کنید می توانید انتظار داشته باشید که مشکلات کمتری برای ساختمان شما پیش آید.

– برای ساختمان ارزش افزوده دارد

ایزوگام کردن ساختمان ارزش آن را افزایش می دهد، زیرا از آسیب های ساختاری که از نفوذ آب به وجود می آیند جلوگیری می کنند. این مسئله به حفظ زیبایی ساختمان کمک کرده و ارزش آن ساختمان را افزایش می‌دهد این مسئله بزرگترین مزیت آن است.

– همه جا قابل استفاده است

بسته به سطحی که توسط آب آلوده می شود یا اولویت مالک ، سیستم های ضد آب یا ایزوگام را می توان در داخل یا خارج از منزل نصب نمود.

اگر خواهان خرید ایزوگام می باشید با توجه به موارد ذکر شده در بالا، می‌توانید ایزوگام مناسب را انتخاب کنید.
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا