مقایسه خودرو برقی با خودرو بنزینی و دیزلی

در حدود سال های 1832 – 1833  رابرت اندرسون اولین خودرو برقی در تاریخ را اختراع کرد که یک واگن مجهز به موتور الکتریکی و یک باتری غیر قابل شارژ با سرعت ۶ کیلومتر در ساعت به آن متصل بود.چند سال بعد اولین باتری قابل شارژ اختراع شد‌.
در این مقاله از مجله روزنو ،در مورد ماشین های الکتریکی صحبت خواهیم کرد و برخی از اطلاعاتی را در این مقاله می آوریم که احتمالا برایتان جالب است.

  • خودرو برقی چیست؟

همانطور که از نام آن پیدا است خودرویی است که دارای یک یا چند موتور است ، و بر خلاف خودروهای دیگر که سوخت آنها از بنزین یا موتورهای دیزلی می باشد ، این ماشین ها با برق کار می کنند.
در این دستگاه انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی و یا برعکس تبدیل می شود که این پدیده تبدیل انرژی الکترومکانیکی نام دارد.

این خودروها ، از نظر تئوری به دو دسته نوع تبدیل انرژی و نوع جریان الکتریکی دسته بندی می شوند.
ماشین هایی که  شامل دسته بندی  نوع جریان الکتریکی می شوند از نظر نوع جریان الکتریکی خود به دو زیر دسته ماشین های الکتریکی جریان مستقیم (AC)  و ماشین های الکتریکی جریان متناوب (DC) طبقه بندی می شوند .
همچنین ماشین هایی که شامل دسته بندی نوع تبدیل انرژی می باشند نیز به دو دسته مولد های الکتریکی که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل نموده و موتورهای الکتریکی که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند ، می باشند.

  • چرا همه افراد از اتومبیل های الکتریکی استفاده نمی کنند؟

به دلایل مختلف،  افراد از خودرو برقی استفاده نمی کنند ، به عنوان مثال اتومبیل های الکتریکی که در بازار عرضه می شوند بسیار گران می باشند. همچنین  این خودروها نمی توانند با اتومبیل هایی که با بنزین یا دیزل خودرو طراحی شده اند  رقابت کنند.
برای شارژ باتری این خودروها مکان های زیادی وجود ندارد و از آنجایی که این باتری ها نیاز به شارژ کامل دارند باید در جاهایی حرکت کنند که بتوانند در مواقع لزوم شارژ کافی را دریافت کنند.

خودرو برقی
خودرو برقی
  • قطعات اصلی از خودرو برقی

قطعات اصلی در ساخت خودرو برقی شامل موارد زیر می باشد:

موتور الکتریکی:

موتور اکتریکی باعث تبدیل انرژی الکتریکی از باتری که در حال حرکت است شده و قادر به انجام عملیات مخالف می باشد و همچنین باعث حرکت موتور به برق از طریق اینورتر می شوند.به عنوان مثال در دامنه های پایین یا ترمز

باتری:

انرژی الکتریکی را ذخیره نموده و به موتور می راند. در برخی از مدل ها ممکن است یک باتری کمکی برای سیستم های مصرف داشته باشند. به خاطر داشته باشید در صورتی که باتری ها شارژ نشوند ماشین حرکت نمی کند.

پورت شارژ:

پورت شارژ جایی است که باتری ماشین شارژ می شود.

ترانسفورماتور یا تبدیل کننده:

ترانسفورماتور پارامترهای برق را از یک خروجی خانگی به ویژگی های لازم برای شارژ باتری ها تبدیل می کند .آنها همچنین از سرد کننده ها نیز مراقبت می کنند تا از انفجار و نشت ها جلوگیری شود.

کنترل کننده ها:

تنظیم ورودی انرژی را به باتری انجام داده، در نتیجه اجازه شارژ مناسب و جلوگیری از خراب شدن آن را فراهم می کند.

  • مزایای استفاده از ماشین های الکتریکی

– از مزایای اصلی استفاده از این اتومبیل ها این است که به طور قابل توجهی میزان انتشار دی اکسید در جو را کاهش می دهند.
این ماشین ها همچنین گازهای گلخانه ای را نیز کاهش داده و باعث وابستگی کمتر به نفت می شوند که این مسئله با وجود آمدن  یک تحول مهم اساسی در تولید خودروهای الکتریکی شده است.

– یکی دیگر از مزایای خودرو برقی استفاده از سیستم ترمز گیری احیا کننده‌ای است که قادر می باشد انرژی را هنگام کم کردن سرعت خودرو ذخیره و بازیافت کند.
– از مزایای دیگر این ماشین ها می توان به کاهش آلودگی صوتی اشاره نمود.
موتورهای الکتریکی بسیار کم هیاهو و کم صدا تر از موتورهایی که با بنزین کار می کنند ، هستند.

– امروزه به دلیل ترافیک شدید وسایل نقلیه شهرها بسیار پر سر و صدا هستند که بر سلامت ساکنان تاثیر می گذارد .

– استفاده از موتورهای الکتریکی باعث کاهش آلودگی صوتی می شود.
– این موتورها به دلیل اینکه هیچ آلاینده ای را در جو ایجاد نمی کنند کیفیت هوای شهر را نیز بهبود می بخشند.

کاهش قابل توجه سطح آلودگی هوا بدلیل کاهش آلاینده های موجود در جو وضعیت سلامتی شهروندان را بهبود می بخشد.

– ماشین های الکتریکی با استفاده از انرژی های تجدید پذیر برای بارگیری وسایل نقلیه میزان انتشار دی اکسیدکربن CO2 را در جو کاهش می دهد.

– راندمان بیشتر مصرف کمتر وسایل نقلیه الکتریکی: ماشین های برقی راندمانی نزدیک به ۹۰ درصد داشته و در مقایسه با ۳۰ درصد راندمان برای خودروهای معمولی این خودروها دارای مصرف کمتری می باشند. بنابراین انرژی بیشتری ذخیره می شود زیرا انرژی کمتری برای این کار نیاز است.

  • معایب وسایل نقلیه الکتریکی

در حال حاضر این ماشین های جدید دارای معایب بسیاری می باشند به همین دلیل است که در شهرها گسترش نیافته اند . این معایب عبارتند از:

– باتری های فعلی نمی توانند انرژی الکتریکی بسیار زیادی را برای مسافرت های طولانی بدون شارژ فراهم کنند همچنین زمان لازم برای تکمیل بار ، غیر قابل قبول است.  زیرا برای مسافت های طولانی لازم است که اتومبیل را چندین بار متوقف نموده تا باتری آن را شارژ کنید.

– موجود نبودن شبکه های شارژ اتومبیل های الکتریکی
– قدرت کم
– قیمت بالا

  • تفاوت خودرو های بنزینی و الکتریکی

در هر دوی این خودروها برای حرکت ماشین از منابع انرژی مختلفی استفاده می شود ، اتومبیل هایی که با بنزین کار می کنند موتورشان  با یک احتراق داخلی باعث سوزاندن سوخت در داخل موتور اتومبیل می‌شوند که این مسئله باعث ایجاد انرژی می شود.

اما در اتومبیل های الکتریکی یک کنترل کننده توسط باتری برای موتور اتومبیل برق فراهم می کند و باعث می شود تا موتور، گیربکس را چرخانده و چرخش گیربکس چرخ ها را به حرکت در می آورد.

از دیگر تفاوت های خودروهای بنزینی و الکتریکی می توان به قیمت گران تر ماشین های الکتریکی اشاره نمود.

همچنین خودروهای الکتریکی به دلیل کاهش آلودگی هوا و کاهش دی اکسید کربن جو  و انتشار ندادن آلاینده ها در هوا با محیط زیست ساده سازگارتر می باشند .

اما اتومبیل هایی که با بنزین کار می کنند بسیار قوی تر از اتومبیل هایی می باشند که با برق کار می کنند.

برای اتومبیل های بنزینی می توان در هر لحظه و هر زمان که سوخت تمام می شود در یکی از ایستگاه‌های سوخت ، سوخت گیری را انجام داد اما خودروهای الکتریکی باید چندین ساعت در شبانه روز به طور منظم تا انرژی لازم را دریافت کنند.

در اتومبیل های بنزینی با این که به علت احتراق در موتور ، چرخ ها حرکت می کنند و ماشین را به حرکت در می آورند اما به همین علت نیز ۶۰ درصد از انرژی خود را تلف می کنند اما این انرژی در خودروهای الکتریکی به مقدار خیلی کمتری تلف می شود.

ماشین های الکتریکی بسیار کم وزن تر از اتومبیل های بنزینی می باشند.

  • چگونگی کارکرد خودروهای برقی

خودروهای برقی همانند خودروهای بنزینی یا دیزلی کار می کنند و همانند آنها از اجزایی مانند مخزن سوخت ، جعبه دنده برای حرکت به جلو و عقب و سیستم رانش برخوردار است . قسمتی که مخصوص نشستن سرنشینان و یا گذاشتن بار می باشد نیز درتمام ماشین ها مشترک است.

رانندگی در این خودروها برای کسانی که با خودروهای دنده اتومات رانندگی کرده‌اند  بسیار راحت خواهد بود. یک ویژگی جالب خودروهای برقی برای راننده می‌تواند بی صدا بودن موتور و شتاب زیاد آن باشد.

باتری های این خودروها به دلیل آن که وزن زیادی دارند در قسمت کف ماشین تعبیه شده اند که این کار باعث می شود تا راننده بر خودرو کنترل و تسلط بیشتری داشته باشد و همچنین باتری در یک فضای صاف قرار داده می شود و مرکز ثقل خودرو به سمت پائین می آید.

در صورتی که قیمت وسایل نقلیه برقی به صورت تدریجی پایین بیاید و شبکه های شارژ بیشتری در سراسر شهرها برای این خودروها فراهم شود ، استفاده از این ماشین ها هزینه کم تری داشته و تاثیرات مثبت زیادی نیز بر محیط زیست دارد .

در نتیجه سلامت افراد نیز به دلیل کاهش آلاینده های هوا تامین می شود.
امروزه به دلیل افزایش تولید وسایل نقلیه برقی ، لازم است شبکه های شارژ بیشتری در سراسر کشورها  ایجاد شود تا این صنعت بتواند بیشتر رشد و توسعه یابد.
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا