برای کسب درامد از قالی بافی ، از کجا شروع کنیم؟

قالی بافی یکی از مشاغلی است که نیاز به تجربه و علاقه فراوان ، مهارت و سرعت در بافندگی دارد.
با تاسیس کارگاه های قالیبافی می توان کارآفرینی نموده و با استخدام نیرو و آموزش به آن ها افراد زیادی را به کار مشغول نمود.
در کارگاه قالی بافی علاوه بر بافتن قالی می توان به بافتن انواع زیر انداز و یا تابلو فرش های نفیس از جنس ابریشم و نخ پرداخت.

قالی بافی ، نوعی بافت برای پوشاندن زمین است که توسط پنبه ، پشم و در برخی موارد خاص ابریشم انجام می شود.
قالی بافی شامل چند دسته مختلف می باشد که چندبعدی بافی ، تصویر بافی ، طبیعت بافی ، تابلو فرش بافی و… نمونه هایی از آن می باشند.

برای بافتن فرش به ابزارهای مختلفی نیاز است و قالیبافان با کمک این ابزار فرش را می بافند.
این ابزار عبارتند از : دار قالی ، قیچی ، شانه ، دفه ، چوب هاف ، کوجی ، سیخ پود کشی چله

• مراحل بافت قالی

قالی در چندین مرحله بافته می شود.
اولین مرحله ای که در بافت قالی صورت می‌گیرد ، چله‌کشی نام دارد که طی آن نخ هایی از جنس پنبه یا پشم را به صورت عمودی از بالا به پایین به دارقالی وصل نموده که این کار به تار معروف است.
پس از انجام چله کشی باید طرح و نقش مربوط به فرش را انتخاب نموده و آن را بررسی کنید تا بدانید که چگونه می‌خواهید قالی را ببافید.

کارگاه قالی بافی
کارگاه قالی بافی

اولین مرحله پس از چله کشی در بافت قالی شامل یک رشته نخی دولا می باشد که همانند نخ های چله با یک بافت ساده از میان چله ها به صورت یکی در میان زیر و رو انجام می شود و این کار صوف نام دارد. صوف برای جلوگیری از باز شدن گره ها و فروپاشی قالی، از منظم بودن تارهای قالی ، ثابت و یک اندازه بودن فاصله میان گره ها و حفظ مقاومت رج های اولیه می باشد.
پس از انجام این مراحل باید بافتن را شروع کنید که این کار به وسیله پشم های رنگی که مطابق با نقشه انتخاب می شود انجام می شود.

هر یک ردیف که بافته می‌شود اصطلاحا یک رج نامیده می‌شود.
برای شروع کردن به بافتن قالی ابتدا باید بافت کناره های قالی صورت بگیرد که باید به صورت ساده و بدون هیچگونه طرح و نقشه ای دور تا دور فرش را همانند یک نوار بافت که این کار حدوداً ده رج می باشد و باید گره های ترکی و فارسی زده شود .
کار بافت‌ ، از سمت چپ دارقالی شروع می شود و پس از تمام شدن یک رج کامل پرزها توسط قیچی مخصوص گرفته شده و قالی به سمت پایین کشیده می شود که این کار جلو کشی گره نام دارد.
سپس باید با دفه یا شانه که دارای دندانه هایی به اندازه فاصله تارها می باشد پود ها را کاملاً در بین تارها جای داد.

پس از پایان هر رج باید تار و پودها گره زده شوند و این گره ها با دفه زدن محکم شوند. باید دقت داشته باشید که پس از بافتن هر ردیف باید گره پود رو و پود زیر را انجام دهید.
شانه سبک تری به نام کرکیت وجود دارد که برای کوبیدن پودهای نازک از بالای زیگزاگ به سمت پایین می‌باشد.
بافنده باید در کوبیدن پود نازک ، دقت کافی را داشته باشد . در غیر این صورت رج های فرش در پشت فرش به صورت یکدست و منظم نخواهد بود و بین آن ها فاصله ایجاد می شود.

به طور کلی بی دقتی در کوبیدن پودها باعث می شود تا پود ها در دور تارها جمع شوند و بین پود و ردیف گره ها فاصله ایجاد شود.
تمام کارهایی که در بالا ذکر شد باید تا پایان بافتن فرش و بعد از تمام کردن هر رج انجام شود.
یکی دیگر از کارهایی که در هنگام بافتن فرش نباید فراموش شود این است که هنگامی که رج های بافته شده به حد معمولی که به اندازه چهار انگشتی معروف است ، رسید باید توسط قیچی مخصوص پرزهای اضافه در بافت های انجام شده را قیچی نمود . زیرا این پرزها در صورت قیچی نشدن می‌توانند جلوی گره های جدید را بگیرند.

• چگونگی نقشه خوانی برای بافتن فرش

نقشه های فرش به صورت شطرنجی می باشد و هر مربع این تصویر شطرنجی که به صورت یک سانتی متر در یک سانتی متر می باشد یک گره بر روی دار قالی بوده و هر ردیف از این مربع های روی نقشه با رج های موجود در قالی برابری می کند.
در کارگاه های قالی بافی معمولاً یک نقشه خوان در کنار بافنده ها قرار می گیرد و نقشه را با صدای بلند برای بافنده ها می خواند. بدین صورت که چه رنگی در فاصله چند گره
استفاده کرده و چند گره بعد رنگ دیگری را به کار ببرند.

• مقدمات لازم برای شغل قالی بافی

افرادی که خواهان انجام قالیبافی به صورت حرفه ای و استفاده از آن به عنوان یک شغل می باشند، علاوه بر داشتن علاقه و استعداد فراوان ابتدا باید دوره های آموزشی سه ماهه قالی بافی را در فنی حرفه ای یا آموزشگاه قالی بافی بگذرانند.

آموزش قالی بافی شامل موارد زیر می باشد:

• آموزش دو ساعته که به صورت تئوری در مورد آشنایی مقدماتی با ابزار کار صورت می گیرد.
• آموزش ۸ ساعته به صورت عملی که در آن چله کشی به صورت حرفه ای آموزش داده می شود.
• آموزش ۴۰ ساعته و عملی گره زدن نخ های رنگی بافت
• آموزش ۲۰ ساعته عملی برای زدن پودهای زیر و رو
• آموزش ۱۰ ساعته عملی برای قیچی کردن پرز های اضافه
• آموزش ۱۰ ساعته عملی برای شانه و دفه زدن
• آموزش ۱۰ ساعته عملی برای نقشه خوانی
• آموزش ۲۰ ساعته عملی برای رفو کردن فرش
• آموزش ۱۰ ساعته عملی برای قیچی کردن ریشه های فرش و گره های نهایی که در انتها زده می شود.
• آموزش ۳۵۰ ساعته بافت قالی به صورت کامل

آموزشگاه قالی بافی
آموزشگاه قالی بافی

تمام موارد بالا شامل ۴۸۰ ساعت آموزش تئوری و عملی بافت قالی می باشد که برای اینکه از قالی بافی به عنوان یک شغل و حرفه استفاده شود، باید آموزش دیده شود.
سپس ابزار های اولیه مورد نیاز برای قالی بافی را که شامل دار قالی بافی که شامل چهار قطعه چوب است که به صورت چهار گوش به یکدیگر متصل شده‌اند و همچنین کرک ، پشم ، خامه ، ابریشم ، قیچی قالی بافی پشت دار و صاف ، قلاب ، شانه ، دفه و نقشه را باید فراهم نمود.
پس از انجام مراحل فوق می توان قالی بافی را به عنوان یک کسب و کار و حرفه راه اندازی نمود.

• چگونگی کسب درآمد از قالی بافی

برای کسب درامد از قالی بافی باید کارگاه‌ قالی بافی تاسیس کنید که طبق قانون اداره فنی حرفه ای برای مجوز گرفتن جهت تاسیس این کارگاه قالیبافی باید ابتدا لوازم و تاسیسات قالی بافی برای ۱۵ نفر را تهیه کنید که این تاسیسات و ابزارها شامل ۱۵ عدد دار قالی می باشد. سایز دار قالی ها حداقل باید ۵۰ در ۷۰ سانتی متر مربع باشد.
بقیه لوازم و تاسیسات شامل چوب هاف ، چوب تسمه قیچی پشت بلند و صاف می باشد.
همچنین لازم است ۱۵ عدد نقشه شطرنجی نیز برای هر نفر فراهم شود که دارای طرح های متنوعی می باشند.

انواع نخ ها که شامل نخ چله که خود شامل ابریشمی ۹ لا و پنبه ای می باشد ، نخ پود نازک و نخ پود ضخیم را نیز باید تهیه نمود.
نکته مهمی که در رابطه با کسب درآمد از طریق قالی بافی وجود دارد ، این است که در صورتی که می خواهید فروش فرش هایتان بیشتر باشد و مشتری های بیشتری جذب کنید باید افرادی را در کارگاه استخدام کنید که به صورت سریع و فرز و در زمان کوتاه فرش را با کیفیت عالی می بافند و بافنده های خوبی هستند.
بهتر است هنگام تاسیس کارگاه قالیبافی ، بتوانید خدماتی همانند رنگرزی نخ و تولید نقشه را نیز در همان کارگاه انجام دهید تا بتوانید در زمینه تولید فرش موفق عمل کنید.

اما در صورت نداشتن سرمایه برای انجام این کارها بهتر است با شرکت هایی که در زمینه تولید نخ و نقشه هستند صحبت کرده و با آن ها قرارداد ببندید. همچنین برای دار قالی نیز باید جوشکار حرفه‌ای پیدا کرده و با او نیز قرارداد ببندید.
برای افزایش درآمد از طریق قالی بافی بهتر است فرش های زیر پایی را با نخ هایی ببافید که از جنس مرینوس بوده و مقداری تکه های ابریشمی در آن فرش به کار ببرید. لازم است چله‌کشی این گونه فرش ها را با نخ ابریشم انجام دهید.
از آنجا که خانم ها عاشق گلیم فرش برای دکوراسیون خانه های شان می باشند ، بافتن گلیم فرش نیز می تواند بازار خوبی داشته باشد. همچنین گلیم فرش نسبت به فرش های دیگر سریع تر بافته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا