هر چه باید درباره آزمون آیلتس (IELTS) بدانید

آزمون آیلتس IELTS ، یک نوع امتحان برای افرادی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان  و یا ادامه تحصیل در این کشورها را دارند، که برای ارزیابی مهارت صحبت کردن زبان انگلیسی می باشد.
این آزمون در کشورهای مختلفی مانند انگلستان ، کانادا ، استرالیا ، آمریکا و نیوزلند به رسمیت شناخته شده است. اما برای مهاجرت به بعضی از کشورها مانند کانادا، استرالیا و نیوزلند داشتن مدرک آیلتس لازم و ضروری است.
در این مطلب از مجله روزنو به معرفی آزمون آیلتس، نحوه شرکت در این آزمون و به طور کلی نمام موارد مربوط به ان پرداخته ایم.

آزمون آیلتس
آزمون آیلتس

همه چیز در مورد آزمون آیلتس

این آزمون شامل دو بخش آکادمیک و جنرال می‌باشد.

آزمون آکادمیک

این آزمون مخصوص کسانی است که برای ادامه تحصیل قصد رفتن به کشورهای خارجی که آزمون آیلتس را به رسمیت می شناسند، دارند.

آزمون جنرال

افرادی که برای مهاجرت قصد رفتن به کشورهایی که آزمون آیلتس را به رسمیت می‌شناسند ، دارند باید در آزمونهای جنرال آیلتس شرکت کنند.

تفاوت های آزمون آکادمیک و جنرال آیلتس

آزمون آکادمیک و جنرال از چهار بخش شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن، تشکیل شده است که مدت زمان پاسخ گویی به هر کدام از این بخش ها متفاوت می باشد و در هر بخش یک مهارت دستور زبانی در فرد سنجیده می شود.
به دلیل اینکه مراکز آکادمیک در کشورهای خارجی که آزمون آیلتس را به رسمیت می شناسند برمهارت های خواندن( (Reading) و نوشتن (writing) متقاضی تاکید می کنند، در این دو قسمت میان آزمون های آکادمیک و جنرال تفاوت هایی وجود دارد. اما در قسمت های دیگری مانند شنیداری و صحبت کردن در این دو آزمون تفاوتی وجود ندارد.

چگونگی انجام آزمون آیلتس

همان طور که در بالا ذکر شد این امتحان شامل چهار بخش است که هر کدام دارای موضوعات و زمان های پاسخگویی متفاوتی می باشند و شامل موارد زیر هستند:

  • بخش شنیداری (listening)

مدت زمان پاسخگویی به این بخش ۳۰ دقیقه بوده و تعداد سوال های موجود در دفترچه ۴۰ سوال و در چهار بخش می باشد که بخش اول آن از موضوعات اجتماعی برخوردار بوده و صحبت بین دو یا چند نفر  پخش می شود.
بخش دوم مکالمه حداکثر بین ۴ نفر در دانشگاه می باشد و در کل موضوعی دانشگاهی دارد.
قبل از پخش کردن فایل صوتی شما فرصت دارید تا سوال ها را برای خود مرور کرده و درستی جواب ها را بررسی کنید.
همچنین بعد از پایان یافتن هر بخش نیز فرصت بازبینی و مرور جواب ها را خواهید داشت.
هنگامی که فایل صوتی به پایان برسد ، شما ۱۰ دقیقه فرصت دارید تا جواب سوال ها را به پاسخ نامه منتقل نمایید.

  • بخش خواندن (Reading) برای آکادمیک و جنرال

مدت زمان پاسخگویی به این بخش در آزمون جنرال آیلتس، یک ساعت بوده و شامل ۴۰ سوال می باشد.
متنی که در دفترچه سوالات این بخش قرار دارد ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارد، اما مانند مورد قبلی به متقاضی زمان اضافه برای پاسخ دادن داده نمی شود. متن های به کار رفته در این بخش متونی هستند که خواننده آنها افراد غیر متخصص می باشند و از کتاب ها ، مقالات ، روزنامه ها و مجلات انتخاب شده اند و موضوعات آن در سه بخش اجتماعی، آموزشی و عمومی می باشند.
مدت زمان پاسخ گویی به سوالات بخش خواندن در قسمت آکادمیک آیلتس نیز یک ساعت می باشد.
متن های به کار رفته در دفترچه سوالات جنبه علمی دارند و  حداقل یکی از متن ها نوشتاری و استدلالی است.
از آنجایی که  خوانندگان این متن ها افراد غیر متخصص می باشند در صورتی که لغت های تخصصی در آن به کار رفته باشد، یک واژه نامه کوتاه نیز به همراه سوالات داده خواهد شد.

  • بخش نوشتاری (writing) برای آکادمیک و جنرال

مدت زمان پاسخگویی به این بخش در آزمون جنرال و آکادمیک ۱ساعت بوده و متقاضی باید در دو زمینه و موضوع مختلف انشا بنویسد.
در آزمون آیلتس جنرال، یکی از این موضوعات این دو انشا نامه‌ای است که به یک شخص دیگر نوشته می شود و مشکل یا مسئله ای را در آن برای فرد شرح می دهد. این انشا باید حداقل ۱۵۰کلمه داشته باشد و در موضوع دوم باید موافقت یا مخالفت خود را در مورد موضوع، مشکل یا مسئله ای بیان کند.
کلمات هر مورد نیز حداقل باید دارای ۲۵۰ کلمه باشد. هر کدام از این انشاء ها در صورتی که کمتر از حداقل کلمات تعیین شده باشند نمره از آنها کم خواهد شد.
در آزمون آیلتس آکادمیک موضوع اول انشا این است که در مورد جدول یا نموداری که به شما می دهند، توضیح دهید و تعداد کلمات نباید کمتر از ۱۵۰ کلمه باشد. اما موضوع دوم مانند جنرال باید موافق بودن یا موافقت خود را در مورد موضوعی خاص بیان کنید. تعداد کلمات آن نیز نباید از ۲۵۰ کلمه کمتر باشد.

  • بخش صحبت کردن یا Speaking

این بخش که ۱۱ تا ۱۴ دقیقه به طول می‌انجامد به صورت یک مصاحبه  می باشد و از بخش های زیر تشکیل شده است:
۵ دقیقه اول متقاضی باید به سوالات فرد مصاحبه کننده در مورد اطلاعات شخصی خود مانند محل زندگی، شهر محل سکونت و علایق پاسخ دهد.
بخش بعدی دو دقیقه است و طی آن فرد مصاحبه کننده از شما می خواهد تا در مورد موضوعی صحبت کنید. اما قبل از آن که شما بخواهید در مورد آن موضوع صحبت کنید یک دقیقه زمان برای فکر کردن در مورد آن موضوع به شما داده می شود.
بعد از ۲ دقیقه صحبت کردن در مورد موضوع از شما دو سوال در مورد موضوعی که در مورد آن صحبت کرده‌اید، پرسیده می شود.
بخش آخر شامل ۴ تا ۵ دقیقه می باشد و مصاحبه کننده در مورد موضوعی که در مورد آن صحبت کرده‌اید با شما صحبت خواهد کرد.
در هنگام برگزاری آزمون، افراد ابتدا باید به سوالات بخش شنیداری یا listening پاسخ دهند، سپس باید به سراغ سوالات خواندن یا Reading  رفته و به آن ها پاسخ دهند.
پس از پاسخ دادن به این سوالات باید به سوالات writing جواب دهند.
سپس تاریخ بر گذاری آزمون خواندن آیلتس مربوط به قسمت صحبت کردن یا Speaking به شرکت کنندگان اعلام می شود که معمولا در عصر همان روز می باشد و تا ۵ روز ادامه دارد.
اولویت اول برای آزمون خواندن با کسانی است که از شهرستان ها و شهرهای دیگر برای انجام این آزمون به شهر تهران می آیند.

تعیین سطح و نمرات آزمون آیلتس

پس از انجام آزمون و صحیح شدن برگه ها، به هر کاربر نمره ای از صفر تا نه نقطه تعلق می گیرد که این امتیازات شامل نیم نمره نیز می باشند. به عنوان مثال ممکن است متقاضی نمره ۷.۵ را کسب کند.
در کشورهایی که آزمون آیلتس را به رسمیت می شناسند، دانشگاه های معتبر نمره های بین ۶ تا ۷ را مورد قبول قرار می‌دهند و در بعضی از کشورها برای هر کدام از مهارت های چهارگانه نمره حداقلی که نباید کمتر از ۶ باشد، را شرط می کنند.

نحوه جوابدهی آزمون آیلتس

دو هفته پس از امتحان آیلتس نتایج اعلام شده و هر کس باید به صورت حضوری نتایج امتحان خود را دریافت کند. زیرا کارنامه هر شخص به خود آن فرد داده شده و نتیجه هیچ کس به صورت اینترنتی و از طریق ایمیل ، تلفن و فکس ارسال نمی شود.
از تاریخی که فرد متقاضی امتحان‌ می دهد تا یک ماه برای شرکت ، موسسه یا دانشگاه های خارجی  مورد در خواست متقاضی ۵ کارنامه به صورت رایگان ارسال می گردد.
اما در صورتی که بیشتر از یک ماه از تاریخی که شخص آزمون آیلتس داده است، گذشته باشد و بخواهد که بیشتر از ۵ تا کارنامه برایش ارسال شود، به ازای هر یک کارنامه اضافه مورد درخواست باید مبلغی را بپردازد.
نکته قابل توجه پس از انجام این امتحان این است که در صورتی که از تاریخ آزمون بیشتر از دو سال گذشته باشد بیشتر کشورها و دانشگاه ها مدرک آن را قبول ندارند.

هزینه آزمون 

هزینه این آزمون توسط مرکز برگزار کننده این آزمون تعیین می شود و برای هر کشور متفاوت می‌باشد. اما هزینه ای که به طور معمول برای آزمون آیلتس پرداخت می‌شود، مطابق با سال 2018 معادل با 215 تا 240  دلار آمریکا می باشد.

نحوه مطالعه برای آزمون آیلتس

بسیاری از متقاضیان خواهان این هستند که  بدانند که چگونه برای کسب موفقیت در این امتحان باید مطالعه کنند. راهنمایی های زیر به شما کمک می کند تا در این آزمون بتوانید موفقیت کسب کنید:

– مشخص کردن بازه زمانی مطالعه قبل از آزمون

برای موفقیت در این آزمون، بهتر است از یک سال قبل مطالعه را شروع کرده و با برنامه ریزی پیش روید تا بتوانید نمره بالایی کسب کنید.

– آشنایی با نحوه سوالات و چارچوب قواعد آزمون آیلتس

برای اینکه در مورد امتحان آیلتس و نحوه سوالات آن اطلاعات کسب کنید ، می توانید با مراجعه به اینترنت و سرچ در سایت ها ، اطلاعاتی از قبیل بخش های تشکیل دهنده آزمون و ساختار سوالات را پیدا کنید.

– پیدا کردن نقطه ضعف های خود در هر کدام از چهار مرحله آزمون
– تحقیق و جستجو برای بهترین منابع آزمون آیلتس و خریداری آن ها
– استفاده از کلاس های زبان و کمک گیری از آن ها در صورت کم داشتن وقت
– بطور منظم و پیوسته مطالعه داشتن برای شرکت در آزمون
– تمرین مهارت تست زنی برای کم نیاوردن وقت
– شرکت در امتحان هایی که به صورت آزمایشی برای آیلتس برگزار می شوند.

تاریخ انجام این آزمون  همه ساله در مرکز آیلتس استرالیا تعیین می‌شود و معمولاً در هر ماه چهار بار این آزمون برگزار می شود.
در کشور ایران نیز سازمان سنجش برگزار کننده این آزمون می باشد که با مراجعه به وب‌سایت این سازمان می‌توان از نحوه و تاریخ برگزاری آزمون آیلتس اطلاع پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا