بیمه عمر چیست و بهترین بیمه عمر کدام است؟

بیمه عمر (Life Insurance)، نوعی بیمه است که  دارای انواع مختلف و متنوعی بوده که هر کدام از انواع آن کاربری‌های خاص خود را داشته و مزایای متنوعی را ارائه می‌دهند. در بیمه عمر، شخص پس از عقد قرارداد با شرکت های بیمه برای خرید ، هم در زمان حیات خود و هم بعد از فوت برای ذینفعان از مزایای زیادی بهره مند می شود.
در واقع این یک طرح سرمایه گذاری برای تمام عمر بوده که پس انداز قابل توجهی برای فرد از مبالغی که به صورت ماهانه یا سالانه برای پوشش بیمه عمر خود می پردازد ، جمع می شود.
شرکت های بیمه  در قبال قرارداد بستن با بیمه گذار متعهد می شوند که در صورت دریافت حق بیمه پس از مدت معینی در صورت فوت شخص به ذینفعان او مبالغی بپردازند و همچنین خود بیمه شده در زمان حیاتش نیز می توانند از مبلغ هایی که به عنوان حق بیمه پرداخت می‌کند ، در قالب وام استفاده کند.

دراین مقاله از مجله روزنو به معرفی انواع بیمه عمر،شرایط و استفاده از خدمات آن ها پرداخته ایم. شما با خواندم این مطلب می توانید با این نوع بیمه آشنا شده و برای خرید آن بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

  • معرفی انواع بیمه عمر

بیمه های عمر دارای انواع مختلفی می باشند ، که شامل موارد زیر هستند:

  • زمانی
  • مانده بدهکار
  • تمام عمر
  • بیمه عمر و سرمایه گذاری

زمانی

این نوع بیمه، فقط برای ذینفع های بیمه گذار پس از فوت وی مزایای دارد و خود شخص بیمه گذار در مدت زندگی از این بیمه نفعی نمی برد.
در هنگام عقد قرارداد برای بیمه عمر زمانی ، شخص بیمه گذار مدت زمانی را تعیین می کند و در صورتی که طی این مدت زمان شخص بیمه گذار فوت کند، شرکت بیمه مبلغی را به ذینفع های شخص بیمه گذار پرداخت می کند.
اما اگردر بازه زمانی تعیین شده شخص بیمه گذار فوت نکند ، شرکت بیمه مربوطه هیچ مبلغی را به بیمه گذار و ذی‌نفعانش پرداخت نمی‌کند.

مانده بدهکار

کاربرد این نوع بیمه برای افرادی است که از  بانک ها و موسسات اعتباری وام دریافت می کنند .
در صورتی که شخص بیمه گذار قبل از به پایان رسیدن اقساط وامش فوت کند، شرکت بیمه الباقی اقساط را به بانک پرداخت می‌کند.
همان طور که می دانید در صورتی که بازماندگان متوفی پولی برای پرداخت اقساط بانک نداشته باشند، بانک با استفاده از وثیقه قرار داده شده در بانک می تواند خانواده متوفی را تحت فشار برای پرداخت اقساط قرار دهد.
در صورت داشتن بیمه عمر مانده بدهکار، این بیمه با پرداخت این اقساط خانواده متوفی را از پرداخت اقساط بانک خلاص می کند.
در نتیجه وثیقه و سندی که بیمه گذار در نزد بانک به امانت گذاشته بود، از بین نرفته و به خانواده وی باز می گردد.

بیمه عمر و شرایط خرید آن
بیمه عمر و شرایط خرید آن

تمام عمر:

در صورتی که شخص، خود را تحت پوشش بیمه ی تمام عمر در بیاورد، تا آخر عمر از پوشش فوت این بیمه برخوردار خواهد شد.
بدین صورت که در صورتی که بیمه گذار در هر سنی و با هر علتی فوت کند، خانواده‌اش از مزایای این بیمه برخوردار خواهند شد.
شرکت بیمه هنگام عقد قرارداد این نوع بیمه متعهد می شود که در صورت دریافت مدت محدودی که  ۵ ،۱۰ و ۱۵ سال می باشد ، به عنوان حق بیمه پس از فوت بیمه گذار سرمایه وی را به خانواده‌اش بازگرداند.
از مزایای دیگر این بیمه می توان به معاف بودن از مالیات و نداشتن درگیری‌های انحصار وراثت اشاره نمود.

بیمه عمر و سرمایه گذاری:

این نوع بیمه هم برای بیمه گذار در زمان حیات مفید است و هم برای ذینفعان آن در زمان فوت او ، مزایایی دارد.
در صورتی که بیمه گذار خود را تحت پوشش بیمه عمر و سرمایه گذاری در بیاورد، می تواند در پایان مدت عقد قرارداد سرمایه خود را از  شرکت بیمه دریافت کند.
این سرمایه، حاصل حق بیمه هایی است که در طی سالیان پرداخت کرده است و سود حاصل از این حق بیمه ها می باشد .
اما اگر بیمه گذار قبل از  به پایان رسیدن مدت قرارداد فوت کند ، شرکت بیمه مبلغی را به عنوان سرمایه فوت به ذینفعان او می‌دهد.

مزایای بیمه عمر

بیمه عمر در  زمینه‌های مختلف دارای فواید زیادی می باشد که این زمینه ها عبارتند از:

  • بروز خسارت
  • رونق چرخه اقتصاد
  • وام گرفتن بدون ضامن و وثیقه
  • تعیین ذینفعان پس از فوت
  • بازخرید بیمه عمر

بروز خسارت:

از جمله موارد و مسائل اضافی که یک بیمه عمر می تواند پوشش دهد، می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1. هنگامی که فرد در طی یک سانحه یا حادثه دچار ناقص شدن عضو می شود، بیمه خسارت ناشی از این حادثه را پرداخت می کند.
2. درصورتی که در طی یک سانحه یا حادثه فرد متحمل هزینه هایی برای درمان شود ، بیمه هزینه های پزشکی مربوطه را پرداخت می کند.
3. هنگامی که خانه فرد بیمه گذار دچار آتش سوزی شود ، خسارت وارد شده به منزل توسط بیمه پرداخت می شود.
4. زمانی که فرد دچار یک بیماری خاص شود، بیمه هزینه‌ها و خسارت‌های ناشی از آن را پرداخت می‌کند.
5. در صورتی که فرد به هر دلیلی دچار از کار افتادگی شود ، بیمه خسارت های ناشی از آن را پرداخت می‌کند.
از آنجایی که بیمه های عمر در شرکت های مختلف پوشش های متفاوتی را ارائه می دهند، موارد ذکر شده در بالا ممکن است تنها بخشی از پوشش بیمه عمر باشد.
برای سرمایه گذاری مطمئن در برابر حوادث احتمالی پیش بینی نشده بهتر است بیمه عمر داشته و خود را تحت پوشش بیمه عمر در بیاورید. اما به دلیل اینکه شرکت های بیمه ریسک و خطر بزرگی را در برابر خسارت های احتمالی مختلف قبول می کنند در صورت پوشش های اضافه  که شامل پوشش فوت بر اثر حادثه و بیماری های خاص  می باشد ، بیمه عمر از ارزش سرمایه بازخرید و فوت کم می کند، بنابراین بهتر است از خرید پوشش های اضافه بیمه عمر خودداری کنید.

گرداندن چرخه اقتصاد:

هنگامی که افراد کشور مبالغی به صورت ماهانه یا سالانه به عنوان حق بیمه پرداخت می کنند، شرکت‌های بیمه این مبالغ دریافتی را در زمینه‌های مختلفی استفاده کرده و یا سرمایه گذاری می کنند. در نتیجه باتوجه به این سرمایه گذاری چرخه اقتصاد کشور نیز در سطح کل گردانده می شود و رونق می گیرد.
با توجه به این سرمایه گذاری ها مبلغ قابل توجهی سود نیز به بیمه گذار تعلق می گیرد. این سود ۸۵ درصد از کل سود سرمایه گذاری شده توسط شرکت های بیمه گذار می باشد.
بنابراین با خریدن و تحت پوشش درامدن بیمه عمر علاوه بر اینکه اقتصاد کشور رونق می گیرد، افراد نیز از سود این سرمایه گذاری ها مبلغ قابل توجهی به دست می آورند.

وام گرفتن بدون داشتن ضامن و وثیقه با خرید بیمه عمر

با خریدن بیمه عمر، شما می توانید تا ۹۰ درصد ارزش بازخرید بیمه از شرکی که از آن بیمه عمر خریداری نموده اید، وام دریافت کنید.
نحوه دریافت وام از شرکت‌های بیمه به این صورت است که پس از طی مدت مشخصی از شروع قرارداد که به قوانین شرکت‌های بیمه بستگی دارد، می‌توانید بدون نیاز به ضامن یا وثیقه که برای گرفتن وام از بانک های دولتی و موسسات اعتباری لازم است ، از شرکت بیمه از روی بیمه عمر خود وام بگیرید.
سود این وام ها ۲ تا ۳ درصد می باشد و به سرمایه شما اضافه می شود. در نتیجه شما وام خود را با ۲۵ درصد سود به طور کامل باز می گردانید.
سوالی که اینجا برای اکثریت بیمه‌گذاران پیش می آید این است که درصد سود این وام خیلی زیاد است. اما باید دو نکته را در نظر داشته باشید، که با وجود گرفتن وام و خارج کردن پول از شرکت بیمه شما همچنان تحت پوشش بیمه بوده و در صورت رسیدن خسارت به شما بیمه خسارت ناشی را جبران می‌کند و نکته دوم اینکه شرکت های بیمه گذار در مقابل پولی که شما در آنجا سرمایه گذاری می کنید، سود کلانی به شما می‌دهند و در صورتی که شما با وام گرفتن این پول را خارج کنید، برای  حفظ ارزش بازخرید بیمه عمر باید بتوانید سود حاصل را جبران کنید.

تعیبن ذینفعان پس از فوت

یکی دیگر از مزایای بیمه ی عمر این است که شخص بیمه گذار می تواند تعیین کند که پس از فوت چه کسی ذینفعش باشد ومبلغ بیمه را دریافت کند .
در صورتی که شخص بیمه گذار کسی را به عنوان ذینفع معرفی نکند، پس از فوت وی شرکت بیمه این سرمایه را مطابق قانون بین ورثه تقسیم می کند.

بازخرید کردن بیمه عمر

با توجه به آن که هر چه قدر مدت قراردادهای بیمه طولانی‌تر باشد، که سقف آن نیز ۳۰ سال است سود حاصل از آن نیز بیشتر می شود ، یکی از مزایای مهم بیمه عمر این است که شخص بیمه گذار همانند کارمندهای ادارات دولتی می تواند پس از چند سال تحت پوشش بیمه بودن خود را بازخرید کرده و سرمایه خود را  با ارزش بازخرید پس بگیرد.
عوامل تعیین کننده مبلغ و شرایط بیمه عمر برای قبول یا رد قرارداد بستن و تعیین حق بیمه برای شرکت‌های بیمه عبارتند از:
– سن
– جنسیت
– وضعیت سلامتی
– شغل
با توجه به موارد ذکر شده در بالا لازم است که هر فردی در برابر خطرات احتمالی و پیش بینی نشده با خریدن بیمه عمر سرمایه گذاری نموده و آینده خود و ذینفعان خود را تامین نماید.
در ایران نیز شرکت های بیمه‌ متفاوتی وجود دارند که از بین آنها می توان به بیمه ایران، آسیا، پاسارگاد ، پارسیان، البرز و غیره اشاره نمود که با ارائه دادن و فروش بیمه عمر علاوه بر خدمات و مزایایی که در زمان حیات فرد بیمه گذار به وی  ارائه می کنند ، بعد از  فوت وی نیز مبالغی را به ذینفعان پرداخت می‌کنند.

این نکات را درباره بیمه عمر بدانید :

۱- در بخشی از”هندوستان” ۸۰ % مردم بعلت ازدواج های مکرر فامیلی نابینا هستند که هر ۲ روزیکبار باپولهای تکدی گری، اقساط بیمه های عمرشان را خود میپردازند.!؟

۲- درکشورهای اروپایی، آمریکایی، چین و ژاپن: والدین فقط تا ۲۰سال برای فرزندان شان قلک بیمه را پر میکنند و ازآن پس دفترچه بیمه عمر فرزندانشان را بدست آنها میدهند.!؟

۳- دربسیاری از کشورهای عربی: درکنار صدورشناسنامه به اجباردولت، برای نوزادان هم حساب بیمه عمر افتتاح میکنند.!؟

۴- هر کانادایی بطور متوسط ۵ بیمه عمر ، هر ژاپنی ۵ بیمه عمر ، هر هندی ۲ بیمه عمر دارد.!! ، اما کمتراز ۱۰%مردم ایران بیمه عمر دارند.!؟

۵- در ازای هر دفترچه بیمه عمرتان شما میتوانید یک بازنشستگی دیگر و ازیک حقوق مستمری مجدد هم برخوردار باشید.!؟

۶- حتی یک خانم خانه دارهم،درصورت داشتن بیمه عمر، در دوران بازنشستگی از حقوق مستمری دیگری هم برخوردار خواهد شدکه هیچ ارتباطی به شاغل بودن یا خانه دار بودنش ندارد.!؟

۷- با داشتن حساب بیمه عمر،درهر لحظه قادرید تا ۹۰% اندوخته حسابتان را بدون هیچ نوع ضامن ظرف یک روز وام بگیرید.!؟

۸- همزمان با یک پرداخت جزئی قسطی ، میتوانید از۷ پوشش مختلف بدنی و جانی ، بیمه حوادث، نقص عضو، ازکارافتادگی،سکته قلبی و مغزی، انواع پیوند عضو،انواع سرطان، فوت عادی، فوت در اثرحادثه… نیزهمزمان با سود بانکی برخوردارمیشوید.!؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا