علائم هشدار دهنده زمان تعویض صفحه کلاچ که باید بدانید

تعویض صفحه کلاچ | امروزه به دلیل زیاد شدن اتومبیل در شهرها و ایجاد ترافیک های سنگین ، رانندگان ناچار هستند که ترمزهای متعدد داشته و یا مجبور به استفاده متعدد از نیم کلاچ می باشند. همانطور که می‌دانید استفاده زیاد از کلاچ و فشردن آن باعث ساییدگی دیسک صفحه می شود.
این اتفاق ممکن است برای رانندگان مبتدی به دلیل نگه داشتن بیش از حد پا روی کلاچ نیز بیفتد.
جدا از موارد گفته شده در بالا از آن جا که کلاچ ، قطعه ای مصرفی است ، به طور معمول خودروهایی که در شهر رفت و آمد زیادی دارند باید هر۷۰ الی ۸۰ هزار کیلومتری که کار می کنند ، صفحه کلاچ را تعویض کنند‌.
در این مقاله از مجله روزنو قصد داریم ، شما را با انواع صفحه کلاچ ، علت خرابی و ساییدگی آن و بهترین زمان تعویض صفحه کلاچ آشنا کنیم. اما در ابتدا باید بدانید که:

• صفحه کلاچ چیست و چه کاری در خودرو انجام می دهد؟

صفحه کلاچ ، قطعه ای در موتور خودرو است که به پدال کلاچ در داخل خودرو متصل است . این قطعه که یکی از مهمترین قطعات خودرو می باشد ، دارای یکی از اساسی ترین و مهمترین عملکردها در ماشین می باشد و باعث حرکت خودرو می شود و این امکان را به راننده خودرو می دهد تا دنده را تعویض کند .
این وسیله با فشار دادن کلاچ از انتقال نیرویی که از موتور به جعبه دنده می رسد جلوگیری نموده و باعث می شود که حرکت چرخ ها متوقف شوند و راننده بتواند تعویض دنده را انجام دهد.
صفحه کلاچ در خودروهایی که گیربکس آنها به صورت دستی می باشد ، وجود دارد.

زمان تعویض صفحه کلاچ
زمان تعویض صفحه کلاچ

• انواع صفحه کلاچ

انواع صفحه کلاچ شامل موارد زیر می باشد: کلاچ روغنی ، یک صفحه یا دو صفحه ای ، خشک و اتوماتیک

• علت های خرابی صفحه کلاچ

همانطور که در بالا نیز توضیح داده شد ، صفحه کلاچ یک قطعه اساسی در اتومبیل است که به مرور زمان یا استفاده بیش از حد از آن دچار سایش یا خرابی می شود که به این امر اصطلاحا تمام شدن صفحه کلاچ می گویند . مهمترین عواملی که باعث تمام شدن صفحه کلاچ می شوند ، عبارتند از:

1. فشار دادن به صورت مداوم و استفاده مداوم از کلاچ

افرادی که در رانندگی مبتدی هستند و تجربه کافی برای رانندگی ندارند ، معمولا برای اینکه بتوانند اتومبیل را کنترل کنند پای خود را از روی کلاچ بر نمی دارند که این مسئله باعث سایش و کج شدن صفحه کلاچ می شود
برای جلوگیری از این امر باید هنگام رانندگی دقت داشته باشید که بعد از تعویض دنده ، حتما پای خود را از روی کلاچ بردارید و کنار کلاچ روی کف ماشین بگذارید.

2. درست عوض نکردن دنده

در صورتی که راننده قبل از اینکه به طور کامل کلاچ را فشار دهد ، دنده را تعویض کند و یا قبل از اینکه دنده در زمان تعویض به طور کامل جا بیفتد پایش را از روی پدال کلاچ بردارد ، باعث ساییدگی می شود. از موارد دیگری که صفحه کلاچ را به طور کامل از بین می برد عوض کردن دنده بدون کلاچ گرفتن می باشد.

3. متوقف کردن خودرو با استفاده از کلاچ در سربالایی

در صورتی که مجبور به توقف در سربالایی باشید و این کار را بدون فشار دادن ترمز و فقط توسط کلاچ انجام دهید ، این عمل باعث فرسودگی و سایش شدید کلاچ می شود.

4. سوختن کلاچ

تیک آف کردن با ماشین یا کشیدن بارهایی که بیش از حد سنگین است ، باعث بیشترین آسیب به کلاچ خودرو و سوختن آن می شود.
در صورتی که مجبور به کشیدن بار با ماشین خود هستید ، پیشنهاد می شود که از دنده مناسب استفاده کنید .همچنین برای عوض کردن دنده نیز این کار را به آرامی و با انعطاف زیاد انجام دهید تا بتوانید زمان تعویض صفحه کلاچ را به تعویق بیاندازید.

5. شتاب دادن زیاد به خودرو

در صورتی که خودرو در هنگام رانندگی شتاب زیادی بگیرد ، صفحه کلاچ دچار اصطحکاک شده و عمر آن کاهش می یابد.

• علائم و تست سالم بودن صفحه کلاچ

• یکی از واضح‌ترین علائم تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ این است که زمانی که ماشین را در دنده یک می گذارید و کلاچ آن را رها کنید ، بدنه خودرو و موتور شروع به لرزشی متفاوت می‌کنند که یک نشانه واضح تعویض صفحه کلاچ می باشد.
• دومین نشانه زمانی است که خودرو را در دنده دو گذاشته و کلاچ را رها می کنید ، در صورتی که خودرو خاموش نشود و شروع به حرکت کند نشان دهنده تمام شدن صفحه کلاچ می باشد. اما اگر خودرو حرکت نکرده و خاموش شود ، نشان دهنده سالم بودن صفحه کلاچ می باشد.
• در صورتی که در حال رانندگی هستید و گاز می دهید ، در صورتی که ماشین شتاب و سرعت زیادی نگیرد نشان دهنده تمام شدن صفحه کلاچ می باشد.
• در ترافیک سنگین زمانی که دنده ی خودرو را بر روی دنده یک یا دنده عقب تنظیم می کنید و دنده خوب جا نمی افتد باید صفحه کلاچ را عوض کنید.

• به طور کلی تعویض صفحه کلاچ باید زمانی انجام گیرد که :

• پدال کلاچ خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و سفت و سخت می شود.
• زمانی که شما پدال کلاچ را فشار داده و رها می کنید و هنگام رها کردن آن پای شما پرتاب می شود.
• هنگامی که دنده را تعویض می کنید ، دنده در زمان جا افتادن صدا می دهد.

• تعویض صفحه کلاچ خودرو

از آنجایی که تعویض کردن صفحه کلاچ کار مشکل و پیچیده‌ای است و نیاز به مهارت و تخصص های خاص دارد ، باید توسط یک مکانیک ماهر و با تجربه انجام شود .
با توجه به آنکه برای این کار لازم است که ابتدا گیربکس را خارج کرده تا بتوانید به صفحه کلاچ برسید و آن را تعویض کنید ، و از آنجا که کوچکترین اشتباه ممکن است باعث آسیب و خسارات جدی برای خود و ماشین تان را شود بهتر است این کار را به یک تعمیرکار حرفه ای و کاربلد بسپارید.
با توجه به مطالب آورده شده در این متن می توان نتیجه گیری نمود که برای افزایش عمر صفحه کلاچ و به حداقل رساندن هزینه های تعویض آن ، باید اصول ایمنی را در هنگام رانندگی رعایت نمود. اما همیشه باید هشیار بوده و به تمام علائم و صداهایی که در هنگام رانندگی در خودرو ایجاد می شود توجه نمود، تا در صورت تمام شدن صفحه کلاچ آن را زود و به موقع تعویض کنید تا از بروز آسیب های بعدی جلوگیری کنید.
برای تعویض صفحه کلاچ به جای اینکه خودتان دست به کار شوید و آن را تعویض کنید ، بهتر است آن را به افراد با تجربه و ماهر بسپارید تا این کار را برای شما انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا