اصول پرورش و تغذیه ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا ، نوعی از ماهیان بوده که در زیر گروه ماهی های آزاد قرار دارند اما دارای دم هایی بزرگتر از ماهی های آزاد می باشند. این گونه ماهی ها به دلیل داشتن مواد پروتئینی بالا و سالم و آهن فراوان از نظر تغذیه ای بسیار مورد توجه می باشند .
به طور کلی حدود ۲۰ درصد از کل پروتئین حیوانی که برای بدن انسان مورد نیاز است ، از ماهی تامین می شود و از آنجا که جمعیت انسانها ، رو به افزایش است تامین تغذیه این جمعیت باعث صید بی رویه این گونه ماهی ها از دریاها و اقیانوس ها شده است . لذا بشر برای حفظ ذخایر آبی و تامین منابع غذائی از ماهیان ، شروع به تکثیر، پرورش و رشد ماهی هایی همانند قزل آلا در محیط‌های خاصی که توان کنترل آن را دارد ، کند.

• شرایط نگه داری و رشد ماهی قزل آلا

رشد ماهی قزل آلا همانند دیگر ماهیان سردابی در دمای بین ۱۲ تا ۱۸ درجه سانتیگراد صورت می‌گیرد. اکسیژن محلول در آب برای زنده ماندن این گونه ماهی ها نباید کمتر از ۵ میلی گرم در هر لیتر باشد و به طور کلی مقدار اکسیژن محلول در آب با توجه به عوامل زیادی مانند شوری آب ، عمق آب ، دمای آب و … تنظیم می شود.
در هر دوره پرورش ، برای پرورش یک تن ماهی قزل آلا باید در هر ثانیه معادل 10 لیتر آب فراهم شود. از آنجایی که در هر دوره پرورش باید حداقل ۲۰ تن ماهی تولید شود بنابراین در هر ثانیه حدودا ۲۰۰ لیتر آب مورد نیاز است.

• ویژگی ماهی پرورشی قزل آلا

ماهی قزل آلا شامل سه دسته می باشد که با توجه به نوع ، نژاد و شکل ظاهری تقسیم بندی می گردند و شامل خال قرمز ، قزل آلای رنگین کمان و ماهی آزاد دریای خزر می باشد.
این ماهی به سرعت رشد می کند و به وزن قابل انتظار می رسد و در صورتی که به درستی و بصورت مناسب تغذیه شود ، در یک مدت زمان یک ساله وزنی حدود ۱۰۰ گرم پیدا می‌کند. حداکثر وزنی که ماهی قزل آلا می تواند به آن برسد ۷ کیلوگرم می باشد.

پرورش ماهی قزل آلا
پرورش ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا در برابر دست کاری هایی که از نظر ژنتیکی روی آن انجام می‌شود و بیماری ها مقاوم می باشد.منبع غذایی این ماهی ها علاوه بر از مواد طبیعی که دارای قیمت پایین و هزینه کم می باشد از مواد مصنوعی نیز تامین می شود.
امکان تکثیر و پرورش ماهی قزل آلا به صورت انبوه و زیاد وجود دارد و می تواند شرایط فشرده و فوق متراکم را نیز به خوبی تحمل کند.

• چگونگی مدیریت تامین منابع غذایی ماهی ها برای پرورش

با توجه به آن که بیشتر هزینه ای که در زمان پرورش ماهی مصرف می شود برای تامین نیاز غذایی ماهی ها می باشد ، لازم است مدیریت صحیح و دقیقی در این زمینه انجام شود تا کار پرورش ماهی بتواند سود دهی بیشتری داشته باشند .
برای اعمال مدیریت لازم است تا استخر ماهی های ریز و درشت از یکدیگر جدا شوند. زیرا تغذیه ماهی ها بستگی به وزن ماهی دارد و اگر ماهی های ریز و درشت در یک قسمت قرار بگیرند به خاطر اشتباهی که در محاسبات وزنی آنها پیش می آید به طور دقیق نمی توان مقدار ماده غذایی مورد نیاز برای تغذیه آنها را محاسبه نمود. این امر موجب می شود تا هزینه ها نیز به درستی مدیریت نشوند. همچنین ممکن است ماهی های بزرگتر سهم غذایی ماهی های کوچکتر را خورده و این خود دلیلی شود تا ماهی های کوچکتر نتوانند رشد کرده و به وزن مناسب برساند.

• چگونگی پرورش ماهی قزل آلا در حوضچه

حوضچه هایی که ماهی های قزل الا در آن پرورش می یابند باید دارای یکی از سه جنس پلاستیک ، فلز گالوانیزه یا بتن با قطر سه تا هفت سانتی متر و عمق یک تا سه متر باشد .
این استخرها همچنین باید دارای لوله های ورودی و خروجی آب باشند تا بتوان از شیوه آب برگشتی استفاده نمود علت استفاده از شیوه آب برگشتی این است که فیلتراسیون هوادهی و پمپ کردن آب به خوبی و با دقت زیاد انجام می‌شود.

• پرورش ماهی قزل آلا به روش سیستم دانمارکی

سیستم دانمارکی برای پرورش ماهی قزل آلا بدین صورت است که یک زمین خاکی را با استفاده از ماشین آلات به مساحت ۲ تا ۵ هکتار حفر کرده و آن را آب گیری می کنند .
روش آبگیری نیز به این صورت است که با استفاده از سیستم پمپاژ ، آب را از دریاچه یا رودخانه های اطراف پمپاژ می کنند و از آنجا که این روش قادر به تامین تمام آب مورد نیاز برای پرورش ماهی قزل آلا نمی باشد ، باید به عنوان یک روش فرعی استفاده شود.
از این روش برای راه اندازی اولیه استخر استفاده می شود اما از آنجا که این استخرها قابل تمیز کردن نمی باشند و همچنین آلودگی آب هایی که از طریق پمپاژ آب رودخانه ها و دریاچه های اطراف وارد می شود را نمی توان کنترل نمود ، بنابراین نمی توان سلامت و عمر ماهی ها را تضمین کرد .
همچنین با توجه به اینکه در این روش اکسیژن رسانی به آب امری دشوار است ،در فصل هایی که بارندگی زیاد است این مسئله می تواند خطر ساز باشد.

• پرورش ماهی قزل آلا در آبراه هایی از جنس بتن

در این روش از رایج ترین شیوه های پرورش ماهی قزل آلا می باشد، کانال هایی از جنس بتن ساخته شده که دارای حداکثر طول ۱۰۰ متر می باشند . این کانال ها توسط دیواره هایی از جنس بتن یا پرده های خاص به چندین بخش که معمولاً بین ۲ تا ۴ متر می باشد ، از عرض تقسیم می شوند .
این کانال ها دارای عمق یک متر می باشند و به ندرت پیش می آید که عمر آنها بیشتر از یک متر باشد و آب از انتهای یک کانال به کانال دیگر جریان می یابد.
آب مورد نیاز برای پر شدن این کانال ها از منابع رودخانه یا چشمه تامین می شود .علت رایج بودن این شیوه از پرورش ماهی این است که به دلیل این که آب از رودخانه ها تامین می شود نیاز به اکسیژن رسانی به آب وجود نداشته و استخرها نیاز به تمیز کردن مداوم نیز ندارند.

• حداقل سرمایه مورد نیاز برای پرورش ماهی قزل آلا

شما می توانید کار پرورش ماهی را با توجه به هر مقدار سرمایه در مقیاس کوچک شروع کنید ، اما طبق نظر کارشناسان برای انجام کار پرورش ماهی حتی در مراحل اولیه و راه اندازی باید سالانه بیست تن در سال ماهی تولید شود، در غیر این صورت از نظر اقتصادی سودی در پی ندارد.
به همین دلیل برای شروع کار پرورش ماهی به سرمایه بالایی حدود ۲۰۰ میلیون تومان برای تولید در ظرفیت بالا نیاز است که این مبلغ فقط برای پرورش ماهی بوده و هزینه های دیگر که شامل ساخت استخر، انبار نگهداری مواد غذایی ، کانال های آب و غیره جدا می‌باشند ، اما به طور کلی چیزی در حدود ۳۰۰ میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز دارد.
با توجه به مواردی ذکر شده در این متن برای پرورش ماهی قزل آلا لازم است ابتدا تمام جوانب را سنجیده و با توجه به بودجه و سرمایه ای که دارید این کار راحت و پر سود را شروع کنید .
شما می توانید برای تامین سرمایه اولیه از وام و تسهیلات بانکی استفاده کنید که لازمه آن داشتن مجوز از اداره آبیاری برای شروع و تامین آب داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا