راهنمای انتخاب و خرید چاقو برای آشپزخانه

چاقو یا کارد ، مهم ترین ابزار کار برای آشپزی و گران ترین جواهر سر آشپز در آشپزخانه می باشد‌. بسیاری از افراد ،به چاقو اهمیتی نداده و اغلب از چاقو های بسیار بد و کند استفاده می کنند .آنها نمی دانند که چقدر وحشتناک است که سعی کنید هر چیزی را با چاقویی که به خوبی برش نمی دهد ، ببرید.
استفاده از یک چاقوی آشپزخانه با کیفیت، زندگی را ساده تر کرده و نتایج بهتری را به بار می آورد و برخلاف انتظار ، کار کردن با یک چاقوی تیز خطر کمتری دارد ، زیرا با فشار کمتر، برش ها ساده تر و سریع تر اتفاق می افتد و دستها دیرتر خسته می شوند .
توجه به تیغه چاقو نیز ضروری است، زیرا بدون توجه به کیفیت و تیز بودن تیغه ، پس از مدتی تیغه کند شده و برای برش و استفاده از چاقو ، مجبور به صیقل دادن و سوهان کشیدن آن هستید.

چگونگی انتخاب بهترین چاقوی آشپزخانه

• تیغه چاقو

یکی از مهم ‌ترین قسمت‌های این وسیله تیغه است که برش ها به صورت حرفه ای می زند . توجه به تیغه ،مهم ترین چیزی است که برای خریدن یک کارد آشپزخانه باید به آن دقت کنید.
در گذشته جنس تیغه ها از فولاد بودند ، اما امروزه می توان این کارد ها را با تیغه های فولادی ، سرامیکی یا ترکیبی از هر دوی این مواد ، که به چاقو های فولادی – کربنی با پوشش سرامیکی معروف هستند پیدا کنید . چاقو های فولادی – کربنی با پوشش سرامیکی از نظر اقتصادی به صرفه بوده و مزایای هر دو مواد را ترکیب می کنند.

راهنمای انتخاب چاقو آشپزخانه
راهنمای انتخاب چاقو آشپزخانه

• دسته چاقو

از آنجایی که کارد، ابزار دست یک آشپز است ، بنابراین مهم است که دسته آن راحت و کارامد باشد. دسته ، می تواند از مواد مختلفی مانند چوب ، پلاستیک یا فولاد ساخته شود.
چاقو هایی که دسته آنها از جنس چوب یا فولاد است ، نیاز به مراقبت بیشتری دارند. در صورت وجود هر نشانه ای از ضعف ، شکاف بین تیغه یا علامت جوش ممکن است چاقو به آسانی شکسته شود.

• تعادل

چاقوی آشپزخانه خوب باید متعادل باشد ، برای انجام این کار مرکز جاذبه ی چاقو فقط باید در نقطه اتصال بین تیغه و دسته قرار گرفته باشد.

• وزن

بهترین چاقوهای آشپزخانه برای انجام سریع و به موقع کارها طراحی شده اند. کارد های سبک وزن ، کارها را به شکلی مرتب و سریع تسهیل می کنند. اما یک چاقو با وزن بیشتر ، کند عمل خواهد کرد.

• نوع کاربرد

از آنجا که هر نوع چاقو برای کار خاصی طراحی شده است ، انواع مختلف چاقو وجود دارد . لازم است برای انجام هر کار ، از چاقوی مخصوص استفاده کرده و تنها از یک چاقو برای تمام موارد استفاده نکنید. زیرا این کار موجب خراب شدن مواد غذایی و اسراف در این مواد می باشد.

• انواع چاقو

اگر شما عاشق پخت و پز هستید و یا در آشپزخانه حرفه ای کار می کنید ، نمی توانید از چاقوهای زیر را نادیده بگیرید :

1. چاقوی سرآشپز

این مدل چاقو در آشپزخانه بیشتر استفاده می شود ، زیرا آن ها برای بسیاری از کارها مختلف مانند برش ،ریز ریز کردن و خرد کردن مواد غذایی مختلف مورد استفاده می باشند.
جنس چاقوی سرآشپز می تواند از فولاد ، سرامیک یا هر دو این مواد در یک چاقو باشد. تیغه این نوع چاقو ها معمولاً بین ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر اندازه گیری می شود.

2. چاقوی پوست کننده

نوع دیگری از انواع چاقوها وجود دارد که عملکرد لایه برداری از مواد غذایی را انجام می دهند.
تیغه کارد در این نوع چاقوها کارهای ظریف تر را انجام داده و خود نیز کوچک تر و قابل کنترل تر از چاقوی سرآشپز می باشند. این گونه چاقوها در برابر خوردگی با دوام تر می باشند. تیغه این کارد بین ۷ تا ۱۰ سانتی متر بوده و برای خرد کردن و بریدن مواد غذایی خاص بسیار مفید و قابل کنترل می باشند.

3. چاقوی برش نان

نان ، یک محصول بسیار ویژه در آشپزی است که نیاز به بهترین چاقوی آشپزخانه برای برش دارد .
اندازه چاقوی برش نان بزرگ بوده و تیغه آن بلند است و لبه آن یک شکل خاردار دارد . مهم است که تیغه‌های چاقوی برش نان بسیار محکم و خوب طراحی شده باشند تا انواع نان و کیک ها را برش دهند.

4. چاقوی برش ژامبون

نوعی کارد آشپزخانه است که باریک و بلند بوده و تیغه های آن انعطاف پذیر می باشد. انعطاف پذیری در تیغه یکی از مهم‌ترین نکات این وسیله است زیرا فقط با یک تیغه انعطاف پذیر می توان یک برش خوب و دقیق از ژامبون زد.
این چاقوها دارای کیفیت های متفاوت و مقرون به صرفه تری نیز می باشند و تیغه این چاقو ها بین ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر است.

5. چاقوی برش گوشت و ماهی

این مدل کارد برای کسانی است که به صورت حرفه ای و تخصصی آشپزی می کنند. چاقو های برش گوشت و ماهی ، علاوه بر خوش دست بودن به راحتی استخوان و تیغه های موجود در ماهی و گوشت را جدا می کند و باعث می شود که این کار در زمان کم تری انجام شود.
اندازه تیغه این نوع چاقو ها ۴ تا ۶ اینچ می باشد. یکی دیگر از ویژگی‌های این نوع چاقو ها انعطاف پذیری آنها می باشد که باعث می شود تا قسمت‌های سخت گوشت به راحتی برش داده شوند.

6. چاقوی برش فیله

چاقوی برش فیله عملکرد و کاربردی همانند چاقوی گوشت و ماهی دارد، اما دارای تیغه و دسته بلند تری است که مناسب برای فیله کردن گوشت می باشد . انعطاف پذیری چاقوی فیله از بقیه چاقو ها بیشتر است.

۷. چاقو تیز کن

در آشپزخانه نمی توان بهترین کارد را بدون محصولی که آن را عالی و تیز می سازد تصور کرد .چاقو تیز کن ها دارای انواع مختلفی هستند که ما می توانیم برای تیغه های چاقو از آن استفاده کنیم که خود دارای سه نوع می باشند: ساده ، دستی و الکتریکی

• نحوه نگهداری از چاقوی آشپزخانه

برای داشتن چاقوهایی که در تمام کارها کارایی لازم را برای شما داشته باشند و مجبور نباشید که تک به تک خرید کنید ، بهتر است سرویس چاقویی بخرید که تمام چاقو ها از جمله چاقوی فیله ، همه کاره ، چاقوی سرآشپز و غیره در آن وجود داشته باشند.
پس از خرید سرویس کارد آشپزخانه ، لازم است از آن ها به خوبی نگهداری کنید تا بتوانید سال ها از آنها استفاده کنید ، بهتر است چاقو ها را از یکدیگر جدا کرده و پس از استفاده از هر یک ، آن را تمیز کرده و در جای مخصوص خود قرار دهید.
جنس بعضی از چاقو ها طوری است که ممکن است به مرور زمان دچار زنگ زدگی و خوردگی شوند ، برای جلوگیری از این کار پس از شستن باید چاقو را با دقت خشک نمود .
اگر این موارد را رعایت نمی کنید بهتر است از چاقوهایی استفاده کنید که دچار زنگ زدگی نمی شوند.
منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا