راهنمای آشنایی با قطعات و عیب یابی کولر ماشین

راهنمای عیب یابی کولر ماشین | امروزه به دلیل افزایش گازهای گلخانه ای دمای کره زمین بالا رفته و زمین گرم شده است . این گرما در فصل تابستان بیداد کرده و افراد را عصبی و کلافه نموده است .
گرمای تابستان که ناشی از دمای بالای هوا می باشد ، بیشتر از مردم، قشر رانندگان را تحت تاثیر قرار می دهد. زیرا تمام روز در اتومبیل و پشت فرمان قرار دارند و در صورتی که طبق باور های غلط قدیمی که استفاده از کولر اتومبیل باعث افزایش مصرف سوخت و آسیب بیشتر به موتور اتومبیل می شود از کولر استفاده نکنند ، منجر به بالا رفتن زیاد دمای بدن و گرمازدگی در این افراد می شود.
در این مقاله به معرفی کولر اتومبیل ، اجزا و قطعات تشکیل دهنده آن و طریقه ی عملکردشان پرداخته ایم. با خواندن این مطلب می توانید در صورت بروز مشکل در کولر اتومبیل تان این مشکل را زودتر متوجه شده و سریع تر به رفع آسیب حاصله بپردازید.

اجزای کولر ماشین

قطعه ای است که وظیفه ی آن گرداندن گاز در کولر و افزایش فشار کمپرسور می باشد. در نتیجه این عملکرد، گازی که از اواپراتور خارج می شود دچار دمای بالا اما با فشار کم می شود. از آنجایی که این سیستم موجب رساندن گاز به کل اجزاء می باشد و عملکرد آن مشابه قلب در بدن انسان می باشد به قلب مجموعه معروف است.
گاز مبردی که در داخل اواپراتور قرار دارد توسط کمپرسور به ترتیب به داخل کندانسور و کپسول خشک کننده انتقال می یابد سپس دوباره به کمپرسور باز می گردد.
برای اینکه موتور اتومبیل به خاطر نصب کمپرسور دچار فشار و تحمل بار اضافی نشود ، باید کمپرسور دارای وزنی متناسب بوده و حجم کمی اشغال کند.

اجرای تشکیل دهنده کولر ماشین
اجرای تشکیل دهنده کولر ماشین

علت قطع و وصل شدن کمپرسور کولر خودرو

عوامل مختلفی می توانند باعث قطع و وصل شدن کمپرسور کولر اتومبیل شوند ، به عنوان مثال هنگامی که جریانی که برای درگیر شدن کلاچ در کمپرسور لازم است به خاطر خراب شدن رله کنترل آمپر تامین نمی شود و باعث قطع و وصل شدن کمپرسور کولر خودرو می شود.
یکی دیگر از عواملی که سبب این قطع و وصل شدن می شود وجود مشکل و ایراد در ترموستات سیستم می باشد.
همچنین خراب شدن سوئیچ فشار سیستم نیز می تواند این مشکل را ایجاد کند.
از دیگر عواملی که سبب خراب شدن کمپرسور کولر خودرو می شوند می توان به قدرت کم باتری، شل شدن تسمه و فاصله ایجاد شدن بین پولی و کلاچ اشاره نمود.

2. کندانسور

کندانسور ، بخش مهمی از سیستم تهویه مطبوع خودرو است.به طور کلی کندانسور تبادل حرارت را انجام می دهد و این حرارت را به بیرون از اتومبیل انتقال می دهد و باعث می شود که گاز سرد و مبرد در زمان کم تری وظایفش را انجام دهد.

3. کپسول خشک کننده

از بین بردن رطوبت موجود در گاز وظیفه کپسول خشک کننده می باشد. این قطعه همچنین جریان برقی که داخل کولر است را در صورت بالا رفتن فشار گاز قطع می کند تا وضعیت ثابت و پایداری برقرار شود.

4. اواپراتور

برقراری هوای خنک داخل اتاقک اتومبیل ارتباط زیادی با اواپراتور دارد . زیرا رطوبتی که داخل اتاقک خودرو وجود دارد را توسط تقطیر کردن گرفته و از طریق لوله های مخصوصی خارج می کند تا هنگامی که هوای سرد کولر به داخل کابین نفوذ می کند مرطوب نشود و هوای داخل اتومبیل شرجی نشود.
این قطعه علاوه بر گرفتن رطوبت باعث خروج هوای گرم از کابین شده ، همچنین از یخ زدن هوا نیز جلوگیری می کند و به طور کلی دمای داخل کابین را کنترل می کند.

5. فن کولر

فن کولر ، هوایی که توسط کندانسور خارج شده یا هوای موجود در خارج از اتومبیل را گرفته و آن را به جریان می اندازد.

6. شیر انبساط

تعیین مقدار گازی که به اواپراتور وارد می شود توسط شیرانبساط انجام می شود. به طور کلی مدیریت گاز مبرد و کم و زیاد شدن آن توسط این قطعه کنترل می شود.
کار کردن شیر انبساط به این صورت است که هنگامی که کمپرسور کار می کند ، شیر انبساط نیز مایع پرفشار را با رد کردن از صافی به گاز تبدیل می کند که آن نیز پرفشار است.

علائم خرابی شیر انبساط کولر ماشین

• کار کردن مداوم کولر

از آنجا که کولر اتومبیل چندین دستگاه در داخل دارد ، و مقدار دمای داخل و بیرون از ماشین را اندازه گیری نموده و تشخیص می دهند ، زمانی که دمای این دستگاه به اندازه خاصی می رسد دستگاه به طور اتوماتیک خاموش می شود و اگر این دستگاه به طور مداوم کار کرده و خاموش نشود به طور حتم در تشخیص دماها دچار مشکل شده که این خود علامتی دال بر خراب شدن شیر انبساط خودرو می باشد.

• صدا دادن کولر

هنگامی که شیر انبساط کولر خودرو خراب می شود، صداهای مختلفی از کولر اتومبیل به گوش می رسد . در صورت شنیدن صداهای مختلف و عجیب و غریب کولر خود را برای سرویس کردن نزد تعمیرکار ببرید.

7. دکمه A/C

این دکمه که معمولا کنار داشبورد قرار دارد ، مسئولیت روشن و خاموش کردن کولر خودرو را بر عهده دارد. هنگامی که کولر خودرو روشن است ، یک لامپ LED درون این دکمه روشن شده و حالت روشن بودن کولر را نشان می دهد.
نکته قابل توجه این است که در برخی از ماشین های پیشرفته امروزی این دکمه حذف شده و زمانی که ماشین روشن می شود ، سیستم تهویه همراه به صورت اتومات نیز روشن می گردد و فقط باید دمای مورد نیاز را برای آن را تنظیم نمود.

استفاده صحیح و بهینه از کولر ماشین
استفاده صحیح و بهینه از کولر ماشین

• چگونگی استفاده صحیح و بهینه از کولر اتومبیل

هنگامی که هوا رو به گرمی می رود و زمان روشن کردن کولر اتومبیل فرا می رسد ، اولین کاری که باید صورت بگیرد این است ‌که کولر سرویس شود.
برای این کار کافی است ماشین را به نمایندگی یا تعمیرگاه های مجاز برده و از افراد حرفه ای کمک بگیرید تا مطمئن شوید که کولر ماشین سالم بوده و دارای گاز کافی می باشد.
– با توجه به آنکه آن که قارچ ، باکتری و میکروب بر روی فیلتر هوای رشد می کند و می تواند بیماری های مختلف تنفسی برای افراد داخل ماشین ایجاد کند ، لازم است قبل از روشن کردن خودرو فیلتر هوای آن را تعویض کنید.

– در صورتی که ناچار به پارک در جاهای بسیار گرم و یا زیر نور آفتاب هستید ، هنگامی که به داخل ماشین بازمی گردید ابتدا برای اینکه کولر فشار زیادی را متحمل نشده و تعادل در دمای هوای داخل ماشین برقرار شود ، شیشه ها را پایین کشیده و ماشین را بدون روشن کردن کولر، روشن کنید.

– هنگامی که در سربالایی و یا ترافیک زیاد خیابان قرار گرفتید ، توصیه می شود کولر اتومبیل را خاموش کنید. زیرا باعث اعمال فشار بر روی موتور شده که در این صورت بنزین بیشتری نیز مصرف می شود.

– از وجود گاز کافی در کولر اتومبیل اطمینان حاصل کنید. در صورتی که گاز کولر تمام شده باشد یا کم گاز باشند، از روشن کردن آن پرهیز کنید. در غیر این صورت باعث آسیب به کمپرسور کولر می شوید.

– هنگامی که دارای سرعت بالا می باشید و دور موتور نیز بالا است از روشن کردن کولر اجتناب کنید و کولر را فقط زمانی که سرعت تان کم است او یا ماشین در حال سکون است روشن کنید.

– یکی از نکات بسیار مهمی که هنگام روشن کردن کولر اتومبیل باید به آن توجه کنید این است که هنگام حرکت ماشین شیشه های ماشین باید بالا باشد تا فشار کمتری بر موتور و کولر وارد شده و سوخت اضافی نیز مصرف نشود.

– دقت داشته باشید اگر هنگامی که کولر اتومبیل را روشن می کنید ابتدا هوای خنکی جاری می‌شود اما پس از کمی حرکت احساس می کنید که هوای کولر رو به گرمی می رود ماشین احتیاج به رگلاژ دوباره دارد. زیرا ممکن است ترموستات کولر آسیب دیده باشد.

• چگونگی افزایش عمر کولر اتومبیل

– پس از روشن کردن کولر در صورتی که دکمه گردش هوا را بزنید و آن را به کار بیاندازید هوای داخل اتومبیل زودتر خنک می شود.

– روشن کردن کولر در دماهای پایین ، هوای سرد و حتی در زمستان چند دقیقه در روز می تواند موجب ثابت و پایدار ماندن گاز و روغن در کولر شود.

– کولر اتومبیل را هنگامی که ماشین در سرعت پایین یا حالت سکون است روشن کنید و دقت داشته باشید که هنگام استارت زدن ماشین کولر خاموش باشد.

– همیشه باید حواس تان باشد و دقت کافی داشته باشید لوله‌ای که در اواپراتور مربوط به فاضلاب است دچار گرفتگی و انسداد نشده باشد.

با توجه به موارد ذکر شده در این مقاله از مجله روزنو ، می توان نتیجه گرفت ، هرچند ممکن است استفاده از کولر اتومبیل کمی باعث افزایش مصرف سوخت شود ، اما باید توجه نمود که راه کارهایی اصولی و مطمئن ، مانند سرویس کردن به موقع کولر ، بالا بودن شیشه ها هنگام روشن کردن کولر و .. وجود دارد که با انجام دادن آن ها ، می توان کولر اتومبیل را بدون این که مصرف سوخت افزایش یابد با خیال راحت روشن کرده و در تابستان و گرمی هوا از هوای خنک ایجاد شده توسط آن لذت برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا