مزایا و معایب زندگی در کرج

زندگی در کرج | استان البرز یکی از استان‌های کشور ایران با مرکزیت شهر کرج است که در سال ۱۳۸۸ به عنوان سی و یکمین استان کشور انتخاب شد.
شهر کرج یکی از کلان شهرهای ایران است که با وسعت ۱۶۲ کیلومتر مربع ، مهاجران زیادی را در دل خود جای داده و بیش از دو میلیون نفر جمعیت دارد . این مسئله باعث شده است که این شهر ، از نظر جمعیت رتبه سوم کشور داشته باشد و به عنوان دومین شهر مهاجر پذیر کشور شناخته شده شود.
کرج دارای پیشینه تاریخی طولانی ، از ما قبل اسلام بوده و برای اینکه به شهری بزرگ تبدیل شود مسیری طولانی و راهی پر پیچ و خم را طی نموده است.

در سال های اخیر به دلیل واقع شدن در مرکزیت استان البزر ، افراد زیادی از شهرهای کشور به شهر کرج برای زندگی نقل مکان نموده اند و این مسئله باعث شده است که این شهر دارای تنوع فرهنگ از تمامی شهرهای کشور باشد و این مورد نیز یکی از جاذبه‌های شهر کرج می باشد که مردمی که از جای جای ایران برای زندگی به شهر کرج آمده‌اند در کنار هم به صورت مسالمت آمیز زندگی می کنند.
این شهر در فصل تابستان دارای آب و هوای نیمه بیابانی و خشک و در فصل های سرد که از اواسط آبان شروع شده و تا اواخر زمستان ادامه می یابد ، آب و هوای کوهستانی دارد.

• پیشینه نام شهر کرج

نام این شهر طبق گزارشات اداره میراث فرهنگی از سه منبع آمده است که شامل:
گویش مردم کرج در قدیم ، که تات بوده است کلمه کرج را از کلمه کاوک گرفته از آنجایی که کرج بین دو دره واقع شده است کاوک به معنی تو خالی می باشد.

با توجه به آنکه در گذشته در میان قسمت های مختلف شهر کرج همانند کوه آتشگاه ، اشتهارد ، کلاک وغیره با آتش به یکدیگر خبررسانی می‌کردند و برای نگهبانی آتش می افروختند نام کرج را از کراج به معنای خبر رسانی توسط آتش گرفته اند.

از آنجایی که از اطراف شهر کرج ، کوه های مختلفی وجود دارد، منبع دیگر برای نام شهر کرج از کلمه کوه رج گرفته شده است که این کلمه به معنای کوه‌هایی می باشد که پشت سر هم به صورت ردیف قرار دارند.

• جاذبه های دیدنی کرج

شهر کرج دارای جاذبه های تاریخی ، تفریحی ، گردشگری ، اماکن زیارتی و پارک های فراوانی می باشد. برخی از دیدنی ترین جاهای کرج که گردشگران زیادی را به سمت خود روانه می‌کند ، شامل موارد زیر می باشند:

• جاده چالوس

این جاده نامی آشنا نه تنها برای افراد بومی کرج می باشد ، بلکه تمام مردم ایران آن را شناخته و بیشتر افراد حداقل یک بار به آن جا سفر و از این جاده دیدن کرده اند.
این جاده که مسیری برای رسیدن به شمال کشور می باشد و با مسیر پر پیچ و خمی که دارد ، چهارمین جاده زیبای جهان نام گرفته و رستوران ها ، کافه ها ،سفره خانه ها و غیره زیادی را در دل خود جای داده است.

زندگی در کرج |جاده چالوس
زندگی در کرج | جاده چالوس

• آبشار هفت چشمه

هنگامی که از سمت کرج به جاده چالوس می رویم در مسیر روستاهای زیادی وجود دارد که یکی از این روستاها که در کیلومتر ۱۷ جاده کرج به چالوس قرار دارد ،با نام روستای ارنگه می باشد. آبشار هفت چشمه یکی از آبشارهای زیبا با طول حدودا ۹۰ متر می باشد که در نزدیکی روستای ارنگه قرار دارد.

زندگی در کرج | آبشار هفت چشمه
زندگی در کرج | آبشار هفت چشمه

• غار یخ مراد

این غار یکی از جاذبه های دیدنی در شهر کرج می باشد و بین گچسر و جاده چالوس در ارتفاعات کوه ها قرار دارد.
در اواسط غار که در اعماق کوه ها قرار دارد ، دریاچه هایی قرار دارند که یخ زده هستند و دارای استالاکتیت های دیدنی فراوانی می باشد. در اواخر زمستان و اوایل بهار نیز قندیل های بسیار زیبایی در این غار شکل می گیرد‌.

زندگی در کرج | غار یخ مراد
زندگی در کرج | غار یخ مراد

• پیست اسکی دیزین

این پیست ،مهم ترین پیست اسکی ایران بوده و یکی از پیست های مهم اسکی در خاورمیانه نیز می باشد .این پیست به دلیل وسعت و زیبایی که دارد هر ساله علاقه مندان و گردشگران زیادی را از نقاط دور و نزدیک به سمت خود جلب می کند.
پیست اسکی دیزین دارای تله کابین ، تله سیژ ، تله اسکی بشقابی و تل اسکی چکشی می باشد.
این پیست در ۸۰ کیلومتری جاده چالوس قرار دارد.

زندگی در کرج | پیست اسکی دیزین
زندگی در کرج | پیست اسکی دیزین

• کاروانسرای شاه عباسی

این اثر تاریخی که مربوط به دوران صفویان می باشد ، در مرکز شهر کرج قرار دارد و در زمان صفویان استراحتگاهی برای کاروان ها و اسب هایشان بوده است.
این بنا با آجر و سنگ ساخته شده است و دارای حیاط بزرگی است که دور تا دور آن حجره هایی قرار دارند.
این حجره ها دارای ایوان بوده و مکانی امن برای استراحت کاروان ها به شمار می رفته است.
از جمله آثار تاریخی و گردشگری های دیگر شهر کرج می توان به حمام مصباح ، روستای شهرستانک ، تپه های آق تپه ، کاخ مروارید ، کاخ سلیمانیه ، آتشگاه ، روستای برغان ،کردان ، روستای واریان و… اشاره نمود.

زندگی در کرج | کاروانسرای شاه عباسی

• سوغات شهر کرج

به دلیل باغ هایی که اطراف کرج را احاطه کرده میوه هایی نظیر توت ، ازگیل ، فندق ، سنجد ،عناب به صورت تازه و خشک و همچنین آلوی برغان از سوغات های خوراکی این شهر می باشند که بسیار خوشمزه و پرطرفدار هستند.
شهر کرج دارای صنایع دستی بسیاری همانند سفالگری ، شیشه گری ، بافت گلیم می باشد که از سوغات های دیگر شهر کرج هستند.

• معرفی محله های اعیان نشین کرج برای زندگی

از جمله محله های اعیان نشین و زیبای کرج می توان به عظیمیه در شمال شرق کرج و در دامنه های البرز قرار داشته و مهر شهر در جنوب کرج اشاره نمود .وجود باغ های سیب در محله مهر شهر کرج آن را به یک منطقه ییلاقی و خوش آب و هوا و البته گرانقیمت و اعیان نشین تبدیل کرده است.

• سایر امکانات  شهر کرج

شهر کرج دارای ۱۳ دانشگاه و حدود ۱۰ بیمارستان بوده و با داشتن امکانات ورزشی زیاد برای علاقمندان ، مراکز خرید متعدد و… می باشد و از همه لحاظ امکانات رفاهی – تفریحی برای مردم این شهر فراهم است.

• مزایا و معایب زندگی در کرج

از جمله مزایای زندگی در شهر کرج می توان به خوش آب و هوا بودن به دلیل وجود کوه و باغ های اطراف آن اشاره نمود، که باعث شده است این شهر دارای آب و هوای ییلاقی باشد. آب و هوای آن نسبت به شهر تهران نیز تمیز تر بوده و ترافیک کمتری بر آن حکمفرما می باشد.
همچنین به دلیل وجود کارخانه های فراوان که این شهر را به یک شهر صنعتی تبدیل نموده است ، کار در شهر کرج برای افرادی که جویای کار هستند فراوان تر می باشد.
امنیت پایین این شهر به دلیل داشتن چهار زندان از معایب زندگی در این شهر می باشد.
اختصاصی مجله روزنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا