کاشت زعفران در خانه و گلخانه،کسب و کاری پرسود

زعفران گیاهی گرانقیمت می باشد که از تیره زنبق سانان بوده و علاوه بر عطر و طعم فوق العاده دارای خواص درمانی بیشماری نیز می باشد این گیاه که در مناطق معتدل و نیمه گرمسیر به عمل می آید به سرما مقاوم بوده و به آب کمی نیاز دارد و آن را در باغچه یا گلدان های بزرگ سفالی نیز می توان کاشت.

چه آب و هوایی مناسب برای کاشت زعفران می باشد؟

همانطور که در بالا ذکر شد زعفران در آب و هوای معتدل و نیمه گرمسیری عمل می اید . به طور کلی برای کشت زعفران آب و هوای منطقه نباید بیشتر از چهل درجه سانتی گراد و کمتر از منفی قانون ۱۳ درجه سانتی‌گراد باشد .اما نکته جالب در مورد زعفران این است که این گیاه خود را با محیط و انواع آب و هوا سازگار می‌کند . در ایران در شهرهای سردسیر مانند همدان نیز این گیاه رشد کرده و حتی به صورت انبوه نیز محصول می دهد.

کاشت زعفران در زمین زراعی

پیاز زعفران مدت زیادی (۵ تا ۷سال) در زمین باقی می ماند و نیازی نیست که هر ساله پیاز آن دوباره کاشته شود . از آنجایی که نوع پیاز زعفران برای کاشت و برداشت زعفران از عوامل بسیار مهم می باشد . برای اینکه این گیاه بتواند از نظر تغذیه ای تامین باشد و در شرایط خاص آب و هوایی مقاومت کند ،کافیست خاک زمین ترکیبی از شن و رس که موجب سبک شدن خاک می شود، باشد. از آنجایی که زعفران در زمین هایی که دارای رس باشد رشد نمی کند، بنابراین رس باید در ترکیب با ماسه باشد. نکته قابل توجه در مورد زمین زعفران این است که در صورت وجود علف های هرز در این زمین ها باید آنها را کنده و کاملا از بین برد .همچنین زعفران را باید در زمینی کاشت که عاری از سنگ های درشت باشند.

کاشت زعفران در گلدان
کاشت زعفران در گلدان

یک الی دو ماه قبل از به عمل آمدن زعفران باید خاک ناحیه را با ترکیب کودهای حیوانی و فسفات آمونیوم غنی سازی نمود.
پیاز این گیاه از اواسط پاییز تا اواسط بهار فعالیت داشته و محصول می دهد . اما در فصل های تابستان پیاز زعفران به خواب می رود. به همین دلیل بهترین زمان برای کاشت پیاز زعفران از اواسط تابستان تا اوایل پاییز (مهر ماه) می باشد
کشت زعفران در مناطق بسته یا گلخانه ای که نور ندارند به صورت دو مرحله ای می باشد . در مرحله اول رشد زایشی گیاه انجام شده و پس از آن باید پیازهای آن را در زمین کشت نمود.

کاشت زعفران در گلدان (ایروپونیک)

مراحل کاشت زعفران در گلدان بسیار متفاوت از زمین های زراعی می باشد. کافیست گلدان مناسب و بزرگی از جنس سفال انتخاب کنید که در کف آن منفذ هایی برای خروج آب وجود دارد و پیازهای زعفران را در فصل مناسب در این گلدان ها بکارید.
برای کاشت زعفران در داخل گلدان خاک باغچه ، خاک برگ به همراه کود بریزید .سپس سطح خاک را به پنج قسمت تقسیم کنید بطوری که هر قسمت سه سانتی متر با قسمت بعدی فاصله داشته باشد سپس در هر قسمت ۱۵ سانتی متری خاک پنج پیاز زعفران قرار دهید.
پس از کاشت گلدان ها را در جای خنک و بدون نور یا کم نور قرار دهید. بدین صورت که آبیاری دو بار و هر بار به فاصله ۱۰ روز از هم انجام شود و باید طوری باشد که خاک کاملاً خیس شده و آب اضافه از گلدان بیرون بریزد. پس از آبیاری گلدان ها را در مکانی که نور خورشید به صورت مستقیم به گلدان ها می تابد قرار دهید. نور مستقیم خورشید به باز شدن سریعتر شکوفه های زعفران کمک میکند.

هزینه کاشت زعفران در هر هکتار زمین

کاشت زعفران در گلخانه

گلخانه مکانی برای کشت و پرورش گیاهان مختلف است که در این مکان روی گیاهان با پوشش‌های مخصوصی پوشانده می شود و گیاهان از گرما و سرمای بیش از حد در امان می‌مانند گلخانه نام دارد.
از آنجایی که در این مکان ، کنترل دما امکان پذیر می باشد در نتیجه گیاهان بهتر و بیشتر رشد می کنند. همچنین آب مصرفی برای آبیاری گیاهان در گلخانه کمتر بوده و باعث صرفه جوئی در مصرف آب و کاهش هزینه های مربوط به آبیاری می شود.
در گلخانه همچنین کنترل آفات دقیق‌تر می باشد. در نتیجه زعفران تولید شده در گلخانه به دلیل عیار بالای آن و کیفیت بهتر محصول قیمت زعفران دو برابر قیمت زعفران با کشت معمولی می باشد.
از آنجایی که کشت زعفران در گلخانه با کشت زعفران در زمین های زراعی و گلدان تفاوت بسیاری دارد ریشه گیاه به صورت معلق در خاک بوده و گیاه آب مورد نیاز خود را از طریق رطوبت موجود در محیط جذب می کند. در صورت آبیاری مستقیم گیاه دچار پوسیدگی و بیماری می شود.
همچنین به دلیل اینکه نیازی به شخم زدن، خرید تجهیزات لازم چاه برای آبیاری و کارگر نیست ،سود دهی در این روش چند برابر سود دهی در روش سنتی می باشد.

کاشت زعفران در خانه
کاشت زعفران در خانه

محل کاشت زعفران در گلخانه یا به روش آیروپونیک به شرح زیر است:

ابتدا پیازهای زعفران به گلخانه منتقل شده و دمای گلخانه نیز باید با توجه به شرایط آب و هوایی در روزهای آینده تنظیم شود به طوری که ما و رطوبت مناسب باشد.
هنگامی که پیازها در اواخر مهرماه و اوایل آبان ماه شروع به جوانه زدن می کنند باید آب مورد نیاز آنها از طریق اسپری کردن در محیط و مرطوب کردن محیط تامین شود.
باید دقت داشته باشید در صورتی که هنگام جوانه زدن گیاه دارای جوانه های اضافه و فرعی باشد آنها را حذف نمود . اما حذف کردن این جوانه های اضافه و علف های هرز ،نباید توسط کودهای شیمیایی انجام شود . بلکه باید توسط کارگر و به صورت دستی وجین شوند ، زیرا امکان به ثمر رسیدن و گلدهی پیاز را کاهش می دهند.
پیازهای زعفران در اواخر ماه‌های آبان و اوایل ماه آذر گل می دهد به هنگام برداشت همان موقع می باشد.

هزینه های کاشت و برداشت زعفران در زمین های کشاورزی

میزان هزینه ای که کشاورز برای کاشت و برداشت زعفران باید هزینه کند بستگی به نوع زمینی که زعفران در آن کاشته ، کود مصرفی و تعداد کارگر هایی که بر روی زمین کار می کنند دارد پس بطور کلی تمام هزینه ها بستگی کارهایی دارد که کشاورز بر روی زمین انجام میدهد.
اما به طور معمول سرمایه ی لازم برای کاشت زعفران در هر هکتار زمین بیست الی سی میلیون تومان است.

نوع و مقدار کود مصرفی در هر هکتار زمین برای کاشت زعفران

در هر یک هکتار زمین ۳۰ تن کودگاوی باید مصرف شود. با توجه به موارد ذکر شده در بالا می توان نتیجه گرفت گیاه زعفران که به طلای سرخ نیز معروف است را می توان در خانه و در داخل گلدان نیز پرورش داد و به تولید انبوه رسانید و با این کار یک کسب و کار خانگی کوچک اما پر سود راه اندازی نمود .
همچنین به مرور زمان می توان این کسب و کار کوچک را گسترش و بسط داده و با گرفتن نیروی کار و اجاره کردن یک مکان کوچک کارآفرینی ایجاد نمود.

نتیجه گیری :

این مطلب جنبه عمومی  و آموزشی دارد. چنانچه قصد دارید از کشت زعفران به عنوان کسب و کار خانگی پرسود ، بهره ببرید بهتر است به کلاسهای آموزشی و عملی مراجعه کرده و پس از آن با اطلاعات کافی ، اقدام کنید.   کشت زعغران جتی در فضایی کوچک با سرمایه کم امکان پذیر است و می تواند درامد مناسبی داشته باشد.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا