5 راه برای تشخیص زعفران اصل از زعفران تقلبی

در این مقاله از مجله روزنو ، به معرفی انواع زعفران و بهترین آن و چگونگی تشخیص زعفران اصل از زعفران تقلبی پرداخته ایم ، که به شما در خرید مطمئن این ادویه کمک شایانی می کند.
زعفران یا طلای سرخ ، گیاهی دارای پیاز و چند ساله می باشد . این گیاه یکی از ادویه جات بسیار گران قیمت به شمار رفته و از نظر طب سنتی دارای خواص بی شماری برای سلامتی و بدن انسان می باشد.
این ادویه ، دارای عطر و بوی منحصر به فردی بوده و دارای رنگ قرمز زیبایی می باشد که مربوط به کروسین موجود در آن است.
کشور ایران اولین تولید و صادر کننده زعفران در جهان می باشد و ۹۰ درصد زعفران جهان را تولید و صادر می کند. اما اخیراً کشورهای دیگری مانند اسپانیا ، هند، افغانستان و غیره نیز در صدور این ادویه ناب با ایران به رقابت پرداخته اند. امروزه علاوه بر مزارع ، کاشت زعفران در خانه و گلخانه ، به کسب و کاری پرسود ، تبدیل شده است.

روشهای تشخیص زعفران اصل از زعفران تقلبی
روشهای تشخیص زعفران اصل از زعفران تقلبی

• انواع زعفران

زعفران ، دارای انواع مختلفی می باشد که مربوط به قسمت های مختلف گیاه آن می باشد و بستگی به این دارد که چه قسمتی از زعفران در آن وجود دارد.
اما تمام انواع آن به طور کلی در سه دسته اصلی طبقه بندی می شود و شامل در موارد زیر می باشد:

– زعفران دسته

هنگامی که رشته هایی از زعفران را در کنار همدیگر قرار داده و به صورت یک دسته از این گیاه ، آن ها را خشک می‌کنند به آن زعفران دسته می گویند که دارای قسمت های قرمز و سفید گیاه زعفران بوده و به آن دختر پیچ نیز می گویند.

– زعفران پوشال

گل زعفران دارای قسمتی به نام خامه می باشد، که اگر آن را از قسمت زیر آن جدا کنند کلاله آن دارای قسمتی بطول ۱ تا 3 میلی متر خامه می شود که به آن زعفران پوشال می گویند. در واقع گل زعفران دارای قسمت های قرمز و زرد در ریشه می باشد که به زعفران پوشال معروف است.
در این قسمت به دلیل آنکه خامه زعفران قسمت عمده آن را تشکیل می دهد دارای قدرت رنگ دهی بیشتری نسبت به زعفران دسته می باشد.

– زعفران سرگل

قسمت قرمز رنگ زعفران که در انتهای رشته های آن قرار دارد زعفران سرگل نام دارد و دارای عیار رنگ دهی متفاوتی می باشد.
با توجه به آن که در زعفران سرگل قسمت سفید زعفران از آن جدا می شود ، رنگ دهی آن بیشتر بوده به همین دلیل به آن زعفران ممتاز می گویند.
از آن جایی که رنگ دهی زعفران سرگل نسبت به قسمت های دیگر بیشتر و بهتر بوده و قیمت آن نیز مناسب تر می باشد این قسمت برای مصارف خانگی استفاده می شود.

• بهترین زعفران کدام است؟

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد زعفران دارای انواع مختلفی می باشد که در بین آن ها نوعی با نام زعفران نگین به دلیل کیفیت و رنگ دهی بالا دارای عیار زیادی نسبت به بقیه بوده و گران تر نیز می باشد.
زعفران نگین از انواع گل های این گیاه به دست می‌آیند که در شرایط آب و هوایی مطلوب رشد کرده اند و پس از پرکَن شدن به صورت صاف خشک می شوند.

• روش های متداول تقلب در زعفران

هنگام خرید زعفران نیز مانند محصولات دیگر باید دقت نمود تا زعفران تقلبی را با اصل ان اشتباه نگرفت.
از آن جایی که گیاه ذرت نیز دارای قسمت هایی مانند گلرنگ و ریشک می باشد که بسیار شبیه به گیاه زعفران است ممکن است عده ای از افراد سودجو با رنگ کردن ، آنها را به جای زعفران اصل به فروش برسانند .همچنین ممکن است خامه گیاه زعفران را با رنگ های شیمیایی موجود در بازار رنگ نموده و به جای اصل آن وارد بازار کنند.
از جمله تقلب های دیگری که در زعفران ممکن است صورت بگیرد این است که ممکن است با افزودن رنگ شیمیایی به زعفران های بی کیفیت ، آن را به جای زعفران نگین به فروش برسانند.
این افراد همچنین ممکن است با اضافه کردن نمک و شکر به زعفران باعث افزایش وزن آن شده و از این راه نیز کم فروشی کنند.
در ادامه راه هایی برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی آن آمده است ، که شما با پیروی از آن ها می توانید اطمینان حاصل کنید که قدرت تمایز زعفران اصل را از نوع تقلبی آن دارید.

• چگونگی تشخیص زعفران اصل از تقلبی

1- مزه زعفران

اولین کاری که باید در هنگام خرید این ادویه انجام دهید این است که آن را مزه کنید. زیرا زعفران اصل طعمی تلخ دارد و در صورتی که این ادویه دارای طعم شور یا شیرین باشد ، همان طور که به آن اشاره شد ممکن است که از نمک یا شکر برای افزودن به جرم آن استفاده شده باشد.

2- رنگ دهی زعفران

از ان جایی که متقلبان ، رشته های زعفران دارای کیفیت پایین را با استفاده از رنگ های شیمیایی رنگ می کنند ، زعفران اصل در مقایسه با زعفران تقلبی در زمان طولانی تری رنگ پس می دهد.
همچنین در صورتی که این گیاه را در آب جوش بیندازید اگر تا ۵ دقیقه رنگ شاخه هایی که در آب انداخته اید تغییر کرده و سفید شود ، نشان از تقلبی بودن آن دارد.
یکی دیگر از راه های تشخیص زعفران اصل از تقلبی آن با استفاده از آب داغ این است که نوع اصلی آن هنگامی که در آب داغ قرار می گیرد ، رنگی قرمز متمایل به نارنجی و زرد ایجاد می کند که این رنگ با گذشت زمان نیز تغییر نکرده و ثابت باقی می ماند. اما نوع تقلبی آن رنگی قرمز تولید کرده که با گذشت زمان کمرنگ می شود.

3- تشخیص با استفاده از شکل گیاه

اگر گیاه زعفران را طوری خریداری می کنید که پودر نشده است باید بدانید که کلاله گیاه زعفران دارای سه شاخه می باشد که بالاترین قسمت شاخه آن مانند شیپور بوده و هرچه به سمت پایین نگاه می کنید باریک تر می شود.

4- تشخیص با استفاده از گاز شهری

یکی دیگر از راه های شناخت اصل این گیاه این است که به دلیل وجود پتاسیم در این ادویه هنگامی که آن را روی گاز شهری قرار دهید به رنگ بنفش یا نارنجی در می آید اما نوع تقلبی آن پس از قرار گرفتن بر روی گاز شهری به رنگ زرد در می آید.

5- تشخیص با استفاده از کاغذ کاهی

رشته های زعفران اصل با قرار گرفتن بین کاغذ روزنامه و فشار وارد کردن بر آن اثری مانند چربی روی کاغذ ایجاد نمی کنند.

با توجه به موارد ذکر شده در این مقاله برای خرید بهترین نوع زعفران و تشخیص نوع حقیقی از تقلبی آن باید مراقب بوده و قبل از آزمایش و تست آن ، از خرید عمده این ادویه و گیاه آن خودداری نمود. همچنین برای اطمینان از خرید باید آن را از فروشگاه ها و نمایندگی های معتبر خریداری نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا