علت حلقه های تیره دور چشم چیست؟

حلقه های تیره دور چشم معمولاً در اثر خستگی زیاد ایجاد می شوند. گاهی اوقات این حلقه های تیره ممکن است صرفاً سایه هایی باشد که توسط پلک های باد کرده یا حفره های زیر چشم ایجاد شوند که به عنوان یک قسمت عادی از پیری رشد می کنند.
در این مقاله از مجله روزنو به بررسی علت های ایجاد حلقه های تیره دور چشم و چگونگی پیشگیری و درمان آن ها پرداخته ایم تا بتوانیم شما را در برطرف کردن این مشکل یاری دهیم.

همه چیز درباره حلقه های تیره دور چشم

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

حلقه های تیره دور چشم معمولاً یک مشکل پزشکی نیست، اما اگر تغییر رنگ و تورم در زیر چشم ظاهر شود و به نظر می رسد با گذشت زمان بدتر می شود باید با پزشک خود مشورت کنید.
اگر می‌خواهید راه حل پایدار تری از پنهان کننده ها و کرم های بدون نسخه داشته باشید باید به یک پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.
پزشک بسته به علل ایجاد این محافل تاریک دور چشم ممکن است کرم و ترکیبی از درمان ها را برای از بین بردن یا کاهش این مشکل توصیه کند.
موارد لیزر درمانی یا لایه برداری شیمیایی نیز می تواند کمک کننده باشد. همچنین استفاده از پرکننده های تزریقی پوست باعث از بین رفتن این محافل تاریک می شوند و جراحی نیز می تواند باعث از بین رفتن پوسته های باد کرده شود.

حلقه های تیره دور چشم
حلقه های تیره دور چشم

علل ایجاد حلقه های تیره دور چشم

برخی از شایع‌ترین دلایل سیاهی دور چشم عبارتند از:

• خوابیدن به صورت دمر و روی شکم

در حالی که اکثر مردم معتقدند که کمبود خواب دلیل ایجاد حلقه های تاریک دور چشم است، اما وضعیت خواب شما نیز می تواند این مشکل را ایجاد کند. اگر به سمت شکم دراز کشیده باشید صورت شما به روی بالش افتاده و محافل تاریکی دور چشم را ایجاد می کند. متخصصان پوست عقیده دارند که باید سعی کنید تا روی پشت بخوابیدو زیرا این کار از ایجاد چین و چروک نیز جلوگیری می کند.
بلند بودن بالش نیز باعث می شود مایعات از سر شما دور شوند و باعث پف کردن چشمان شما شود.

• نور خورشید

پوست اطراف چشم نسبت به هیدراتاسیون یا عدم وجود آن بسیار حساس است و به طور مداوم در معرض محیط قرار می گیرد. در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید زیر چشمان شما قهوه ای تر به نظر می رسد که این آسیب به دلیل نور خورشید است. از آنجا که خورشید سیگنال تولید ملانین را می دهد قرار گرفتن در معرض آفتاب محافل تیره دور چشم را ایجاد می‌کند.
برای محافظت از این مشکل از یک عینک آفتابی که دارای 100 درصد محافظت در برابر اشعه ماورای بنفش است، استفاده کنید تا به طور موثر اشعه خورشید را مسدود کنید.

• استفاده بیش از حد از نمک یا کافئین

شما ممکن است متوجه شده باشید که اگر قبل از رفتن به رختخواب در یک وعده غذایی سنگین نمک زیادی خورده باشید صبح زیر چشمان شما باد کرده می باشد.
غذاهای دارای مقادیر بالای سدیم و کافئین باعث می شوند بدن شما آب را حفظ کرده و پوست زیر چشم تیره تر شود.
اگر عدم مصرف قهوه را دشوار می دانید توصیه می شود با ترکیباتی مانند نیاسین آمید که نوعی ویتامین B می باشد با این حلقه های تاریک دور چشم مبارزه کنید. این ترکیب کمک می‌کند تا جریان خون به مناطقی که قبلا راکد بوده است افزایش یابد.
نیاسن آمید همچنین دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی می باشد. عصاره زغال اخته به دلیل داشتن ویتامین‌های گروه B روشن کننده طبیعی فوق العاده پوست می باشد.

• خاراندن یا مالش چشم ها

خارش، مالش یا خراشیدن چشم می تواند به ایجاد حلقه های تیره دور چشم منجر شود. اگر چشم هایتان را زیاد مالش می دهید یا می خارانید از خیار سرد روی چشم ها استفاده کنید، زیرا خیار سدیم پوست و جذب کرده و آب را از زیر پوست بیرون می آورد. توصیه دیگر این است که از خوردن غذاها و میوه ها با نمک زیاد خودداری کنید.

• ژنتیک

متاسفانه گاهی اوقات حلقه های تیره دور چشم می توانند جنبه ارثی داشته باشند که در واقع یکی از شایع‌ترین دلایل ایجاد آن ها است.
اگر پوست اطراف چشم شما نازک و شفاف است، می تواند نشان از ارثی بودن این مسئله داشته باشد.
حلقه های تاریک ناشی از وراثت بیشتر تمایل به یک رنگ مایل به آبی نشان می دهند که ممکن است با افزایش سن به دلیل از بین رفتن چربی زیر پوست بدتر شوند.
نیل شولتز متخصص پوست ومو در نیویورک می گوید سه رگ خونی وجود دارد که می توانند بنفش، آبی یا صورتی باشند و دو نوع سایه وجود دارد که باعث ایجاد حلقه های تاریک دور چشم می شوند. یکی از سایه ها با متورم شدن چربی از قسمت تحتانی چربی ایجاد می شود و دیگری از چین و چروک پوست تحتانی که به صورت خطوط موازی ظاهر می شود، ناشی می شود و اگر نور از بالا باآنها برخورد کند باعث ایجاد حلقه های تیره دور چشم می شوند.

• قرار گرفتن ساعات زیاد در مقابل کامپیوتر

خیره شدن به کامپیوتر در تمام طول روز می تواند استرس زیادی به رگ های خونی اطراف چشم وارد کند که بدون استراحت مناسب باعث ایجاد محافل تاریک دور چشم می شوند.
قرار گرفتن ساعات زیاد در مقابل کامپیوتر باعث می شود رگ های خونی اطراف چشم متورم شود و آنها تیره تر شود.
این اتفاق هنگامی که بدن کورتیزول بیشتری برای مقابله با استرس اضافه ای که از در عضلات چشم به وجود می آید، تولید می کند ایجاد می شود. سعی کنید پس از هر چند دقیقه خیره شدن به کامپیوتر به دوردست نگاه کنید تا عضلات چشم شما استراحت کند.

• واکنش های آلرژیک

واکنش های آلرژیک، خشکی و علائم اگزما برخی از علائم شایع است که منجر به ایجاد محافل تاریک دور چشم می شود.
آلرژی باعث می‌شود بدن هیستامین هایی را آزاد کند که باعث رقیق شدن رگ های خونی می شوند. همچنین مالیدن بیش از حد چشم ها برای تسکین، خارش یا سوزش نیز می تواند باعث افزایش التهاب، تورم و پاره شدن رگ های خونی اطراف چشم شود. اگر احساس می‌کنید که از آلرژی رنج می برید می توانید از یک داروی آنتی هیستامین زیر نظر پزشک استفاده کنید.

• احتباس مایعات

احتباس مایعات باعث می شود خون زیر چشمان شما جمع شده و ظاهر تیره تری ایجاد کند. دلایل زیادی وجود دارد که بدن ممکن است مایعات را حفظ کند که این دلایل شامل افزایش یا کاهش هورمون ها به طورموقت با چرخه قاعدگی و پیر شدن و رژیم غذایی با نمک زیاد می باشد. تغییر در آب و هوا به ویژه روزهای گرم و مرطوب نیز باعث ایجاد خلقه های تاریک دور چشم می شود. اگر به صورت اتفاقی پس از مصرف یک داروی جدید متوجه بدتر شدن این حلقه های دور چشم شدید با پزشک خود مشورت کنید.

Mayoclinic – thehealthy | ترجمه اختصاصی مجله روزنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا