آموزش پاک کردن اطلاعات هارد در لینوکس

پاک کردن اطلاعات هارد در لینوکس ، یکی از سئوالات رایج کاربران این سیستم عامل است . لینوکی ، آگرچه مانند ویندوز در بین کاربران ، شناخته شده و محبوب نیست ، اما طرفداران و کاربران خاص خود را دارد و بسیاری از افرادی که بطور حرفه ای در فضای مجازی فعالیت دارند ، طرفدار پروپاقرص لینوکس هستند.
هارد درایو
(Hard Disk Drive) نوعی فناوری سخت افزاری است که سیستم عامل ، برنامه ها و فایل های داده ای را که رایانه شما برای عملکرد منظم از آن استفاده می کند ، ذخیره می کند . بقیه مولفه های رایانه با هم کار می کنند تا هنگام درخواست ، آنها برنامه ها و فایل ها را به شما نشان دهند .
به عبارت دیگر هارد درایو یک سیستم ذخیره سازی داده می باشد که معمولاً به صورت داخلی در رایانه نصب می شود و مستقیماً به کنترل کننده دیسک مادربرد متصل می شود. هارد شامل یک یا چند پلاتر است که در داخل یک محوطه بسته شده با هوا قرار دارد. داده ها با استفاده از یک سر مغناطیسی به پلاترها نوشته می شوند که در حال چرخش به سرعت روی آن ها حرکت می کنند. این دستگاه از طریق اتصال به PSU کامپیوتر تغذیه می شود.  نمونه هایی از داده هایی که ممکن است هارد درایو ذخیره شوند شامل سیستم عامل ، نرم افزار و فایل های شخصی کاربر می باشند.
گاهی ممکن است بخواهید رایانه قدیمی خود را بعد از یک نسخه جدید به فروش برسانید ، اما قبل از آن باید مطمئن شوید که عکس های شخصی شما به طور کامل پاک شده اند . دلایل زیادی نیز وجود دارد که ممکن است بخواهید داده های خود را از هارد دیسک  پاک کنید .
شما نمی توانید یک دکمه را فشار داده و همه چیز را در عرض چند ثانیه پاک کنید  ، اما با کمی صبر و انجام دستورات در ترمینال یا با استفاده از سی دی می توانید یک هارد دیسک یا SSD را از بین ببرید.
در این مقاله از مجله روزنو به معرفی و بررسی راه‌های پاک کردن اطلاعات هارد در لینوکس پرداخته ایم تا شما را در انجام این کار یاری کنیم.

راههای پاک کردن اطلاعات هارد در لینوکس

آموزش پاک کردن اطلاعات هارد در لینوکس
آموزش پاک کردن اطلاعات هارد در لینوکس

1. پاک کردن حافظه امن VS

Secure Erase ویژگی است که محتویات یک دستگاه ذخیره سازی را کاملاً از بین می‌برد و این بخشی از سیستم عامل اکثر HDDها و SSDها بوده و راه حل پیشنهادی برای حذف ایمن می باشد . اگرچه چندین کاربر عوارض جدی کار کردن با آن را گزارش داده اند و به نظر می رسد اجرای آن بین کاربران متفاوت است و بعضی از اوقات منجر به حذف کامل داده ها نمی شود .

وقتی یک فایل را در سیستم عامل ، حذف می کنید معمولاً به سطل زباله منتقل می شود اگر بخواهید نظر خود را تغییر دهید می توانید داده ها را برای مدتی بازیابی کنید.
ممکن است فرض کنید حذف “کامل” جایی که پرونده به سطل زباله منتقل نشود یک رویکرد ایمن‌تر است با این وجود فایل ها مجددا از بین نمی روند .
حذف کل پارتیشن و فایل سیستم به نظر می رسد گزینه بهتری باشد. اما متوجه می شوید که این کار نیز مفید نیست . زیرا کل پارتیشن ” به عنوان غیر موجود” مشخص شده است و فضای آن “استفاده نشده” می باشد اما هیچ چیز واقعا از بین نمی رود و  داده‌ها تا زمان نگارش دوباره وجود خواهند داشت.
گزینه قابل اعتماد برای پاک کردن داده های حساس، رونویسی آن با داده های دیگر ترجیحاً بیش از یک بار است.
این همان کاری است که روشهای زیر انجام می دهند . تفاوت آن در دسترس بودن ، سهولت استفاده و گزینه های اضافی برای حذف ایمن تر از طریق رونویسی های متعدد و الگوهای استفاده شده می باشد.

چه چیزی را حذف می کنید؟

اگر بیش از یک دستگاه ذخیره سازی در رایانه شخصی خود دارید ، قبل از تلاش برای حذف هر چیزی،  باید بدانید اطلاعات مورد نظر کجاست؟ . ساده ترین مسیر این است که اگر از قبل در یک محیط گرافیکی کاربر با HDD / SSD قرار دارید حذف شود و به عنوان یک وسیله ثانویه وصل شود ، سپس می توانید از برنامه ای مانند GParted استفاده کنید تا تمام دستگاه‌های ذخیره‌سازی را بررسی کنید و یکی از موارد مناسب را شناسایی کنید.
اگر ترمینال را ترجیح می دهید به گزینه های بیشتری نیاز دارید . بعضی از آنها ممکن است بخشی از توزیع شما باشند ، اما  برخی دیگر ممکن است نیاز به نصب ابزارهای اضافی داشته باشند. Lsblk به شما امکان می دهد تا تمام دستگاه های بلوک متصل به رایانه را ببینید برای نتایج خوانا آن را امتحان کنید:

lsblk -io KNAME, TYPE, SIZE, MODEL

smartctl به شما امکان می دهد اطلاعات مربوط به هر دستگاه را مشاهده کنید . برای استفاده از آن موارد زیر را انجام دهید.

smartctl -i /dev/sdX

hdparm   به همان اندازه مفید است و می تواند نتایج قابل مقایسه ای را با یک دستور تقریباً یکسان نشان دهد.

سرانجام fidsk احتمالا محبوب ترین گزینه است و معمولاً تقریباً در تمام توزیع های لینوکس نصب می شود .  همچنین می تواند اطلاعات مربوط به درایوها و SSDهای شما را ارائه دهد ، هر چند به اندازه گزینه‌های دیگر دقیق نیست اما می‌توانید آن را امتحان کنید.

روش dd

هنگامی که دستگاهی را پیدا کردید که محتویات مورد نظر شما را از بین ببرد ، می توانید از دستوری استفاده کنید که این داده را “با چیز دیگری” رونویسی می کند ، و بازیابی آن را تقریبا غیرممکن می کند . فرمان و آنچه که این “چیز دیگری” خواهد بود ، یک اولویت است.
متداول ترین روش از ابزار dd محبوب با یک فرمان به شرح زیر استفاده می کند.

در آن ، of=/dev/sdX دستگاهی که باید از بین برود مطابقت دارد از ، of=/dev/sda یا of=/dev/sdc
با استفاده از بلوک های بزرگ می توانید فرآیند را سرعت بخشیده و با ساختاری از آن به عنوان خلاصه پیشرفت مشاهده کنید :

جایی که bs = 4096 اندازه بلوک است ، بین دستگاه ها متفاوت است و از نظر ایده آل ، می توانید دستگاه مورد نظر خود را از سایت سازنده آن پیدا کنید.
Status=progress شما را ملزم به داشتن یک نشانگر که زمان را تا زمان تکمیل نمایش می دهند استفاده از استفتده از الگوهای تصادفی به جای مجموعه یکنواخت از صفر برای حذف داده‌های فراتر از بازیابی امن تر به نظر می رسند.  شما می توانید با استفاده از دستورات متناوب مانند :

همانطور که  مشاهده می‌کنید ما از یک منبع جایگزین استفاده می کنیم و صفرها را با شماره های تصادفی جایگزین می کنیم. توجه داشته باشید که این روش باعث افزایش استفاده از منابع سیستم می شود . زیرا CPU با تولید شماره تصادفی ثابت کار می کند.

روش اسکراب


اسکراب جایگزین دیگری است که در کاربردهای واقعی حتی ساده تر به نظر می رسد اما دارای ترکیب ساده تری می باشد. اسکراب ، معمولاً در بیشتر توزیع های لینوکس نصب نشده است و احتمالا لازم است ابتدا آن را نصب کنید .

پس از نصب آن ، حذف کامل HDD یا SSD صرفاً با وارد کردن موارد زیر به عنوان ریشه است:

پاک کردن (wipe) همه چیز

wipe ،همانند اسکراب می تواند محتویات ذخیره شده در یک دستگاه را به راحتی پاک کند، اما  قبل از لازم است اطلاعات داده‌های خود را دوباره بررسی کنید.
همانند اسکراب برای استفاده از wipe در اکثر توزیع های لینوکس ابتدا باید آن را نصب کنید.

 

پس از آن برای پاک کردن همه چیز در sdx کافیست پس از تایپ کردنموارد زیر در یک ترمینال اینتر را فشار دهید:

مسیر GUL Live

توجه: روش های زیر بدون توجه به سیستم عامل در هارددیسک کار خواهند کرد.
اگر می‌خواهید محتویات SSD یا HDD که سیستم عامل شما در آن قرار دارد را نابود کنیدباید بدانید که در حالی که از سیستم عامل استفاده می کنید نمی توانید این کار را انجام دهید ،  در عوض می توانید از یک CD/DVD زنده از توزیع استفاده کنید. ترجیحاً از محیطی استفاده کنید که از محیط دسکتاپ Gnome استفاده می‌کند که معمولاً با کاربرد آسان دیسک Gnome قابل استفاده است.
برای حذف همه چیز از این طریق ، از سی دی یا دی وی دی پخش زنده بوت شوید و برنامه disk Gnome را اجرا کنید.
موارد ذخیره شده را از لیست موجود در سمت چپ  صفحه حذف کنید ، روی دکمه دوچرخ دنده کلیک کرده و گزینه format partition را انتخاب کنید.
در پنجره ظاهر شده گزینه Erase را فعال کنید تا داده‌های موجود را بازنویسی کند.
نامی را برای رسانه ذخیره سازی در Volume Name وارد کنید ،  سپس در سمت راست بالای صفحه کلیک کنید داده شده و هشدار نمایش داده شده را با یک کلیک دیگر بر روی دکمه Format که در همان نقطه نشان داده می شود ، بپذیرید.

راه حل Dariks boot و Nuke

رویکرد دیگری که مبتنی بر یک سی دی زنده است به Dariks Boot and Nuke  است که به DBAN معروف می باشد.
به جای توزیع استاندارد ، DBAN یک ابزار بوت کننده مستقل است که در یک فرایند تخصص دارد و آن حذف کامل و مطلق کلیه محتویات SSD یا HDD است.
بعد از این که کامپیوتر را از آن بوت کردید و پس از یک فرآیند اولیه برای شناسایی سخت افزار رایانه ، DBAN لیستی از دستگاه های موجود در آن را به شما نشان می‌دهد . با استفاده از کلیدهای مکان نما یکی را که می خواهید پاک کنید انتخاب نموده و برای شروع فرآیند حذف F10 فشار دهید.
منبع : maketecheasier

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا