آموزش تولید محتوا جذاب برای سایت و شبکه های اجتماعی

تولید محتوا یک روش برای اطلاع رسانی و بازنشر مطالب جدید برای مخاطبان است . هدف از  تولید محتوا اغلب دادن اطلاعات و با افزایش فروش است و طبعا محتویی که تولید می شود به دنبال یکی از این اهداف است.  محتوای میتواند بصورت  نوشتاری ، ویدئو ، صوت و یا تصویر باشد .

امروزه تولید محتوا یکی از انواع کسب و کارهای اینترنتی در خانه نیز محسوب می شود  . فقط کافیست یک دستگاه کامپیوتر یا لپ تاپ داشته و با مطالعه و تحقیق ، اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید .
در عصر اینترنت ، بازاریابی محتوا اصلی‌ترین استراتژی یک بازاریابی خوب است . آیا می خواهید یک کمپین تبلیغاتی را اجرا کنید ؟ آیا می‌خواهید نمره سئو رتبه گوگل خود را افزایش دهید ؟ آیا از  رسانه های اجتماعی استفاده می کنید؟ بنابراین ، هیچ راهی به جز داشتن محتوای خوب و باکیفیت ندارید.
در این مقاله از مجله روزنو به معرفی و بررسی تولید محتوا  و راه ها  پرداخته ایم تا بتوانیم شما را بیشتر با این نوع کسب و کار اینترنتی آشنا کنیم .

عوامل  موثر در تولیدمحتوای خوب و جذاب

احتمالا همه شما این جمله را شنیده اید که “محتوا پادشاه است” و  گرچه این گفته ممکن است تا حدودی قدیمی باشد ، اما هنوز هم بسیار زنده و کارآمد است .
محتوا ، پایه و اساس هر نوع بازاریابی اینترنتی از طریق رسانه‌های اجتماعی ، ایمیل ، سایت و … می باشد . در صورت عدم وجود محتوای جذاب ،  نمی توانید یک کمپین بازاریابی و تبلیغاتی داشته باشید.
البته فراموش نکنید صرفاً با تولید محتوا و امید ،کاری از پیش نخواهد برد ، بلکه هنگام تولید محتوا باید نکات مهمی را در نظر داشت .
 – اولین کاری که برای تولید کردن یک محتوا باید انجام دهید ، شناسایی هدف آن محتوا می باشد .
یک محتوا باید کاربردهای مختلفی مانند سرگرمی ، آموزنده یا آموزشی را در بین افراد داشته باشد . همچنین صرف نظر از معنی آن محتوایی که تولید می کنید باید به راحتی برای مخاطبان شما قابل فهم بوده و در قالب مناسب و مطابق با سلیقه مخاطب نوشته شود .
– علاوه بر این ، قبل از شروع به تولید محتوا باید بدانید که مخاطب هدف شما کیست . زیرا تمام نکات اصلی در مورد بازاریابی محتوا ، ایجاد یک رابطه مداوم با مشتریان و مخاطبان است . به این معنی که شما باید متناسب با مخاطبان خود نوشته و با آنها همگام شوید .
–  باید محتوایی را ارائه کنید تا حداکثر تاثیر را داشته باشد . این بدان معنا است که شما ابتدا باید مشکل مخاطبان خود  و همچنین خواسته ها و نیازهای آنها را مشخص کنید و محتوایی تولید کنید که بتواند به این موارد بپردازد .

تولید محتوا
تولید محتوا

محتوا نویس به چه کسی اطلاق می شود؟

محتوا نویس کسی است که به نوشتن مطلب در مورد هر موضوعی درباره اهداف تعیین شده می پردازد .  به عنوان مثل مطلبی درباره  جدیدترین گوشی هوشمند عرضه شده در بازار . این  محتوا ، با هدف اضافه کردن اطلاعات خوانندگان در مورد آن محصول تولید می شود تا خوانندگان به خرید آن ترغیب شوند .
علاوه براین، اضافه کردن مطلب جدید و مناسب در سایت ، باعث افزایش ترافیک آن می شود . در واقع ، کار یک نویسنده محتوا ، تولید محتوای خوب و مناسب ، مطابق نیازهایی است که خوانندگان دارند .
این افراد در مورد  موضوع مورد نظر تحقیق نموده و پس از تحقیقات مطلبی متناسب با نیاز مشتری که همان خواننده مطلب است استخراج خواهند کرد . آنها همچنین از تصاویر و کلمات کلیدی استفاده می کنند که متناسب با سئو می باشد . سپس مطلب خود را به صورت آنلاین پخش می کنند .

چگونه می توان کار محتوا نویسی را شروع نمود؟

تنها یک مسیر مشخص برای تبدیل شدن به یک محتوا نویس وجود ندارد . با این وجود ، داشتن یک نمونه کار تولید محتوا اولین و مهمترین اقدام برای جذب کارفرمایان یا مشتری ها می باشد . نمونه کار شما باید بهترین نمونه کار مکتوب شما باشد و می تواند پست هایی از وبلاگ شخصی ، مقالات مهمان یا هر چیز دیگری باشد که توانایی شما در نوشتن منسجم و خلاقانه را نشان می دهد .
برخی از محتوا نویسان کار خود را با روزنامه نگاری یا ارتباطات شروع می کنند و برخی دیگر دارای پیشینه تجاری یا بازاریابی هستند.  در این شغل تجربه و توانایی فرد برای نوشتن یک محتوای خوب اغلب از داشتن مدارک دانشگاهی و تحصیلی بالاتر است . به عبارتی نوشتن محتوی خوب ارتباطی به مدرک دانشگاهی ندارد .

چه مهارت هایی برای نوشتن و تولید محتوا نیاز است؟

مهارت اصلی که هر نویسنده برای نوشتن محتوا به آن احتیاج دارد ، توانایی نوشتن در سبک های مختلف می باشد.
در حالی که بسیاری از تولید کنندگان محتوا موضوعات مختلف را ترجیح می دهند و با توسعه مهارت های تحقیقی خود در طیف گسترده‌ای از موضوعات بدون داشتن تخصص در آن زمینه ها می نویسند ، برخی دیگر از نویسندگان ممکن است در مورد یک موضوع خاص نوشته و این کار را به صورت تخصصی انجام دهند . این موضوعات ممکن است شامل پزشکی ، ورزشی ، مد، زیبایی و غیره باشد . آنها پس از تصمیم گیری در مورد موضوع تخصصی خود باید به دنبال مشتری و کارفرمای موجود در آن موضوع باشند .
یک محتوا نویس باید درک خاصی از دنیای دیجیتال داشته باشد و با توجه به اینکه محتوا به صورت آنلاین برای تبلیغ یک برند خاص استفاده می شود ، باید با بهینه سازی محتوی برای موتور جستجو (SEO)  نیز آشنایی داشته باشد .

چگونگه یک محتوای عالی بنویسم؟

 قبل از شروع به نوشتن محتوا باید نکاتی را بدانید و رعایت کنید . رعایت این موارد باعث می شود که شما از نویسندگان دیگر متمایز شوید .

۱.  تحقیق کنید .

قبل از نوشتن یک محتوا ، مهم است که دانش خود راجع به موضوعی که می‌خواهید بنویسید ، بروز کنید . محتوا نویس خوب شخصی است که همیشه تحقیقات صحیحی را در مورد موضوع انجام می دهد . کیفیت مطالب نوشته شده شما به کیفیت تحقیق شما بستگی دارد .
در حین انجام تحقیقات می‌توانید به کلمات کلیدی مرتبط با موضوع توجه داشته و آن را در محتوای خود ببگنجانید . استفاده از کتاب ، وبلاگ ، دایره المعارف و سایر مطالب ، بهترین انتخاب برای مکسب اطلاعات می باشند .

۲. سبک منحصر به فرد  خود را داشته باشید .

یکی از نکات مهمی که باید در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک تولید کننده محتوا بررسی شود ، سبک نوشتن هر فرد می باشد . هر محتوا نویس دارای سبک منحصر به فردی است که هنگام تولید محتوا آن را رعایت می‌کند که با دیگران متفاوت است . این نوع نوشتن بهترین روش برای جذب مخاطب می باشد .
در حین انجام تحقیقات می توانید متوجه شوید که نویسندگان مختلف از چه شیوه هایی پیروی می کنند .
فرمت مناسب نگارش مطلب نیز در بین نویسندگان مختلف متفاوت است . در بسیاری از موارد سبک نوشتن ،  هویت یک نویسنده است . بنابراین همیشه سعی کنید سبکی منحصر به فرد برای نوشتار خود داشته باشید .

۳. ساده و روان بنویسید .

در ضمن نوشتن و نگارش مطالب باید مخاطبان خود را در نظر بگیرید و ساده بنویسید تا آنها بتوانند مطلب را درک کنند . زیرا اغراق در مورد محتوا باعث ناراحتی مخاطب می شود . همیشه باید این توانایی را داشته باشید که مسائل پیچیده را به روشی ساده توضیح دهید که برای مخاطبان قابل درک باشد .
اگر در حال نوشتن یک مطلب طولانی هستید ، بهتر است آن را با جملات مرتب و دارای تراز مناسب به تعداد حداکثر پاراگراف های کوتاه تقسیم کنید  . نحوه ارائه مطالب نیز، بخش مهمی از نوشتن و تولید محتوا می باشد.

۴. بهینه سازی کلمات کلیدی .

اگر برای یک وبسایت می نویسید ، باید بدانید که بهینه سازی کلمه کلیدی یکی از بخش های مهم در تولید محتوا می باشد . همیشه باید کلمات کلیدی مربوطه را به تعداد مناسب در محتوای خود بدون اینکه جمله ، کیفیت خود را از دست بدهد ، اضافه کنید .
عنوان مطلب اولین بخشی است که باید کلمه کلیدی را در آن قرار دهید  . کلمات کلیدی خاص خود را در عنوان خود بدون هیچگونه خطای دستوری اضافه کنید . این کار باعث می شود افراد کنجکاو شده و بقیه مطالب شما را تا انتها بخوانند .
پس از کلمات کلیدی ،کلمات مرتبط و مترادف با آنها را در قسمت‌های مختلف به محتوای خود اضافه کنید . . یک محتوا نویس خوب همیشه باید بتواند مطالب را با بصورت سئو شده و بهینه تولید کند .

۵. ویرایش محتوا .

پس از تکمیل مطالب ، مرحله بعدی ویرایش نوشته ها است. در این مرحله  باید کلیه خطاهای املایی و نگارشی موجود در محتوای خود را پاک و تصحیح کنید . در صورت لزوم می توانید از ابزارهای مختلفی برای ویرایش مطلب استفاده کنید .
فرقی نمی کند که مطلب برای یک وبلاگ باشد و یا محتوای یک وب سایت ، ویزایش بخش مهمی از موفقیت در تولید محتوای مناسب می باشد .
ویرایش همچنین می تواند اعتبار بیشتری به نوشته شما وارد کند . مطلبی که ویرایش نشود ممکن است خواندن آن برای مخاطب دشوار شده و اعتماد آن مخاطب به مطالب شما را کاهش دهد . بنابراین ، پس از نوشتن محتوا سعی کنید مطلب خود را ویرایش کرده و به یک متن روان تبدیل کنید.

۶. استفاده از ابزارهای مفید .

امروزه ابزارهای مفیدی وجود دارد که برای بررسی خطاهای دستوری و غیره  مورد استفاده قرار می گیرند . شما می توانید از این ابزار ها استفاده کرده و نوشته خود را بهبود ببخشید . همچنین می توانید افزونه این ابزارها را به مرورگر خود اضافه نموده تا به طور خودکار خطاها را هنگام نوشتن محتوا تشخیص دهد . بنابراین می‌توانید این خطا را از مرحله نگارش نیز اصلاح کنید .

۷. بررسی نهایی و انتشار .

در این بخش شما باید تمام خطاهایی را که هنگام ویرایش محتوا پیدا کرده اید ، برطرف کنید . این خطاها ممکن است خطاهای دستوری ، خطاهای قالب ، مشکلات مربوط به کپی رایت و غیره باشند . شما باید این اشکالات را برای انتشار کردن برطرف کنید‌ .
در مرحله آخر باید کل مطلب خود را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ اشکالی در محتوای شما وجود ندارد و اگر اشکالی وجود نداشت ، می توانید محتوای خود را بارگذاری نموده و آن را انتشار دهید .
منبع : avivdigital  – ترجمه اختصاصی مجله روزنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا