مجسمه سازی چیست؟ | مجسمه سازی در کرج

مجسمه سازی ، از هنرهایی است که از دوران ماقبل تاریخ و حتی زمان غارنشینی رواج داشته است . در آن دوران ، این کار برای ادامه زندگی و بقا انجام می شده است. پس از آن در دوران مصر مجسمه ها و اشکال قدرتمندی که به نظر می رسد برای نشان دادن وضعیت حکومت می باشند، ساخته شده اند. پس از آن در بین النهرین با نمونه هایی از طلا ، چوب و گل، مجسمه هایی در قالب موجودات عظیم و غول پیکر تراشیده و حکاکی شده اند.
مجسمه سازی در یونان باستان در حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح نیز رواج داشته است ، که در آن زمان مجسمه سازان یونانی با تراشیدن پیکره های مختلف سعی در توصیف شکل های مختلف انسانی داشته اند و بدین ترتیب مجسمه سازی در روم باستان و اوایل دوران مسیحیت و همچنین رومانسک و.. ادامه یافته تا به امروز رسیده است.

کارگاه مجسمه سازی در کرج,
کارگاه مجسمه سازی در کرج,

مجسمه سازی چیست؟

علاوه بر نقاشی ، موسیقی ، مجسمه سازی نیز یکی از هنرهای زیبا می باشد و اثری که در نتیجه این فرایند هنری به وجود می‌آید نیز مجسمه ، پیکره یا تندیس نامیده می شود.
هر شکل یا تصویری که به صورت سه بعدی با اشیاء مختلفی مانند سنگ ، چوب و غیره ساخته شود مجسمه نام دارد و می‌تواند در اشکال مختلفی مانند انسان ، گل ، درخت ، حیوان و… باشد و به شخصی که این آثار هنری را خلق می کند مجسمه ساز می گویند. مجسمه سازها می تواند تندیس ها را به صورت سه بعدی یا مانند نقش های برجسته بسازند. مجسمه سازی ، یکی از رشته های هنر تجسمی می باشد . یعنی شخص مجسمه ساز باید قدرت تخیل ، تجسم و خلاقیت بالایی برای این کار داشته باشد تا به متریال ها و ماده های مختلف حالتهای گوناگون داده و بتواند توسط آثاری که خلق می‌کند اندیشه‌های خود را بیان کند. البته این مسئله را نیز باید در نظر گرفت که هر چه قدر مواد اولیه ساخت مجسمه ، مرغوب و با جنس بهتری باشند ماندگاری اثر ایجاد شده بیشتر بوده و ارزش آن نیز بیشتر است.

انواع مواد مجسمه سازی

امروزه مصالح مختلفی جدیدی برای مجسمه سازی وجود دارند ، که عبارتند از:

– مجسمه های ساخته شده از رزین پلی استر

رزین پلی استر، یک نوع مایع غلیظ است که با ترکیب کردن با یک ماده خشک کن به نام هاردنر حالت ژله ای پیدا کرده و می توان به آن فرم های مختلف داد . این ماده ژله ای ، سپس خشک شده و برای سفت شدن باید درون کوره بپزد.
از این ماده برای مجسمه سازی، کارهای صنعتی ، دکوراسیون و.. برای قالب گیری، ساخت اشیا و روکش کردن استفاده می شود.
از مزایای این ماده می توان به این مسئله اشاره نمود که رزین پلی استر بعد از اینکه خشک شد و درون کوره قرار گرفت غیر سمی می‌گردد، همچنین هنگامی که در مقابل نور قرار میگیرد رنگ آن تغییر نمی کند.
همانطور که در بالا نیز اشاره شد از رزین پلی استر می توان برای روکش کردن مجسمه ها نیز استفاده نمود ، که این کار با نام پتینه کاری نیز شناخته می شود که در این روش رنگ های پودری با رزین پلی استر مخلوط شده و با اضافه کردن مقداری کبالت می توان آن را به مجسمه اعمال نمود.

– مجسمه سازی با گِل (سفال)

مجسمه های اولیه با ترکیب گل رس و آب ساخته می‌شدند. امروزه نیز از این مواد برای ساخت انواع مجسمه ها، کوزه و ظرف و ظروف سفالی استفاده میکنند که به این کار سفالگری می گویند . تنها تفاوتی که سفالگری امروزه با گذشته دارد استفاده از دستگاه های سفالگری میباشد ، که کار را راحت تر نموده اند.

– مجسمه سازی با شیشه

یکی از زیباترین هنرهای مجسمه سازی استفاده از شیشه برای ساخت پیکره و تندیس های مختلف می باشد.
رایج ترین روش در این کار نیز بدین صورت است که شیشه مذاب شده در قالب های مختلف ریخته شده و سپس آن ها را از داخل آب سرد رد میکنند. بدین ترتیب بلورهای شیشه در قالب ، شروع به چسبیدن به یکدیگر می کنند. این عمل باید آنقدر تکرار شود تا شیشه شکل طرح دلخواه را بگیرد و حدوداً ۱۰ ساعت طول میکشد.

– مجسمه سازی با چوب

در این روش که معرق کاری نیز نامیده می شود ، با استفاده از ابزارهای مختلفی مانند قلم مو ، پتک، قلم درز، اره و یا چاقوی کنده کاری طرح مورد نظر که قبلا روی چوبی که توسط پیچ های مخصوص روی میز کار تثبیت شده می باشند کشیده شده و کنده میشود.

– کنده کاری

کنده کاری تجاری ، روشی در مجسمه سازی است که طی آن روی قطعه ای از شیء مورد نظر طرح اولیه را کشیده و با استفاده از ابزارهای مخصوص قسمت های مختلف طرح را می کنند. این روش یکی از روش های قدیمی مجسمه سازی می باشد.

– مجسمه سازی با گچ

هنگامی که گچ با آب و سیلیس مخلوط میشود ، ترکیبی به دست می آید که از آن برای مجسمه سازی استفاده میشود . این مخلوط را قالب های مختلف ریخته و هنگامی که گچ شکل قالب را به خود گرفت آن را خارج و با ابزارهای مخصوص آن را دورگیری کرده و قطعات اضافه آن را جدا می نمایند . سپس آن را سمباده کشیده و مجسمه آماده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا