چگونه شعار تبلیغاتی خوب و تاثیر گذار بنوسیم؟

نوشتن شعار تبلیغاتی ، مقدماتی است که محصول یک شرکت یا برند را نشان می دهد و منافع اصلی آن ها را برای ارتباط مصرف کنندگان با تجارت شان برقرار می کند. به زبان ساده تر شعارهای تبلیغاتی عباراتی به یاد ماندنی هستند که غالباً در رابطه با آرم شرکت در تبلیغات استفاده می شوند و موثرترین وسیله برای جلب توجه مشتری می باشند.
به محصولات و مارک های مورد علاقه خود فکر کنید، حالا سعی کنید یک جمله یا عبارتی که با آنها ارتباط داشته باشد را به خاطر بیاورید که هنگامی که این عبارت را می شنوید به محصول فکر می کنید و برعکس وقتی محصول را می بینید این عبارت در ذهن شما ظاهر می شود. این جملات شعارهای تبلیغاتی هستندواگر بغضی از آنها را از کودکی به یاد دارید این بدان معنا نیست که آنها شعارهای تبلیغاتی موفقی بوده اند‌.
در این مقاله از مجله روزنو به بررسی ضرورت داشتن شعار تبلیغاتی برای کسب و کار و ذکر نکاتی در نوشتن یک شعار تبلیغاتی موفق پرداخته ایم تا بتوانیم شما را در موفق بودن کسب و کارتان یاری کنیم.

همه چیز در مورد نوشتن یک شعار تبلیغاتی خوب

آیا می خواهید محصولات خود را به یک برند تجاری تبدیل کنید؟

این بستگی به تصویری دارد که می خواهید برای آن طراحی کنید. اگر می خواهید مشتری های بزرگ تر جذب محصولات و شرکت شما شوند برندسازی تقریباً یک ضرورت است و مدل تجاری شرکت شما سطح برندینگ شما را تعیین می کند.

چرا باید یک شعار تبلیغاتی داشته باشید؟

امروزه با گسترش تکنولوژی و تبادل اطلاعات در رسانه ها و فضای مجازی روزانه همه ما از طریق شبکه های مجازی و رسانه‌هایی مانند تلویزیون و رادیو مورد بمباران اطلاعات زیادی می باشیم. در هیاهوی این همه اطلاعات روزانه تعداد زیادی پیام تبلیغاتی نیز دریافت می‌کنیم که هر کدام سعی در متقاعد کردن ما برای خرید جنس مورد تبلیغ می باشند. از آن جایی که امروزه شرکت های تبلیغاتی زیادی وجود دارند که محصولات شرکت های مختلف را معرفی و سعی در جذب مشتری دارند، برند و محصولی برنده در میان سایر شرکت ها و برند ها دررقابت برنده و موفق می باشد که از یک شعار تبلیغاتی هوشمندانه استفاده می کند.
ازطرفی تبلیغات و نوشتن شعار یک ضرورت برای ادامه کسب و کار می باشد. زیرا مشتری توسط آن کار شما را شناخته و به هنگام نیاز از آن استفاده می کنند.

ویژگی یک شعار تبلیغاتی خوب

برای آن که یک شعار خوب برای کسب و کارتان داشته باشید، نیازی نیست که حتماً اسم شرکت یا برند تان در آن شعار آورده شود. بلکه کافی است در ذهن ها ماندگار شده و همیشه به دنبال اسم شرکت تان بیاید. به عنوان مثال می‌توان از شعار تبلیغاتی خود در کارت ویزیت،تراکت های تبلیغاتی، کاتالوگ ها، تابلوهای تبلیغاتی و … استفاده نمود. این گونه مشتری و مخاطب هر جا که شعار تبلیغاتی شما را ببیند به یاد برند یا محصولات شما می‌افتد و نام محصولات شما در ذهنش تداعی می شود .

شعار تبلیغاتی
رازهای نوشتن شعار تبلیغاتی موثر

نکاتی برای نوشتن یک شعار تبلیغاتی حذاب و فوق العاده

1. استفاده از جملات کوتاه

به خاطر داشته باشید که یک شعار تبلیغاتی خوب بیشتر از یک جمله نیست. هر چقدر جمله ای که برای شعار به کار می برید کوتاه تر باشد، بیشتر در خاطر خواهد ماند و راحت‌تر به حافظه سپرده می‌شود.
استفاده از چند کلمه ساده که حدودا بین ۵ تا ۱۰ کلمه می باشد کار را جذاب تر می کند و سادگی جملات استفاده شده در شعارتان عامل موفقیت شما خواهد بود.

۲. الهام گیری از بقیه شعارهای موفق

بهتر است شعارهای موفق را مطالعه کرده و از آنها برای نوشتن شعارهای جدید خود الهام بگیرید، اما آنها را کپی نکنید. برای الهام گیری کافیست نکاتی که در آن شعار موفق رعایت شده و باعث معروف شدن آن شده است را بررسی کرده و از آن نکات در شعار جدید خود استفاده کنید.
به جای کپی کردن سعی کنید خودتان یک شعار خاص و جذاب بنویسید که بسیار هوشمندانه به نظر برسد.

۳. بازار هدف را در نظر بگیرید.

اگر کسب و کار شما به گونه ای است که فعالیتتان بین المللی بوده و محصولات شما در سطح جهان عرضه می شود باید از شعاری استفاده کنید که تمام مشتریان شما را در سطح بین المللی در نظر داشته باشد.
از کلماتی استفاده کنید که در صورتی که معادل آن در زبان های مختلف استفاده شود بار معنایی خود را از دست ندهد و بتوانید با یک شعار هوشمندانه و جذاب کالا یا محصولات خود را در ذهن جهانیان حک کنید.

۴. شعار انسان را همانند یک شعر بنویسید.

همیشه اشعار کوتاه بیشتر در ذهن‌ها می‌ماند زیرا دارای وزن و ریتم خاصی می باشند. علاوه بر این به زبان آوردن و خواندن این گونه اشعار نیز ساده تر و جذاب تر می باشد.
سعی کنید شعارتان را مانند یک شعر بسازید تا بیشتر در ذهن مخاطب و مشتری جای بگیرد. زیرا جملات خشک و بی روح از آنجایی که فقط برای القاء یک مفهوم می باشد نمی توانند به عنوان شعار موفقیت آمیز باشند.

۵. داستان سازی کنید.

برای برند یا شرکت خود یک داستان طراحی کرده و اموری که در شرکت مربوطه انجام می شود را به صورت یک داستان جذاب تعریف کنید تا مخاطب بتواند یک سری اطلاعات کلی از برند شما داشته و در انتها نیز شعار تبلیغاتی خود را بنویسید. این عمل باعث ماندگاری نام شرکت یا برند شما در ذهن مشتری می شود.

۶. با یک شعار خوب برند خود را متمایز سازید.

ابتدا ببینید که محصولات شما چه ویژگی های فوق العاده ای دارند که ممکن است در محصولات رقیب وجود نداشته باشد و یا ابنکه شما چه برتری نسبت به آنها دارید؟ از ویژگی های منحصر به فردی که دارید برای خودتان یک هویت خاص بسازید.با این کار خود را در ذهن مشتریان خود جای دهید.
شما باید سعی کنید که با یک شعار متفاوت، ارزشی متفاوت برای خودتان در ذهن مخاطب ایجاد کنید.

۷. استفاده از طنز

شعارهایی که در آنها از کلمات طنز استفاده می‌شوند به دلیل آن که توجه مخاطب را جلب کرده و آن ها را به خنده وا می دارند، باعث می‌شوند که برند یا محصولات شما در ذهن مخاطب حک شود.

۸. صادق باشید.

در شعار خود از کلماتی که ممکن است صداقت شما را زیر سوال ببرد، اجتناب کنید. به عنوان مثال شعارهایی که در آنها از کلماتی مانند ما اولین هستیم و یا بهترین هستیم از آن جایی که ممکن است بهتر از آنها نیز وجود داشته و یا اولین نباشند باعث می شود مشتری به دلیل صحت نداشتن کلام به آنها اعتماد نکرده و رویشان حسابی باز نکند. همیشه سعی کنید در شعارهای خود قول‌ها و وعده هایی را بدهید که بتوانید به آنها عمل کنید.

9. عادات رفتاری مخاطبان را در نظر بگیرید

از مهمترین آفات و نکاتی که متاسفانه در تبلیغات ،به سادگی از آن صرفنظر میشود عادات رفتاری و خصوصیات مخاطبان است . در ایران به طور اخص تبلیغات و مفاهیم اولیه آن هنوز مهجور مانده اند . برخی تصور می کنند مخاطب یا مشتری با فراغ خاطر ساعاتها و یا دقایق را صرف خواندن پیامشان می کند ! خیر هرگز چنین نیست . شما حداکثر دو یا سه ثانیه برای تاثیر گذاری فرصت دارید . ذهن خسته افراد و دغدغه های فکری ، مجال بیشتری به شما نخواهد داد پس عامل زمان در تبلیغات را به نوعی باید پاشنه آشیل آن در نظر گرفت .

نتیجه

با توجه به موارد ذکر شده در این مقاله می‌توان نتیجه گرفت برای آن که کار شما در دنیای تجارت باقی مانده و مشتریان زیادی به خود جذب کند، باید دارای یک شعار تبلیغاتی مناسب داشته باشد تا بتواند حضور خود را در دنیای تجارت مستمرکند.
نوشتن شعار تبلیغاتی ممکن است کاری ساده به نظر برسد اما این برای آن که بتواند موفق عمل کند باید بسیار هوشمندانه و جذاب نوشته شود و لازمه آن نیز رعایت یک سری نکات می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا