پرورش کاکتوس ، کسب و کاری تنها با ۳ میلیون تومان!

امروزه پرورش کاکتوس مورد توجه بسیاری قرار گرفته است . کاکتوس گیاه کم توقعی است که براحتی امکان تکثیر و پروش آن وجود دارد . این گیاه به مراقبت چندانی نیاز ندارد و تنها با نور و آب و خاک مناسب رشد میکند . از طرفی در زندگی های آپارتمانی امروز و گرفتاری هایی که فرصت رسیدگی را کمتر میکند وجود این گیاه از نظر زیبایی و مراقبت مورد توجه است .  کاکتوس در میان آنهایی که فکر می کنند نمی توانند از گیاهان آپارتمانی مراقبت کنند، یکی از پرطرفدارترین گیاهان به شمار می رود، چرا که به مراقبت چندانی نیاز نداشته و تحمل زیادی در شرایط محیط دارند.با این شرایط پرورش کاکتوس میتواند کسب و کار خانگی پر سودی باشد .

کسب و کار خانگی پرورش کاکتوس
کسب و کار خانگی پرورش کاکتوس

پرورش کاکتوس ، کسب و کاری پرسود با سرمابه کم

گیاه کاکتوس که خاستگاه اصلی آن آمریکای شمالی و جنوبی است و در مناطق آفریقایی نیز وجود داشته و به دلیل ویژگی‌هایی که در زمینه نگهداری و مقاومت بالا در برابر کم‌آبی و مراقبت دارد امروزه طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است و به‌صورت گسترده در اروپا، آسیا، آمریکا و تقریبا در تمامی مناطق جهان کشت می‌شود.
در ایران هم این گیاه جذاب در مناطق مختلفی تولید و تکثیر می‌شود و طرفداران خاص خود را دارد و حتی در زمینه بازار‌های صادراتی هم فرصت‌هایی وجود دارد‌. در حال حاضر بزرگ‌ترین مرکز پرورش کاکتوس کشور در محلات قرار دارد که فعالیت خود را در شش هزار متر مربع سطح زیر کشت در زیر پلاستیک با تولید سالانه ۱۴۰ هزار گلدان کاکتوس ادامه می‌دهد. شرایط‌ آب و هوایی مناسب سبب شده تا در این مرکز بیش از ۸۰۰ گونه کاکتوس از گونه‌‌های اروپایی، آمریکایی و آفریقایی گرد‌آوری شود. علاوه‌بر‌این استان‌های اصفهان، البرز، سمنان و شیراز از دیگر استان‌های با پتانسیل بالا در پرورش گونه‌های مختلف کاکتوس درکشور هستند.

سرمایه مورد نیاز برای تکثیر و پروش کاکتوس

برای سرمایه‌ گذاری در تولید و تکثیر این گیاه دوست‌داشتنی به‌عنوان یک کسب‌ و‌ کار خانگی نیاز به سرمایه آنچنانی ندارید. با سرمایه کمتر از ۳ میلیون تومان می‌توانید یک گلخانه کوچک راه‌اندازی کنید. به لحاظ فضایی که باید به این کار اختصاص دهید اصلا نگران نباشید چون از طریق قفسه‌بندی می‌توانید فضای مورد نیاز برای تولید این گیاه را پنج تا شش برابر افزایش دهید و از ارتفاع محل مورد نظر به‌خوبی استفاده کنید. مسئله تامین نور را هم می‌توانید از طریق تامین نور مصنوعی با استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف مرتفع کنید.

 پرورش کاکتوس
پرورش کاکتوس

طریقه کشت کاکتوس

گیاه کاکتوس به دلیل قابلیت‌ها و مشخصات ویژه‌ای که دارد می‌تواند در تولید گلخانه‌ای در زمینه کسب‌ و‌ کار‌های خانگی مورد توجه قرار گیرد‌. تقریبا انواع گونه‌های کاکتوس از طریق کشت رویشی قابل تکثیر است بنابراین به افراد توصیه نمی‌شود که به دنبال تکثیر بذری این گیاه باشند چرا‌که هم زمان‌بر است و هم نیاز به تخصص بیشتری دارد.
افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در تولید این گیاه را دارند می‌توانند با کمی مطالعه اطلاعات خوبی را در این مورد‌ جمع‌آوری کنند و از روش‌های مرسوم تکثیر کاکتوس به‌ویژه روش قلمه‌زنی و پیوند استفاده کنند که بسیار ساده‌تر است‌. کاکتوس‌ها گیاهان مقاومی در برابر بیماری و کم‌آبی هستند اما باید نور کافی به آنها برسد بنابراین افراد باید به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشند‌. توصیه می‌کنیم که افراد در ابتدای کار به سراغ گونه‌های گران‌قیمت نروند چون باید سرمایه بیشتری را در کار وارد کنند و در صورت عدم موفقیت بهای بیشتری پرداخت خواهند کرد.

درآمد پرورش کاکتوس

بسته به اینکه کاکتوس در چه حجمی پرورش داده شود درامد آن نیز متغیر است . به عنوان مثال زوج جوان رامسری که در حیاط 100 منزل اقدام به پرورش و تکثیر کاکتوس می کنند ، ماهیانه ۴ میلیون تومان درآمد کسب می کنند . این زوج با سرمایه ای کمتر از ۱۰میلیون شروع کرده و در حال حاضر حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان سرمایه دارند .
از طرفی کاظمی از پرورش دهندگان کاکتوس در شیراز با ابراز رضایت از اشتغال حدود 30 نفر به غیر از کارشناسان کشاورزی که در استان به کشت کاکتوس روی آورده‌اند، بیان می‌کند: این کشت سود مطلوبی دارد و من که سال گذشته در بیدزرد 300 میلیون تومان برای کشت کاکتوس هزینه کردم در زمان فروش 800 میلیون تومان دریافت کردم که سودی حدود 500 میلیون تومان در یک سال داشت.

وی ادامه می‌دهد: کاکتوس گیاه کندرشدی است و برداشت آن سالانه و برخی گونه‌ها نیز حتی یک و نیم سال بعد از کشت، برداشت می‌شوند که البته تنوع کاکتوس بیش از 40 گونه در تولید آن را در پیش گرفته‌ایم.

پرورش کاکتوس در منزل

تا اینجا متوجه شدید که کاکتوس به دلیل کم توقع بودن ، هم در خانه و هم در گلخانه قابل پرورش است . بنابراین اگر به آن به عنوان شغلی خانگی نگاه می کنید براحتی میتوانید در حیاط منزل ، اقدام کنید و هر زمان شراط فراهم شد می توانید با توسعه محل ، فعالیت خود را در گلخانه های بزرگ ، گسترش دهید .

برای پرورش این گیاه چه اطلاعاتی نیاز است؟

کاکتوس را در هر نوع آب و هوایی به خصوص معتدل و کوهستانی میتوان پرورش داد، نحوه تکثیر آن هم از طریق پیوند زدن است و پرورش کاکتوس اول نیاز به علاقه مندی دارد و بعد هم داشتن اطلاعات کافی درباره شرایط نگهداری و آب و هوا و آب دهی گیاه و کود دهی لازم است.

کاکتوس آب زیادی نیاز ندارد و هوای معتدل می خواهد و کسی که به این نوع شغل روی می آورد باید بداند مثلا در هوای سرد ، چطور از آن نگهداری کرد که بهتر رشد کند و در هوای گرم چطور، و اگر این اطلاعات را داشته باشد نگهداری آن با مشکل مواجه نمی شود.
 منبع: اقتصاد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا