نکاتی که پیش از مراجعه به آتلیه عروس و داماد باید بدانید

– چرا نباید به هر شخص یا آتلیه عروس و داماد برای خدمات عکس و فیلم اعتماد کرد؟
– چگونه از مهارت آتلیه در تهیه کلیپ عروسی و عکسبرداری اطمینان پیدا کنیم ؟
– برای استفاده از خدمات عکس و فیلم در مراسم، چه نکاتی را باید بدانیم ؟
– چه زمانی برای رزرو آتلیه اقدام کنیم؟

آتلیه عکس و فیلم پارسیان ، مکانی آرام با نورپردازی و دکوراسیون دلنشین است . همه چیز در این فضا نشانه تبحر و تجربه در انتقال حس اعتماد و آرامش است . نزدیک به سه دهه فعالیت دارد . تخصص اصلی در این آتلیه عکاسی و فیلمبرداری عروس است . مدیریت مجموعه ، آقای بهرامی است . آرام و مسلط حرف می زند و کاملا حرفه خود را می  شناسد . گفتگوی مان چند بار با رفت و آمد عروس و دامادهای جوان نیمه کاره می ماند …

آتلیه عروس و داماد پارسیان از چه زمانی فعالیت خود را آغاز کرد؟

آتلیه عروس و داماد کرج
آتلیه عروس و داماد

من از ۷-۸ سالگی با عکاسی آشنا شده ولی بطور رسمی از ۱۲ سالگی عکاسی را شروع کردم . چیزی حدود ۲۴ سال پیش تا الان. شغل اصلیم سینما و تلویزیون است و کار تهیه کنندگی انجام میدهم و قبل از آن نیز تصویربرداری و تدوین انجام می دادم . این دو فعالیت هر دو با تصویر ارتباط دارند که هر دوبه موازات هم پیش می روند.
هم اکنون سه دفتر داریم . یکی همین آتلیه در فردیس ، یک آتلیه در تهران و یک دفتر فیلمسازی در تهران  که در آتلیه فردیس بطور تخصصی خدمات فیلم و عکس عروس را ارائه می دهیم و شعار ما هم آتلیه تخصصی عروس است اما در کنار آن کارهایی مثل پرتره ، فشن و کار کودک هم انجام می دهیم .
ساختمان نیز دو طبقه است که طبقه زیرین بطور کامل آتلیه است و هیچگونه رفت و آمدی ندارد به شکلی که عروس و داماد کاملا راحت باشند و با توجه به موقعیت منطقه به بهترین و سرسبزترین باغهای غرب تهران هم دسترسی داریم . در بخش خدمات و تکنیکی هم تمام تجهیزات و دانش فنی بروز شده است .

 چرا ” عروس ” را برای فعالیت تخصصی انتخاب کردید؟

آن زمان که شروع کردیم عکاسی به شکل امروز نبود و عکاسی کودک به مثل حالا باب نبود . عکاس ها و فیلمبردار ها عمدتا برای تصویربرداری از مجالس عروسی می رفتند و ما نیز به این سمت کشیده شدیم تا امروز که بصورت حرفه ای به خدمات عکس و فیلم عروس می پردازیم.

پس از 20 سال فعالیت ، خدمات فیلم و عکس چه تفاوت مهمی با گذشته پیدا کرده است ؟

این خدمات ،فعالیت سقف ندارند . بروز بودن بسیار سخت است . خصوصا با بودن شبکه های اجتماعی ، مردم اگاهی بیشتری پیدا کرده اند و تامین سلیقه آنان سخت شده است و گاها مشتری خود اتود و نمونه کاری دارد و می خواهد طبق آن انجام شود.

عروس و دامادها چه زمانی را برای رزرو ، اقدام کنند؟

طبیعتا چون کار خدماتی است هر چه زودتر رزرو شود با برنامه ریزی بهتری می شود کار را انجام داد. . عروس و دامادهایی داشته ایم که از یکسال قبل و یا سه روز قبل رزرو کرده اند و هر دو کارشون به نحو مطلوب انجام شده است . عرف رزرو در حال حاضر دو ماه است .

برای حذف حریم و تصاویر خصوسی به کدام آتلیه عروس و داماد اعتماد کنیم؟

در کار ما روال مشخصی وجود دارد . برای ورود به این شغل ابتدا باید جواز گرفت که برای گرفتن آن تخصص حرفه ای و تکنیکال لازم است که از طریق اتحادیه احراز می شود  و صلاحیت فردی ، از طریق مراجع قانونی نظیر اماکن ، سوء پیشینه و.. انجام می شود . داشتن جواز ، اعتماد اولیه را به خانواده ها می دهد اما بقیه موارد به تحقیق و شناخت خانواده ها بر می گردد . سابقه واحدعکاسی و حسن شهرت در بین مشتریان قبلی و معتمدین محلی و اهلیت ، می تواند اعتماد را تکمیل کند . تداوم مراجعه به آتلیه برای مراسم مختلف و معرفی کردن آتلیه به دوستان و آشنایان طبیعتا می تواند نشانه اعتماد باشد هرچند تاکید اولیه ما بیشتر بر مجوز داشتن از اتحادیه و عبور از فیلترهای تخصصی و اخلاقی است .

متاسفانه در سالهای اخیر دلالی زیاد شده است . افرادی که شغلشان مکمل شغل ماست ، مانند برخی تالارها ، خدمات مجالس ، آرایشگاه ها ، گلفروشی ها و… اقدام به معرفی فیلمبردار می کنند و این افراد عمدتا تنها بحث مالی کار برایشان مهم است و بدون صلاحیت و مجوز اقدام به تصویربرداری کرده و در ادامه خانواده ها را گرفتار شکایت و قانون و عواقب آن می کنند.
بسیاری از خانواده ها به دلیل بی اطلاعی از جنبه تخصصی کار دچار مشکل می شوند. اطلاعاتی که روی مموری و حافظه ها ذخیره می شود ، از بین رفتن یا سوء استفاده از آن از رایج ترین مشکلات است . خوب حالا شکایت هم بکنند اولین سئوال اتحادیه این است که فیلمبردار مجوز داشته یا خیر ؟  اگرمجوزی وجود نداشته باشد عملا از طریق اتحادیه نمی توان کاری کرد و شکایت از طریق قانونی پروسه طولانی خواهد داشت . اینجاست که تاکید می کنم اتحادیه پاسخگوی مجموعه هایی است که خودش مجوز داده است و دائما در خصوص عدم مراجعه به مراکز غیر مجاز اطلاع رسانی می کند .

 در آتلیه عروس و داماد،  کلیپ ها چگونه ساخته می شوند ؟

در مجالس عروسی دو دسته اتفاقات قابل ثبت هستند . یکی اتفاقات روز عروسی ، که با در نظر گرفتن جنبه های تکنیکی کار، بخشی را ثبت و بخشی را کارگردانی می کنیم . البته آن بخش از مراسم ، که جنبه آیینی و سنتی خانواده ها را دارد ما فقط ثبت کننده هستیم .
دسته دوم اتفاقات غیر از روز عروسی است که با نام های مختلف و بیشتر بنام کلیپ اسپرت ساخته می شود . در کلیپ اسپرت چهارچوب خاصی وجود ندارد . کافیست تصورش کنید تا ساخته شود. از شمال ایران تا جنوب ، کلیپ کویر ، کلیپ دریا ،کلیپ داستانی ،  کلیپ اسب سواری و… بر اساس نمونه کارها ، عروس و داماد انتخاب می کنند. فیلمنامه نویس بر اساس شخصیت افراد و آهنگ انتخابی فیلمنامه آن را می نویسد و کلیپی ساخته شده که روز عروسی در مراسم پخش می شود . این بخش به نام کلیپ آشنایی هم گفته می شود.  چون داستان کلیپ می تواند داستان آشنایی عروس و داماد بصورت واقعی یا طنز باشد و یا اینکه عروس داماد دوست دارند یکروز از زندگی خود را غیر از قالب عروسی ثبت کنند و ما سعی می کنیم با جذابیت ، ، فانتزی و یا موارد دیگر به آن جلوه دیگری بدهیم .
این روزها بیشتر سلیقه ها به سمت کارهای مستند و واقع گرا رفته است که یکروز از زندگی را در یک لوکیشن به تصویر می کشیم همراه با یک آهنگ رمانتیک ، اکشن و  … عرفی هم وجود ندارد چیزی که ما به عروس و داماد می گوییم این است که هر چه فکر کنید اجرا می کنیم .

توصیه شما به عروس و داماد ها برای استفاده بهتر از خدمات فیلم و عکس برای مراسم شان  چیست ؟

کار تصویربرداری از عروسی، تا چند سال پیش خیلی حرفه ای دیده نمی شد اما با ورود افراد متخصص و دانش روز این حرفه متحول شد . به جرات می توانم بگویم خیلی از سینمایی کارها از کارهای خوب و تکنیکی و جذاب عروس  ، ایده می گیرند ! . دقیقا تمام امکانات روز سینما چه از نظر تجهیزات حرکتی ، چه از نظر کیفیت تصویربرداری در بخش عروس هم هست و در این سالها دید و نگاه به خدمات عکس و فیلم عروس کاملا عوض شده است.
از طرفی ، عروس و داماد بودجه ای را برای این بخش در نظر می گیرند که گاهی آنقدر زیاد است که صرف موارد غیر ضروری می شود و گاهی آنقدر کم ،  که به کیفیت کار لطمه می زند . عروس و داماد سعی می کنند بهترین تالار را انتخاب کنند ، بهترین لباس ، بهترین آرایشگاه و.. اما این طرف ماجرا کسی که باید همه این بهترین ها را ثبت و ماندگار کند ما هستیم و ما را کمرنگ می کنند که این بی انصافی است . در عین حال خیلی فانتزی دیدن هم خوب نیست و نباید افراط کرد. به نظرم باید متعادل هزینه کرد . تنها چیزی که از این مراسم باقی می ماند همین فیلم و عکس است که توصیه می کنیم پکیج متعادل و مناسبی انتخاب کنند .

  چه پکیجی از نظر شما متعادل و مناسب عروس و دامادهاست ؟

خیلی از همکاران پکیج دارند . من به پکیج اعتقادی ندارم چون احساس می کنم در قالب پکیج ممکن است در حق مشتری اجحاف شود . ممکن است در پکیج چیزی باشد که اصلا به دردش نخورد . ما کاملا باز عمل می کنیم همه خدمات را معرفی می کنیم و مشتری بر اساس نیاز خود انتخاب می کند و هر چیزی که مشتری دوست دارد بصورت اختصاصی برای آن عروس و داماد چیده می شود . در واقع پکیج ما ، اختصاصی هر عروس و داماد است .

 شیرین تر شدن خاطره شما از شغلتان چیست؟

قشنگترین خاطره ای که می توانم ذکر کنم و  خیلی به ما انرژی می دهد این است  که می بینیم عروس و دامادی بعد از ازدواج به مناسبت سالگرد ازدواج یا هر اتفاق خوب دیگری برای ثبت آن پیش ما می آیند و شیرین ترین لحظه آن است که برخی از این عزیزان با بچه خود می آیند یا برای عکاسی بارداری می آیند . عروس و دامادهایی داریم که ۸ یا ۹ سال ، هر سال برای عکس سالگرد عروسی مراجعه می کنند .
در کل همه عروس دامادها برای ما خاطره هستند . ما شعاری داریم که این شغل هر روزه ماست ولی برای آن عروس و داماد تنها یکبار است و ما قشنگترین شب زندگیشان را به تصویر می کشیم .
یک خاطره جالب هم که فراموش نمی شود سال ۸۸ بود تولد امام رضا ۸/۸/۸۸ بود و ما در آن روز ۸ مراسم با هم داشتیم و ۸ مراسم عروس و داماد که همه خاطره انگیز و مبارک بودند.

آتلیه عروس و داماد تا بحال افتخاری کسب کرده است؟

بله . اتفاقا در سال ۹۱ نمایشگاهی بنام پیوند ایرانی در کرج برگزار شد که مشاغل مرتبط با عروسی شرکت کرده بودند . بطوریکه یک عروس داماد وقتی وارد این نمایشگاه می شدند همه چیزهایی که لازم داشتند بود . از تالار و عکس و فیلم گرفته تا جهیزیه و .. . در بخش فیلم و عکس ما تنها آتلیه ای بودیم که از فردیس در نمایشگاه شرکت کردیم که از کارهای ما استقبال زیادی شد.
در نمایشگاه دوم به عنوان برترین غرفه فیلم و عکس انتخاب شدیم .
نمایشگاه سوم در فردیس برگزار شد که باز هم غرفه برتر شدیم و در نهایت امسال که در اداره ارشاد اسلامی استان البرز بنام توانمندی های عکاسان و فیلمبرداران استان البرز برگزار شد و از ما هم دعوت شده بود. ما از فردیس  و از کرج ۳۱ آتلیه شرکت کرده بودند که دوباره به عنوان برترین غرفه فیلم و عکس استان البرز انتخاب شدیم .
این نمایشگاه ها ضمن انعکاس توانمندی های عکاسان استان البرز ، کمک شایانی به عروس و دامادها و همچنین آتلیه های عکاسی می کند . ما مشتریان زیادی از کرج داشتیم که در حال ارائه خدمات به آنها هستیم .

آیا خارج از فردیس و استان البرز ، برنامه یا فعالیتی دارید ؟

بله . اتفاقا در کشورهای مجاور خصوصا ترکیه فرصت های خوبی وجود دارد و عروس و دامادها می توانند کلیپ های خود را در فضایی متفاوت داشته باشد .
همچنین یک دفتر مشترک در پاریس داریم که افراد علاقمند در پاریس و یا ایرانیان مقیم فرانسه به ایران آمده و پس از تهیه کلیپ خود در ایران ، مراجعت می کنند و همینطور افرادی که از ایران مایل باشند کلیپ عروسی شان در پاریس ساخته می شود.

تو.صیه شما به عروس و دامادها چیست؟

متاسفانه برخی افراد که صرفا جنبه ریالی کار برایشان مهم است ( همان دلالان ) به وجهه و اعتبار شغل ما لطمه می زنند . طی تبلیغات و کمپین هایی ، در حال اطلاع رسانی به مردم هستیم که خدمات خود را صرفا از آتلیه های مجوز دار و شناخته شده دریافت کنند و مطلقا به توصیه های مراکز متفرقه توجه نکنند چون فقط به خاطر پورسانت خود این توصیه ها را انجام می دهند .
اتحادیه ها هم در حال برخورد با فعالیت های غیر مجاز هستند و کارهای خوبی انجام شده .
از طرفی ورود افراد نا بلد و بدون تخصص معضل دیگری است . در منزل کار می کنند بدون تعهد و کیفیت ، با نمونه کارهای دروغین که بعضا خریداری شده !
 من در همینجا از مردم خواهش میکنم صرفا به دیدن نمونه کار اکتفا نکنند . از کسی که ادعا می کند کار را ساخته است بخواهند عکسی از پشت صحنه کار نشان دهد . ببیند از ظاهر دفتر بر می آید بتواند آن نمونه کار را ساخته باشد؟!
باید همه فاکتور ها را کنار هم در نظر داشت.  تیپ دفتر ، سابقه دفتر ، جواز کار ، استعلام نمونه کار و مسائلی از این قبیل که می تواند در انتخاب درست ، کمک کند .

از اینکه این فرصت برای ما فراهم شد بسیار خوشحالیم و امیدواریم عروس و دامادها ، بتوانند با استفاده از مراکز معتبر ، عکس و فیلم مراسم خود را برای همیشه ماندگار کنند.  

خانه فبلم پارسیان : آتلیه تخصصی عروس
نشانی : فردیس – بین فلکه سوم و چهارم – بین خ ۳۴ و ۳۶ – ساختمان سیاوش
تلفن : ۳۶۵۱۴۹۳۲ – ۰۲۶ و ۳۶۵۰۵۰۳۰-۰۲۶ تلفن همراه : ۰۹۱۲۶۶۲۴۶۸۶

اختصاصی روزنو / گروه جامعه / باز نشر با ذکر نام و لینک به منبع مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا