فوت و فن انتخاب عطر و ادکلن خوشبو و ماندگار

انتخاب عطر مناسب و رایحه دلخواه به سلیقه شخصی هر فرد بستگی دارد و هر کس با توجه به نوع رایحه ای که مورد علاقه اش می باشد از رایحه‌های تلخ و شیرین گرفته تا استفاده از عطرهای گرم و سرد را با سلیقه شخصی خودش انتخاب کند. اما نکاتی برای تشخیص عطرهای اصل از تقلبی و عطرهایی که ماندگاری رایحه بیشتری دارند، وجود دارد که در هنگام خرید باید آن ها را دانسته و از آن ها استفاده کنید.
عطرها مایع فرار تشکیل شده از اسانس روغنی و الکل می باشند که برای رسیدن بوی خوش و دلپذیر به مشام انسان تولید شده اند.
در این مقاله از مجله روزنو به بررسی و معرفی انواع عطرها بر اساس غلظت مواد اولیه، نحوه نگهداری، انتخاب عطر مناسب و به طور کلی تمام مواردی که در مورد عطر باید بدانید پرداخته شده است.

همه چیز در مورد انتخاب عطر خوشبو و ماندگار

نقش فرمولاسیون در ماندگاری بوی عطر

فرمولاسیون عطر ها بر اساس دو عنصر غلظت و انتخاب مواد اولیه به پنج دسته تقسیم بندی می شود که شامل موارد زیر می باشند:

۱. دسته ی اول عطرهایی هستند که دارای ۲۲ درصد اسانس روغنی بوده و جزء رایحه های بادوام و ماندگاری بالا می باشند و به پرفیوم معروف هستند‌. استفاده از این دسته از عطرها نیازی به تجدید ندارد. زیرا ماندگاری رایحه آنها بالا است.

۲. دسته دوم ادوپرفیوم ها هستند که دارای ۱۵ الی ۲۲ درصد اسانس روغنی بوده و ماندگاری بوی رایحه آنها نیز بالا است.

۳. یک دسته دیگر از عطرها ادوتویلت نام دارند که دارای ۸ تا ۱۵ درصد انسانس روغنی بوده و مقدار الکل آن ها در مقایسه با دو نوع ذکر شده در بالا بیشتر می باشد درذ نتیجه ماندگاری رایحه این نوع عطرها کم است.

۴. دسته چهارم عطری است که به دلیل غلظت کم الکل (از 3 تا 5 درصد) در تمام بدن یا به عنوان لوسیون پس از اصلاح برای مردان استفاده می شود. این نوع عطرها سبک بوده و ادکلن معروف می باشند. ادکلن ها برای استفاده روزانه مناسب بوده و باید تجدید شوند زیرا ماندگاری بالایی ندارند.

۵. اما کمترین ماندگاری در بین عطرها مربوط به اوفرایش می باشد. زیرا درصد اسانس روغنی که در آن ها به کار رفته کم بوده و در حدود ۳ درصد می باشد و برای کسانی که رایحه های ملایم را دوست دارند مناسب می باشند. اما ماندگاری این نوع عطرها کمتر از یک ساعت می باشد.

فوت و فن انتخاب عطر و ادکلن خوشبو و ماندگار
فوت و فن انتخاب عطر و ادکلن خوشبو و ماندگار

انواع رایحه در عطرها

عطر ها با توجه به رایحه ای که در آنها وجود دارد به دو دسته گرم و سرد تقسیم بندی می شوند. در بعضی از آنها که از رایحه هایی مانند شکلات، عود، چوب صندل و.. استفاده شده است به عطرهای گرم معروف بوده و در برخی دیگر که رایحه های سردی مانند بوی مرکبات به کار رفته باشد، عطرهای سرد می گویند.
به طور معمول نیز عطرهای گرم بیشتر در فصول سرد استفاده شده و از عطرهای با رایحه های سرد در فصول گرم استفاده می شود.

چگونگی شناسایی عطرهای اصل از تقلبی

شناسایی عطرهای اصل از تقلبی کار آسانی نیست. اما مواردی وجود دارند که به شما در شناسایی عطرهای اصل کمک می کنند. عطرهای تقلبی دارای شیشه های کدری می باشند و هنگامی که در معرض نور خورشید قرار بگیرند رنگ شیشه های مات است. شفافیت مایع عطر نیز یکی از راه های تشخیص عطر اصل از تقلبی می باشد. زیرا عطرهای تقلبی شفاف نیستند.
توجه داشته باشید که از خریدن عطرهای تقلبی خودداری کنید، زیرا این گونه عطرها می توانند سلامتی شما را نیز به خطر بیندازند و به ریه‌های شما آسیب برساند یا باعث عوارض آلرژی مانند قرمزی، خارش پوست سر و آب ریزش بینی شوند.
نامهای برند اصل عطر معمولاً بر روی شیشه به صورت برجسته حک می شوند، عطرهایی که نام های آن ها با برچسب بر روی شیشه عطر چسبیده شده است معمولا تقلبی می باشند.
شما باید رایحه مورد نظر خود را پیدا کرده و سعی کنید همیشه از آن رایحه استفاده کنید. در این صورت علاوه بر انتخاب آسان به مرور زمان می توانید عطر اصل رایحه ای دلخواه خود را از نمونه های تقلبی آن تشخیص دهید.
برای خرید عطر حتما به مراکز معتبر مراجعه کنید تا مطمئن شوید که نمونه های اصل عطر را خریداری می کنید. توجه داشته باشید که عطرهای برند اصل دارای قیمت های بالایی بوده و ارزان نمی باشند. بنابراین در صورتی که عطر های مورد نظر شما با قیمت پایین عرضه می‌شود باید به اصل بودن آنها شک کنید.

حجم مناسب عطر

همانطور که می دانید عطرها در اندازه های مختلف در بازار به فروش می رسند که شامل 50 ، 70 تا 200 میلی لیتر می باشد. یکی از مواردی که در انتخاب عطر باید به آن دقت کنید این است که اگر می خواهید عطری را برای اولین بار تست کنید باید کم ترین مقداری که از آن عطر عرضه می شود را خریداری کنید. زیرا در بعضی از عطرها هنگامی که استفاده می شوند در دقایق اولیه بوی دل پذیری داشته اما با گذشت زمان رایحه آن تغییر کرده و ممکن است دل پذیر نباشد.

چگونگی استفاده درست از عطر

برای این که عطر بر روی نواحی گسترده‌ای از بدنتان پاشیده شود بهتر است آن را از فاصله 20 تا 25 سانتی متری اسپری کنید. یک نکته‌ای که در مورد عطرها وجود دارد این است که در صورتی که عطر را به جای اسپری کردن بر روی بدن بمالید ماندگاری آن بیشتر است زیرا در صورت اسپری کردن بیشتر مولکول های عطر در هوا پخش می شود. زدن عطر بر روی نواحی از بدن که دارای نبض می باشند نیز باعث می شود عطر به خوبی گسترش یافته و بوی آن پخش شود.
بسیاری از برندهای عطر دارای ست های جانبی مانند دئودورانت، ژل های ضد تعریق و.‌.. می باشند در صورتی که تمامی این موارد را از یک برند و بوی خاص استفاده کنید، می توانید باعث ماندگاری بیشتربوی عطر شوید.
در صورتی که می خواهید از عطرهای دارای ماندگاری بالا استفاده کنید باید عطرهایی را خریداری کنید که اسانس روغنی آنها بیشتر می باشد.
اگر می‌خواهید رایحه ای که متناسب با سلیقه شخصیتان است را انتخاب کنید سعی کنید هنگام تست کردن رایحه های مختلف بیش از سه عطر را بو نکنید. زیرا حس‌بویایی تان دچار سردرگمی می‌شود و این کار باعث تشخیص و انتخاب نامناسب عطر مورد علاقه تان خواهد شد.

نحوه نگهداری از عطر

برای آنکه ماندگاری بوی عطر شما بیشتر شده و بوی آن تغییری نکند لازم است شیشه های عطر خود را دور از نور مستقیم و گرما نگه دارید. همچنین می توانید شیشه های عطر خود را درون یخچال نیز نگهداری کنید و فراموش نکنید که پس از استفاده درب آن ها را ببندید.

چرا عطر گران می‌خرید اما بازهم بوی آن باقی نمی‌ماند؟

1. در زمان خرید به فصلی که می‌خواهید از عطر استفاده کنید دقت داشته باشید. به عنوان مثال در فصل گرما از عطر گرم استفاده نکنید .چون هوا به‌ اندازه کافی گرم است و استفاده از این عطر باعث می‌شود حس خوبی نه به خود نه به اطرافیان بدهید. این حس باعث می‌شود که تصور کنید یا بوی آن باقی نمانده یا حس خوبی به عطری که خریده‌اید نداشته باشید.

2. وقتی عطر را روی دست می‌زنید آن را به شکل دورانی روی پوست نمالید.
چون بوهایی که از عطر منتشر می‌شود ، باید به ترتیبی که تعیین‌شده منتشر شود. با این کار شما آن بویی که برای ماندگاری است بالا می‌آورید و برای همین ماندگاری از بین می‌رود و شما تصور می‌کنید که عطرتان ماندگار نیست.

3. برای خرید عطر وقت بگذارید و عجله نکنید. ۱۰ مدل بو را در یک ‌لحظه امتحان نکنید چون مطمئن باشید متوجه نخواهید شد چه عطری را باید بخرید. به خودتان فرصت بدهید. شما در حال خرید کالای لوکس هستید؛ برای همین باید آنچه را که می‌خرید دوست داشته باشید و به‌درستی از آن استفاده کنید. چون آن‌قدر هم ارزان نیست که اگر خوشتان نیامد آن را به‌سادگی کنار بگذارید.

4. آنچه بوی عطر را تغییر می‌دهد و از بین می‌برد نور خورشید و گرما است. اگر عطر را در یخچال نگهداری کنید تا زمانی که تمام بشود برای شما ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا